Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Apteczka w góry - co warto spakować?

06.12.2023
Porady farmaceuty

Planujesz wycieczkę w góry? Koniecznie się do niej przygotuj! Takie wędrówki i wspinaczki dostarczają niezapomnianych przeżyć, choć trzeba pamiętać, że mogą być bardzo niebezpieczne! Na górskich szlakach czyha więcej zagrożeń niż na nizinach, dlatego do plecaka trzeba spakować odpowiednio wyposażoną apteczkę. Jak powinna wyglądać apteczka na wyjazd w góry? 

Spis treści:

Apteczka w góry

Apteczka na wyjazd w góry – dlaczego należy ją ze sobą zabrać?

Apteczka turystyczna to must have na wszelkich wyjazdach, niezależnie od miejsca destynacji. Jednakże jeśli chodzi o wycieczki w góry, to trzeba w szczególny sposób przyłożyć się do planowania i pakowania. Góry to trudny teren, gdzie wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do urazu lub kontuzji. Aby uchronić się przed wypadkami, podstawą jest odpowiednie przygotowanie do wyprawy oraz właściwy ubiór i obuwie! Niestety nadal wiele osób ignoruje takie zalecenia i ostrzeżenia, co skutkuje licznymi kontuzjami, a nierzadko także interwencjami ratowników górskich.

Często idąc w góry, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, wiele szlaków jest całkowicie oddalonych od siedzib ludzkich i szybkie dotarcie tam z pomocą bywa bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest, żeby nie zapomnieć zabrać ze sobą apteczki! Powinna ona zawierać podstawowe rzeczy, które pozwolą poradzić sobie z najczęstszymi urazami, jakie mogą się przydarzyć w górach. Oznacza to, że trzeba się przygotować zarówno na wypadek drobnych skaleczeń, zadrapań, niewielkich uszkodzeń skóry, odcisków i siniaków, jak i poważniejszych ran, złamań, skręceń, zwichnięć i stłuczeń. Ponadto podczas górskich wędrówek istnieje ryzyko odwodnienia i wyczerpania, może pojawić się ból głowy, biegunka, objawy alergii lub infekcji górnych dróg oddechowych.

W zależności od pogody może wystąpić zagrożenie związane z odmrożeniami, przegrzaniem organizmu, udarem cieplnym i oparzeniami słonecznymi. Co więcej, gdy szczyty pokrywa śnieg, trzeba się liczyć z ryzykiem wystąpienia ślepoty śnieżnej. Oczywiście im wyższe góry, tym większe prawdopodobieństwo poważnych zagrożeń, w tym choroby wysokościowej. Jej objawy mogą się pojawiać już na wysokości powyżej 2500m n.p.m., choroba wysokościowa jest niezwykle groźna, w jej przebiegu może dochodzić do obrzęku płuc i mózgu. Każdy, kto chce wędrować po górach lub zdobywać niższe lub wyższe szczyty, powinien mieć wiedzę o potencjalnych niebezpieczeństwach oraz wiedzę na temat tego, jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie kursu pierwszej pomocy!

Co powinna zawierać apteczka turystyczna na wyjazd w góry?

Na rynku dostępne są gotowe apteczki zawierające produkty i narzędzia niezbędne w sytuacjach, gdy dojdzie do urazu lub innego wypadku w górach. Tego typu „gotowce” są wskazane głównie dla osób, które nie mają doświadczenia w wędrówkach i wspinaczce. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby apteczka w góry była kompletowana samodzielnie. Zanim jednak przejdziemy do tego, co do niej włożyć, należy dwa słowa powiedzieć o tym, w co spakować leki, bandaże i różne akcesoria. Opakowanie powinno być przede wszystkim sztywne, aby nic się nie pogniotło oraz wodoodporne, aby nic nie zamokło. Dobrze, jeśli pudełko ma jaskrawy kolor (żółty, pomarańczowy, czerwony), wówczas od razu rzuca się w oczy.

Apteczka na wyjazd w góry musi być przemyślana. Ważne jest, aby zabrać ze sobą jak najwięcej, równocześnie trzeba zachować rozwagę, należy bowiem pamiętać, że później cały ten bagaż będziemy nosić na plecach. Zaleca się zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, które pozwolą na opatrzenie ran i umożliwią samodzielny powrót do najbliższego schroniska, ewentualnie pozwolą bezpiecznie oczekiwać na specjalistyczną pomoc.

Jednakże apteczka w góry to nie tylko leki, kompresy gazowe i bandaże. Należy do niej spakować kosmetyki do opalania z wysokim filtrem. W górach powietrze jest rozrzedzone, dlatego przenika przez nie więcej promieni słonecznych, tym samym ryzyko poparzeń bez odpowiedniej ochrony jest dużo większe. Wraz z preparatem z filtrem należy ze sobą zabrać krem lub spray na oparzenia słoneczne z pantenolem lub aloesem. Przyda się też preparat na komary i kleszcze. Oto co jeszcze powinna zawierać apteczka turystyczna na wypad w góry:

Materiały opatrunkowe

Jeśli chodzi o opatrunki, to lepiej wziąć ich za dużo niż za mało. Na szczęście są lekkie i nie zajmują wiele miejsca, więc można spakować większy zapas. Co zabrać? Plastry na odciski i pęcherze, plastry opatrunkowe, plastry do zamykania ran (steri-strip), jałowe kompresy gazowe, plastry w rolce, różne bandaże – zwykłe, elastyczne i kohezyjne oraz chusty trójkątne z zapinką lub agrafką.

Środki do dezynfekcji 

Oczywiście należy też zabrać płyn do dezynfekcji z oktenidyną, który zapewnia szerokie działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Pomocne mogą być jednorazowe gaziki do dezynfekcji, a także sól fizjologiczna. Warto też mieć pod ręką płyny antybakteryjne do oczyszczania i dezynfekowania dłoni bez użycia wody.

Lekarstwa

Przede wszystkim nie można zapomnieć o lekach, które są stosowane na stałe. Ponadto zaleca się spakować pakiet preparatów na najczęstsze dolegliwości, które mogą pojawić się podczas wędrówki. Przydatne mogą być leki na biegunkę, leki rozkurczowe, leki przeciwbólowe (np. Apap), leki na katar i przeziębienie, w tym leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz łagodzącym objawy ze strony nosa (np. Theraflu ExtraGrip), a także leki przeciwalergiczne i elektrolity. Ze względu na duże ryzyko urazów, obowiązkowo trzeba zabrać maść na stłuczenia i obrzęki.

Osoby planujące wyprawę wysokogórską koniecznie muszą umówić się na wizytę u specjalisty, który przepisze odpowiednie leki, które stosuje się w przypadku choroby wysokościowej – leki takie jak deksametazon i nifedypina oraz acetazolamid dostępne są wyłącznie na receptę.

Akcesoria i wyposażenie dodatkowe

Produktem, bez którego apteczka na wyjazd w góry jest niekompletna, jest koc ratunkowy, tzw. folia NRC. Taki koc jest leciutki, więc bez problemu można wcisnąć do apteczki nawet kilka sztuk, tym bardziej, że jest to rzecz, która może uratować życie. Koc ma dwie strony – złota pomaga ograniczać utratę ciepła, czyli chroni przed wyziębieniem, srebrna natomiast chłodzi przegrzany organizm. Do apteczki warto włożyć rękawiczki lateksowe, nożyczki, pęsetę, przyrząd do wyciągania kleszczy, maseczkę do sztucznego oddychania, niewielką szynę do stabilizacji kończyn oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Co powinna zawierać apteczka w góry? Należy do niej spakować produkty, które będą przydatne podczas wędrówek. Podczas pakowania pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki jak m.in. długość i trudność trasy, wysokość gór, porę roku i ogólną kondycję organizmu. Choć do apteczki warto spakować leki (w tym leki na biegunkę i leki przeciwbólowe), plastry i opatrunki, do tego płyny antybakteryjne i kosmetyki do opalania, to jednak trzeba pamiętać, żeby nie brać ze sobą za dużo, gdyż nadmierne obciążenie w plecaku może zwiększać ryzyko urazów. Na koniec trzeba jeszcze przypomnieć o tym, aby w telefonie zapisać sobie wszystkie numery alarmowe oraz zainstalować specjalne aplikacje, które ułatwiają monitorowanie pogody lub umożliwiają szybkie wezwanie pomocy!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane produkty

pixel