Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ból menstruacyjny i sposoby na bolesne miesiączkowanie

27.05.2019
Dolegliwości i choroby
Życie kobiety determinowane jest przez jej cykl miesiączkowy, kilka dni krwawienia miesięcznego potrafi skutecznie zaprzepaścić weekendowe plany, przeszkodzić w wykonywaniu obowiązków zawodowych, a nawet w codziennym funkcjonowaniu. Ponad 40% kobiet odczuwa bardzo silne bóle menstruacyjne, a ponad 10% bywa sparaliżowana przez ból oraz towarzyszące mu objawy. Zamiast jednak się poddawać, można wypróbować kilka metod złagodzenia dolegliwości menstruacyjnych! 

Bolesne miesiączki

Najczęściej z powodu bolesnych miesiączek cierpią młode dziewczyny, z reguły wraz z wiekiem dolegliwości łagodnieją. Często też zupełnie znikają po ciąży, jednak to akurat nie jest to normą! Wyróżnia się dwa rodzaje bólów miesiączkowych: pierwotne i wtórne. Pierwotne to takie, które towarzyszą już młodym dziewczynom w trakcie ich pierwszych cykli. Są całkowicie naturalne, a ich natężenie zależne jest głównie od budowy anatomicznej macicy oraz od wysokości poziomu prostaglandyny w krwi miesięcznej. Te drugie, wtórne, pojawiają się znacznie później i w ogromnej większości przypadków sygnalizują choroby natury ginekologicznej m.in. ostre bądź przewlekłe zapalenie jajników, zapalenie przydatków, mięśniaki macicy, endometriozę. Dlatego też, jeśli nagle pojawiły się u Ciebie silne bóle menstruacyjne, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. On skieruje Cię na odpowiednie badania!

Co jest przyczyną bólu miesiączkowego?

Ból w dole brzucha pojawiający się najczęściej na kilka godzin przed rozpoczęciem krwawienia miesięcznego i trwający z reguły przez pierwsze dwa dni jest związany ze skurczami mięśni macicy. Te ruchy mają na celu wypchnięcie z macicy złuszczającej się śluzówki. Odczuwany ból może mieć charakter ciągły lub nawracający. Przy silnych skurczach zdarza się, że promieniuje w okolice lędźwiowe. 

Pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania


U części kobiet ból menstruacyjny występuje w postaci tzw. pełnoobjawowego zespołu bolesnego miesiączkowania. Obejmuje on, oprócz silnego bólu w dole brzucha, również takie objawy jak: bóle krzyża, bóle głowy, brak apetytu (czasem jadłowstręt), mdłości, wymioty, biegunki lub zaparcia. Do tego dochodzi ogólne osłabienie, spadek koncentracji, czasem napady duszności, przyspieszone tętno, zawroty głowy, nierzadko także omdlenia. Wiele kobiet skarży się w tym czasie na obniżoną odporność oraz gorszą kondycję paznokci i włosów.
 

Tabletka na ból miesiączkowy


Spory odsetek kobiet w pierwszej kolejności sięga po tabletki przeciwbólowe. Najczęściej wybór pada na paracetamol (np. Apap, Paracetamol 500mg, Panadol Femina), ibuprofen (np. Ibum, Ibuprom Max) lub naproksen (np. Anapran Neo, Naxii). Preparaty zawierające te substancje czynne wykazują dużą skuteczność przy bolesnych miesiączkach, a ich niepodważalnym atutem jest dostępność bez recepty! Efektywność tych środków jest zdecydowanie większa, jeśli tabletka zostanie przyjęta już przy pierwszych objawach bólu. Przy bardzo silnym bólu zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych profilaktycznie, jeszcze zanim da on o sobie znać. W trakcie okresu odradza się zażywania aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Jest to bowiem substancja o działaniu rozrzedzającym krew, co oznacza, że może się ona przyczynić do nasilenia krwawienia.

Antykoncepcja hormonalna na bóle miesiączkowe

Właściwie jest to jedno z najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań problemów z bolesnymi miesiączkami. W trakcie badań klinicznych stwierdzono, że najsilniejszy ból związany jest z cyklem owulacyjnym. Zahamowanie owulacji przekłada się więc na znaczne ograniczenie, a u wielu kobiet całkowite zredukowanie bólów menstruacyjnych. Ze względu na wysoką skuteczność tej metody coraz więcej kobiet prosi swojego ginekologa o dobór odpowiedniego preparatu! 

Inne sposoby walki z bólem menstruacyjnym


Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem problemu jest zażycie leku. Stosowanie tabletek przeciwbólowych obciążone jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, ponadto każda substancja ma jasno określoną maksymalną dawkę dobową, której nie można przekraczać! Natomiast decyzja o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej nie zda egzaminu u kobiet, które starają się o dziecko. Istnieje jednak kilka sposobów, które można określić mianem alternatywnych sposobów walki z bólami menstruacyjnymi. Dodatkowo wiele z nich nie wyklucza stosowania leków przeciwbólowych czy też antykoncepcyjnych! Oto one:

- Zioła o działaniu uspokajającym i rozkurczającym na bóle miesiączkowe

Przy bolesnych miesiączkach szczególnie poleca się napary z: melisy, rumianku, kozłka lekarskiego, nagietka, ruty zwyczajnej, jasnoty białej, niepokalanka, krwawnika, liści maliny. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są w postaci sypkiej (np. Liść Melisy Produkt Bonifraterski, Korzeń kozłka Herbapol Kraków) lub znacznie wygodniejszych w użyciu saszetek (Melisa Apteo Fix, Nagietek Fix Herbapol Lublin, Herbatka Fix Krwawnik ziele Herbapol Kraków). Pamiętać trzeba, że skuteczność ziół opiera się na systematyczności oraz odpowiednio wczesnym rozpoczęciu ich picia. Zaparzenie ziółek w momencie, gdy ból już Ci doskwiera, na nic się nie zda! Ziołowe herbatki pij już na kilka dni przed rozpoczęciem okresu! Jeszcze jedno, zioła mogą wpływać na działanie niektórych leków, więc przed rozpoczęciem ziołoterapii, potrzebna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą! Jeśli napary ziołowe to nie Twoja bajka, innym naturalnym sposobem na bolesne miesiączki jest olej z wiesiołka (np. Olej z nasion wiesiołka Gal, Solgar Olej z wiesiołka dwuletniego). Ostatnimi czasy popularność zyskuje także ziołowy lek Castagnus z wyciągiem z niepokalanka mnisiego, który wskazany jest do stosowania w zaburzeniach cyklu miesiączkowego oraz przy PMS.

- Homeopatia na bóle miesiączkowe

Alternatywą są także leki homeopatyczne. W aptekach można zakupić bez recepty kilka preparatów np. Actaea racemosa (Cimicifuga) 5CH lub Colocynthis 9CH. Oczywiście zaleca się uprzednio skonsultować z lekarzem specjalizującym się w leczeniu homeopatią.

- Ciepłe okłady na bóle miesiączkowe

Ciepło skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce: wpływa na rozluźnienie napiętych mięśni, łagodzi skurcze macicy oraz przyczynia się do poprawy ukrwienia. Wystarczy napełnić plastikową butelkę ciepłą wodą i przyłożyć do brzucha. Jeśli ta metoda jest dla Ciebie skuteczna, zainwestuj w termofor! Najlepiej wybierz model w pięknym kolorze lub w postaci misia, taki ładny gadżet dodatkowo wprawi Cię w lepszy nastrój (np. Termofor Miś Sanity, Termofor Gum-Med). Innym sposobem jest stosowanie specjalnych kompresów żelowych (Apteo Care Kompres Żelowy, Nexcare ColdHot). Warto pamiętać, że okłady nie mogą być  bardzo gorące, gdyż zbyt wysoka temperatura może wywołać nadmierne krwawienie!

- Masaż brzucha na bóle miesiączkowe

Równie przyjemny, co ciepły kompres będzie delikatny masaż (okrężne ruchy wokół pępka lub przesuwanie dłoni od boków brzucha do jego środka). Dla zwiększenia skuteczności można użyć oliwki, do której warto dodać olejki eteryczne np. lawendowy lub majerankowy. Masaż jest jedną z najskuteczniejszych technik relaksacyjnych, sprzyja wyciszeniu, a właśnie tego Ci potrzeba! Udowodniono bowiem, że stres powoduje zwiększenie produkcji prostaglandyny, hormonu odpowiedzialnego za bolesne skurcze macicy!

- Zdrowa dieta na bóle miesiączkowe

Znów potwierdza się znana prawda, że to, co jesz, ma ogromny wpływ na to, jak się czujesz. Przed okresem oraz w jego trakcie należy unikać ciężkostrawnych potraw, kawy, alkoholu, słodyczy oraz ostrych przypraw. Twoje menu w tej fazie cyklu menstruacyjnego powinno obfitować w wapń (zmniejsza aktywność skurczową macicy), magnez (wspiera funkcjonowanie mięśni) oraz w witaminę B6 (również w postaci suplementu diety).

- Aktywność fizyczna na bóle miesiączkowe

Aktywny tryb życia zawsze działa na Twoją korzyść, i tak też się dzieje w przypadku bolesnych miesiączek! Już krótki spacer lub kilka lekkich ćwiczeń sprawi, że dolegliwości przestaną tak mocno Ci doskwierać! Na dłuższą metę, regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawi ogólną kondycję organizmu, ale również pomoże złagodzić bolesne miesiączki! 

Każda kobieta inaczej odczuwa bóle menstruacyjne. Jedna może nawet nie zauważyć, że ma okres, kiedy druga nie jest w stanie ruszyć się z łóżka! Podobnie bywa z metodami walki z bólem. Czasem wyjściem jest zażycie silnego leku przeciwbólowego, a czasem wystarcza ciepły okład. Jeśli żaden z tych sposobów nie działa, poproś ginekologa o szczegółowe badania, gdyż powodem comiesięcznych dolegliwości może być choroba lub wady anatomiczne.

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Rekomendowane produkty
APAP 0,5 x 12 tabletek

APAP 0,5 x 12 tabletek

9,39 zł
IBUPROM Max x 12 tabletek

IBUPROM Max x 12 tabletek

14,53 zł
PANADOL FEMINA x 10 tabletek

PANADOL FEMINA x 10 tabletek

20,14 zł
TERMOFOR GUM-MED

TERMOFOR GUM-MED

23,25 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel