Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Zatkane zatoki i co dalej?

20.12.2015
Dolegliwości i choroby

Często mówi się o zapaleniu zatok i związanym z nim utrudnionym oddychaniem oraz bólach głowy. Warto regularnie oczyszczać nos i zatoki, a w przebiegu infekcji zatok korzystać z metod opartych na przepłukiwaniu zatok, ponieważ nieleczone zapalenie może powodować poważne powikłania zdrowotne.

Dlaczego trzeba dbać o zatoki?

Funkcja zatok nie jest w pełni poznana, przypuszcza się, że przyczyniają się one do ogrzewania i nawilżania powietrza oraz oczyszczania go z zanieczyszczeń. W stanie fizjologicznym powietrze w zatokach poddawane jest cyrkulacji, a delikatny ruch rzęsek wyściełających zatoki usuwa zanieczyszczenia. Jednak w czasie choroby lub w przypadku zmian anatomicznych dochodzi do gromadzenia się zanieczyszczeń w przestrzeniach pneumatycznych twarzoczaszki. Nagromadzona w zatokach wydzielina stanowi doskonałą pożywkę dla patogenów, dlatego niedoleczenie infekcji skutkuje chronicznym zapaleniem zatok.

Co sprzyja wystąpieniu zapalenia zatok?

Podobnie jak wszystkie choroby i ta posiada swoje przyczyny. Zapalenie zatok występuje przeważnie jako przedłużenie infekcji górnych dróg oddechowych i wywołane jest przez bakterie lub wirusy. Podstawową zatem przyczyną jest zakażenie, które prowadzi do zapełnienia i zatkania zatok. Nierzadko na rozwój zapalenia zatok wpływają także czynniki anatomiczne, takie jak zbyt wąskie kanały ujścia zatok, skrzywiona przegroda nosowa oraz polipy.

Jak rozpoznać zapalenie zatok? Czyli dwa słowa o objawach

Objawy zapalenia zatok są bardzo uciążliwe i zależą od tego, w którym miejscu rozwija się stan zapalny. Do objawów stanu zapalnego toczącego się w zatokach należą katar (wydzielina z nosa) oraz ból głowy, który nasila się rano oraz podczas pochylania. Ból w okolicach czoła wywołany jest zapaleniem zatok czołowych, bolesność dotykowa policzków i ból górnej szczęki i zębów są związane z infekcją w obrębie zatok szczękowych, natomiast zapalenie zatok sitowych zwykle wiąże się z utrudnionym oddychaniem przez nos, zaburzeniami powonienia oraz obrzękiem okolic oczu. Rodzaj wydzieliny z nosa pomaga określić, jaki patogen wywołał zapalenie. Niekiedy występują także objawy towarzyszące infekcjom, takie jak: gorączka, złe samopoczucie, uczucie rozbicia i brak apetytu oraz kaszel. Odruch kasłania wynika z podrażniania tylnej ściany gardła przez spływającą do płuc wydzielinę.

Podejmij walkę ze stanem zapalnym!

Pamiętaj, żeby nie lekceważyć objawów! Często po infekcjach grypopodobnych pozostaje katar, który ignorujemy. To błąd! Właśnie wtedy należy podjąć pierwsze kroki, aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia zatok lub ograniczyć ryzyko jego odnowienia się. Nieleczone zapalenie zatok jest bardzo uciążliwe, a także może wywołać groźne dla życia powikłania. Wśród nich można wymienić: zapalenie kości twarzoczaszki lub oczodołu, zapalenie naczyń oraz zapalenie w ośrodkowym układzie nerwowym. Te infekcje mogą powodować osłabienie struktury kośćca, wytrzeszcz, pogorszenie wzroku, ślepotę oraz stany zagrożenia życia: m. in. tętniaki lub zapalenie opon mózgowych.

Jak skutecznie łagodzić objawy zapalenia zatok?

Pierwsze kroki podejmij samodzielnie. Metoda przepłukiwania zatok polega na wprowadzeniu do otworu nosowego określonej objętości płynu izotonicznego, który wydostaje się na zewnątrz drugim otworem nosowym. Taki zabieg należy przeprowadzić dla obu jam nosowych, jest bezpieczny nawet dla czteroletnich dzieci. Jednak należy pamiętać, żeby przeprowadzać go regularnie i z odpowiednią częstotliwością. Doskonale do przepłukiwania zatok nadają się dostępne w aptekach internetowych produkty, m. in. Fixsin, Sinus Rinse Neilmed lub Pediatric Kit oraz Irigasin. Produkty te pomagają nie tylko w stanach zapalnych, ale stanowią także skuteczną metodę profilaktyczną. Systematyczne usuwanie wydzieliny z nosa i zatok utrudnia rozwój drobnoustrojów, dzięki czemu ryzyko wystąpienia lub nawrotu zapalenia zatok znacznie się obniża. Zestawy do płukania zatok i nosa pozwalają nie tylko usunąć zalegającą w zatokach wydzielinę, ale również długotrwale nawilżyć śluzówkę. Produkty działają antyseptycznie, dzięki czemu blokują rozwój bakterii i wirusów, które odpowiadają za zapalenie zatok. Właściwości aseptyczne skracają czas trwania infekcji. Możesz również sięgnąć po tabletki na zatoki takie jak np. Sinupret, które wyróżniają się ziołowym bezpiecznym składem.

A jeśli to nie pomoże ?

Pamiętaj, że gdy objawy zapalenia zatok nie ustępują, a leki na zatoki bez recepty nie pomagają, prawdopodobnie infekcja jest zbyt rozprzestrzeniona i jej wyleczenie wymaga interwencji lekarza. Zapewne podejmie on decyzję o leczeniu przyczyn, czyli o zwalczeniu drobnoustrojów. Jeśli natomiast występuje także przyczyna o charakterze anatomicznym, lekarz może zalecić zabieg polegający na poszerzeniu ujść zatok lub usunięciu polipów albo zabieg wyprostowania krzywej przegrody nosowej.

Autor: Ewa Krulicka

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel