Ból gardła - jak sobie z nim radzić?
13.02.2019Ból gardła to jedna z tych dolegliwości, która może „przydarzyć się” niezależnie od pory roku. Związane jest to z tym, że przyczynami bólu gardła mogą być różne czynniki – od wirusów, bakterii przez choroby dziąseł i zębów aż po drażniący wpływ papierosów i zanieczyszczonego powietrza. Jak zatem radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami bólu gardła?
Ból gardła: przyczyny
Najczęstszą przyczyną bólu gardła są wirusy (głównie wirus grypy, paragrypy, adenowirusy, koronawirusy), nieco rzadziej przyczyniają się do niego bakterie. Ból gardła może także towarzyszyć poważniejszym chorobom odwirusowym takim jak odra, mononukleoza zakaźna, ospa wietrzna oraz infekcjom bakteryjnym – zapaleniu gardła, błonicy, anginie, ropniowi gardła, szkarlatynie, a także zaburzeniom czynności nerek, zaburzeniom przemiany materii oraz chorobom zębów i dziąseł – zapaleniu dziąseł, próchnicy zębów, ropniowi zęba. Dodatkowo ból gardła wywoływać mogą czynniki środowiskowe: zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, spożywanie alkoholu.
Ból gardła: objawy
Dyskomfort związany z bólem gardła znacznie wykracza poza dolegliwości bólowe, niemal zawsze towarzyszą im trudności w połykaniu, podrażnienie, pieczenie i suchość błony śluzowej gardła oraz uczucie drapania, chrypka, kaszel i obrzęk gardła. Często dochodzi także do problemów z mówieniem lub do przejściowej utraty głosu. Gdy ból gardła związany jest z infekcją, do objawów dołączają również inne symptomy. Warto więc od razu dokonać małego różnicowania pod kątem przyczyny infekcji, co ułatwi wdrożenia właściwego leczenia. W przypadku infekcji wirusowej bólowi gardła towarzyszy kaszel i katar, bóle mięśni i osłabienie organizmu, w przypadku infekcji bakteryjnej ból gardła jest silniejszy, gardło jest zaczerwienione, widać biały nalot na migdałkach, zwykle chory ma wysoką gorączkę.
Jak łagodzić ból gardła?
W tym celu można stosować domowe sposoby, a także dostępne w aptekach syropy, pastylki do ssania lub preparaty w sprayu. Zacznijmy od tradycyjnych metod praktykowanych od lat. Bardzo skutecznym środkiem łagodzącym infekcje gardła jest płukanie go roztworem soli (jedna łyżeczka soli rozpuszczona w szklance ciepłej wody) lub sody oczyszczonej (jedna łyżeczka sody rozpuszczona w połowie szklanki ciepłej wody). Płukanki takie pomagają zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Przeciwbólowe, odkażające i przeciwzapalne działanie wykazuje ponadto napar z szałwii (a także kory dębu lub rumianku). Płukanie gardła zaleca się powtarzać 3-4 razy dziennie, przy czym należy to robić delikatnie, gdyż intensywne „gulgotanie” może niepotrzebnie podrażnić śluzówkę gardła. Kojąco na ból gardła działa także picie herbaty z sokiem malinowym lub herbaty z cytryną i miodem (miód działa łagodząco, zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura niszczy jego korzystne działanie!), ziołowych naparów np. z kwiatu lipy i rumianku. O poprawę stanu gardła można zadbać również od zewnątrz. Zwykle zaleca się owijać szyję ciepłym szalikiem, można jednak iść o krok dalej i smarować szyję ziołowymi maściami rozgrzewającymi lub stosować okłady z gorących, ugotowanych ziemniaków (ugotowane ziemniaki utłuc, włożyć do lnianego woreczka lub owinąć je ściereczką, przyłożyć do gardła, owinąć szyję szalikiem, pozostawić do wystygnięcia ziemniaków).
Tabletki do ssania lub spray na gardło
W aptekach dostępna jest bardzo szeroka oferta tabletek i pastylek do ssania na gardło. Wśród nich znaleźć można zarówno takie bazujące na naturalnych wyciągach roślinnych, jak i takie, które zawierają substancje czynne o działaniu przeciwbólowym, odkażającym i miejscowo znieczulającym. Naturalnymi składnikami pomocnymi w walce z bólem gardła są wyciągi z prawoślazu, porostu islandzkiego, szałwii, werbeny, podbiału (np. Tymianek z Podbiałem Plus 20 dodatkowych ziół, Herbapect Gardło, Gardlox, Manukan), przyczyniają się one do zmniejszenia objawów bólu gardła, równocześnie nawilżają i powlekają śluzówkę unikalną warstwą ochronną. Produkty o działaniu stricte przeciwbólowym zawierają zwykle salicylan choliny, chlorochinaldol, dichlorowodorek chlorheksydyny, chlorek benzalkoniowy, chlorek cetylopirydyniowy, heksylorezorcynol lub chlorowodorek lidokaliny (np. Gardimax Medica lemon, Chlorchinaldin, Cholinex, Cholinex Intense, Inovox Express, Orofar Max). Oprócz całego wachlarza produktów do ssania doskonale w łagodzeniu objawów bólu gardła sprawdzają się preparaty w aerozolu (np. Gardimax Medica, Argentin-T, Envil Gardło, Neo-Angin, Hascosept Forte). Dzięki takiej różnorodności każdy może wybrać produkt „skrojony” do swoich potrzeb!
Ból gardła bywa bardzo uciążliwy, zwykle powoduje duży dyskomfort przy mówieniu, jedzeniu, piciu, a nawet przełykaniu śliny. Są oczywiście skuteczne sposoby na złagodzenie bólu i podrażnień gardła, jednak warto pamiętać, że ból gardła może być objawem poważniejszej choroby, dlatego przedłużający lub nasilający się dyskomfort koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem! Ponadto osobom, które często mają problemy z gardłem, zaleca się dbać o prawidłowe nawilżenie jego śluzówki. Najprostszym sposobem jest utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza w mieszkaniu (np. stosowanie nawilżaczy powietrza) bądź profilaktyczne stosowanie preparatów nawilżających na gardło w okresach zwieszonego ryzyka infekcji gardła (np. Olivocap Gardło spray nawilżający z wit. A+E).
Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl