Białe zęby - co może pomóc?
29.10.2020Piękne, zdrowe i białe zęby to marzenie wielu z nas. Jakimi preparatami możemy bezpiecznie rozjaśnić uśmiech w domowym zaciszu? Wybrać wybielanie w domu czy w profesjonalnym gabinecie? Sprawdź jak skutecznie i bezpiecznie utrzymać naturalną biel zębów od dziś!
Wybielanie zębów w gabinecie czy w domu?
Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych, polega on na rozjaśnieniu barwy zębów nawet o kilka tonów. Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów u dentysty, możemy mieć pewność, że będzie to zabieg pod okiem profesjonalisty, który zadba o odpowiednie przygotowanie do wybielania – wyleczy wszelkie ubytki oraz choroby dziąseł, a także przeprowadzi zabiegi przygotowawcze, takie jak: skaling, polerowanie zębów i piaskowanie. Wybielanie w gabinecie przeprowadza się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a do rozjaśniania zębów używa się specjalistycznych preparatów o wyższym stężeniu substancji wybielających, niż te, które znajdziemy w pastach i płynach wybielających dostępnych w sprzedaży aptecznej i drogeryjnej. W gabinecie dentystycznym mamy do wyboru metodę nakładkową lub metodę z użyciem specjalnych lamp wzmagających efekt wybielania. Po przeprowadzeniu zabiegu w gabinecie pacjent zobowiązany jest do przestrzegania kilku zasad w tym tzw. białej diety, czyli unikania spożywania produktów przyczyniających się do barwienia szkliwa zębów.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym przynosi rewelacyjne efekty, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jest sporo obostrzeń co do zabiegu wybielania i przeciwwskazań, dlatego tak ważne jest, aby profesjonalne wybielanie przeprowadzać faktycznie w sprawdzonych i renomowanych gabinetach. Dodatkowo wybielanie zębów to zabieg kosztowny, a sam proces wybielania nie jest trwały – przyjmuje się, że efekt wybielania utrzymuje się od około roku do trzech lat, przy założeniu, że pacjent przestrzega wszystkich zasad. Profesjonalne wybielanie można powtarzać, lecz o częstotliwości wykonywania zabiegów zawsze musi zadecydować dentysta, ponieważ zbyt częste wybielanie osłabia szkliwo zębów.
Białe zęby bez wizyty u dentysty – to możliwe!
W aptekach i drogeriach dostępnych jest bardzo wiele preparatów wybielających zęby: pasty wybielające, paski, płyny, wybielanie z użyciem LED. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu składu preparatów – i nic dziwnego, ponieważ konsumenci stali się wyjątkowo wymagający! Nazwy past i płynów wybielających wręcz zapraszają do wypróbowania: Biała Perła Jutro impreza, Biała Perła Zestaw do wybielania w domu system 5 dni lub system 10 dni. Pasty dla palaczy, dla pijących kawę i herbatę, Biała Perła Pasta intensywna terapia wybielania zębów, Pasta krystaliczna biel, Himalaya Lśniąca Biel, a także pasty wybielające dostosowane do potrzeb osób o wrażliwych zębach i dziąsłach np.: Meridol Delikatne wybielanie zębów, Elmex Sensitive Profesional Gentle Whitening pasta do zębów, Lacalut White & Repair.
Wybierając pastę wybielającą, należy zwrócić uwagę na współczynnik ścieralności szkliwa, czyli RDA. Wybielanie w domu opiera się na metodzie mechanicznej, dlatego konieczne jest uwzględnienie ryzyko ścierania się szkliwa zębów przy wybielaniu. Producenci past wybielających podają indeks RDA w opisie produktu i im jest on wyższy, tym większe ryzyko narażenia zębów na zarysowania szkliwa, co w efekcie prowadzi do nadwrażliwości zębów i ich osłabienia. Należy pamiętać, że choćbyśmy wybierali i stosowali najlepsze preparaty, stopień wybielenia zębów zawsze będzie zależał od tego, jaki naturalny odcień ma nasze szkliwo zębów oraz od naszej dyscypliny. Regularne szczotkowanie zębów, dbanie o higienę z zastosowaniem past i płynów wybielających oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym mogą być receptą na piękne, zdrowe i białe zęby.
Autor: tech.farm. Anna Bawer