Ziele niepokalanka - sposób na kobiece dolegliwości

09.10.2019
Leczenie naturalne
Ziele niepokalanka - sposób na kobiece dolegliwości

Ziele niepokalanka, bo o nim będzie mowa, dzięki swoim właściwością cieszy się coraz większym uznaniem wśród kobiet. Ceniony jest ze względu na swoją skuteczność w terapii napięcia przedmiesiączkowego (PMS), regulacji cyklu miesiączkowego, a także łagodzeniu objawów menopauzy. Ponadto jest naturalną, a zarazem jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności oraz wspomagania laktacji u młodych mam.

Niepokalanek – morfologia

Niepokalanek pospolity, zwany mnisim lub pieprzowym (Vitex agnus-castus) to roślina z rodziny werbenowatych, występująca przede wszystkim na terenach północnej Afryki, zachodniej i środkowej Azji oraz we wschodniej i południowej Europie. W Polsce roślina ta nie rośnie dziko, ale ze względu na swój wygląd — fioletowe kwiaty, można ją spotkać w przydomowych ogródkach jako roślinę ozdobną. Owoce niepokalanka wyglądem przypominają ziarna pieprzu. To właśnie one są najcenniejszą częścią rośliny, gdyż właśnie w nich znajdują się substancje odpowiedzialne za regulację poziomu kobiecych hormonów takie jak diterpeny – najważniejsze oraz flawonoidy, olejek eteryczny, irydoidy glikozydowe i kwasy tłuszczowe. W Azji uznawane są nawet za cenną przyprawę.

Niepokalanek – właściwości

Już w czasach starożytnych wykorzystywano właściwości lecznicze „kobiecego zioła”. Panie stosowały go celem leczenia objawów zaburzeń hormonalnych, a także problemów skórnych. W dzisiejszych czasach również medycyna naturalna docenia właściwości tego zioła, kobiety coraz częściej po nie sięgają, aby ustabilizować poziom hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg cyklu, jego regularność oraz owulację.

Niepokalanek a PMS

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego wywoływany jest najczęściej przez nieprawidłowy poziom prolaktyny. W momencie, gdy poziom prolaktyny odbiega od normy, kobieta przed miesiączką zaczyna odczuwać nieprzyjemne objawy takie jak rozchwianie emocjonalne, bóle podbrzusza czy tkliwość piersi.
Jeszcze jakiś czas temu uważano, że niepokalanek blokuje wydzielanie hormonu FSH, który odpowiedzialny jest za produkcję estrogenu oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Jednak najnowsze badania potwierdziły, iż niepokalanek ogranicza wydzielanie prolaktyny, równocześnie regulując poziom hormonów płciowych. W efekcie dochodzi do uregulowania stężenia progesteronu.

Niepokalanek a problem z zajściem w ciążę

Choć w starożytności niepokalanek wiązany był z cnotliwością małżeńską, a w średniowieczu ze wstrzemięźliwością seksualną zakonników, to w dzisiejszych czasach ziele to ma korzystny wpływ na płodność, a tym samym pozytywny wpływ na starania o dziecko. W Stanach Zjednoczonych niepokalanek został okrzyknięty największym odkryciem wśród naturalnych substancji wspomagających płodność.

Zawarte w zielu niepokalanka substancje działają przede wszystkim na przysadkę mózgową oraz podwzgórze, regulując poziom estrogenu i progesteronu. To właśnie prawidłowy poziom hormonów jest bardzo ważny do efektownego zapłodnienia. Szczególnie ważny dla kobiet w pierwszych dwóch tygodniach cyklu jest estrogen, ponieważ odpowiada on za przygotowanie układu rozrodczego do owulacji. Z kolei progesteron zaraz po owulacji, w fazie lutealnej staje się kluczowym hormonem, gdyż kontroluje rozwój, a także utrzymanie ciąży. Zważając na powyższe, coraz częściej niepokalanek staje się elementem terapii kobiet starających się o dziecko.

Niepokalanek - działania uboczne i przeciwwskazania

Stosowanie ziela niepokalanka nie wywołuje poważnych działań niepożądanych, jednak warto wiedzieć, że w pierwszych dniach kuracji mogą wystąpić nudności, które samoistnie przechodzą. Preparatów z niepokalanka nie należy przyjmować jednocześnie ze środkami zawierającymi progesteron np. tabletkami antykoncepcyjnymi, gdyż mogą one wzmocnić działanie niepokalanka.  Ponadto nie zaleca się przyjmowania niepokalanka w ciąży, gdyż do obecnej chwili nie wykonano badań potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania.

Ziele niepokalanka jest szeroko dostępne zarówno w aptekach jak i sklepach zielarskich. Najczęściej wybieraną formą zażywania przez kobiety są kapsułki, ze względu na wygodną formę podania. W ofercie aptek ziele niepokalanka znajdziemy w takich lekach jak Castagnus, Cyclodynon czy Niepokalanek w kapsułkach z Herbapol Kraków.

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Rekomendowane produkty
Niepokalanek x 30 kapsułek

Niepokalanek x 30 kapsułek

17,80 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel