Znoszenie obostrzeń COVID-19. Czy to koniec pandemii?

25.03.2022
Aktualności
Znoszenie obostrzeń COVID-19. Czy to koniec pandemii?

Minister Zdrowia ogłosił decyzję o znoszeniu obostrzeń covidowych w Polsce od 28 marca 2022 roku. Co to oznacza? Czy jest to jednoznaczne z ogłoszeniem końca pandemii? Kto, kiedy i czy w ogóle będzie musiał nosić maseczki ochronne?

Pandemia obostrzenia COVID-19

Pandemia koronawirusa trwająca na świecie od 2019 roku to czas obawy o zdrowie własne i bliskich oraz wprowadzanie kolejnych restrykcji covidowych przez rządy całego świata. Kolejne nakazy i zakazy wprowadzane rozporządzeniem zaostrzały niepokój społeczny, dzieliły społeczeństwo, a jak były przestrzegane i jaki faktycznie miały wpływ na rozwój pandemii? Niech każdy odpowie sobie sam na to pytanie.

Obecnie – jak podkreśla ministerstwo zdrowia, mamy do czynienia ze zmniejszeniem się średniej tygodniowej liczby zakażeń, co miejmy nadzieję, zwiastuje polepszenie sytuacji pandemicznej. Nie oznacza to jednak, że wirus przestaje istnieć – nie, co do tego mamy pewność, koronawirus nie zostanie unicestwiony żadnym rozporządzeniem, nakazem ani zakazem.

Od początku pandemii i w trakcie wzrostu liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2, najwięcej kontrowersji wywoływały dwa tematy: nakaz noszenia maseczek ochronnych oraz pomysł wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci i dorosłych.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 nadal funkcjonuje i każdy obywatel może dobrowolnie skorzystać ze szczepienia w dowolnym momencie (lub samodzielnie wykonywać testy na koronawirusa z apteki), natomiast inne kwestie – w tym obowiązek noszenia maseczek, przestają obowiązywać od najbliższego poniedziałku tj. 28 marca 2022r.

Koniec z maseczkami? Tak, ale nie wszędzie!

Jak zapowiedziano, niebawem zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Natomiast nie jest on obligatoryjny dla wszystkich miejsc, ponieważ zakaz zakrywania twarzy maską ochronną będzie nadal obowiązywał w obiektach leczniczych. Zasłanianie ust i nosa maseczką ochronną nadal będzie obowiązywało podczas wizyty w laboratorium analityki medycznej, w przychodniach rodzinnych i specjalistycznych oraz w szpitalach.

Autor: tech. farm. Anna Bawer

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel