Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co odstrasza kleszcze?

01.06.2022
Porady farmaceuty
Co odstrasza kleszcze?

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które mimo swoich małych rozmiarów mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Według najnowszych danych statystyczny ponad 45% kleszczy bytujących w Polsce jest nosicielami patogenu, które może przyczynić się do wywołania groźnych chorób, takich jak: borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Zauważalne w przeciągu kilku ostatnich lat ocieplenie klimatu spowodowało wzrost liczby kleszczy oraz innych insektów, których rozwojowi sprzyja wysoka temperatura. Wraz ze zbliżającym się latem warto zaopatrzyć się w preparat na kleszcze, aby skutecznie chronić się przed atakiem pajęczaka!

Preparat na kleszcze dla ludzi – co wybrać?

Preparat na kleszcze, który można nabyć w aptece to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby zminimalizować ryzyko wczepienia się kleszcza, który tak jak wspomniano wcześniej – może być nosicielem niebezpiecznych chorób. Przed zaplanowanym wyjściem, szczególnie do lasu, parku czy rezerwatu przyrody warto dowiedzieć się, co odstrasza kleszcze i jakiego dokładnie środka użyć!

W repelentach, których zadaniem jest odstraszenie pajęczaków wyróżnić można wiele składników roślinnych, jak i substancje chemiczne, które cieszą się bardzo dużą skutecznością! Najczęściej występującym składnikiem nienaturalnym jest DEET , który działa nie tylko na kleszcze, ale również na inne owady, takie jak: komary, muchy czy meszki. Preparat na kleszcze dla ludzi, który zawiera w składzie przedstawioną substancję występuje najczęściej w formie spray'u, dzięki czemu możliwa jest dokładna i bardzo prosta aplikacja! Wśród repelentów z DEET wyróżnić można między innymi: Mosbito Max spray, Arox spray, Mosbito Spray czy cieszący się dużą popularnością Ultrathon, który dzięki wysokiej zawartość DEET gwarantuje ochronę nawet do 8 godzin! Zaleca się, aby preparat na kleszcze w formie sprayu aplikować bezpośrednio na skórę z odległości około 20cm. Produktów nie należy rozpylać bezpośrednio na twarz, a w celu jej zabezpieczenia zaleca się spryskać dłonie i równomiernie rozetrzeć omijając ze szczególną uwagą okolice oczu i ust.

W coraz szerszym wachlarzu produktów, których zadaniem jest skuteczne odstraszenie pajęczaków pojawił się również preparat na kleszcze, w formie nasączonych chusteczek, a mianowicie Moskito Guard. Chusteczki nasączone są balsamem odstraszającym z ikarydyną o dwudziestoprocentowym stężeniu – nie zawierają DEET. Chusteczki mają przyjemny zapach, można je stosować u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia. Wśród innowacyjnych w formie aplikacji produktów, znajdziemy również preparaty w formie roll-on, takie jak: Mugga Roll-On na komary i kleszcze 20% DEET, który dedykowany jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12-go roku życia, jak i Mugga Roll-On 50% DEET, który rekomendowanym dla osób przebywających w tropikach!

Delikatny preparat na kleszcze dla dzieci

W związku z tym, że preparaty na kleszcze zawierające duże stężenie chemicznej substancji DEET nie są rekomendowane dla dzieci w ofercie znajdują się produkty bazujące na wyciągach roślinnych, między innymi: HIT Spray Moskito. Preparat może być stosowany u dzieci powyżej 1-go roku życia. Spray zawiera 100% naturalnych składników aktywnych, w tym olejki eteryczne, między innymi: olejek cytronelowy i eukaliptusowy.

Kolejnym produktem, którego zadaniem jest odstraszenie kleszczów i komarów dedykowanym dla dzieci powyżej 12-go miesiąca życia jest Antybzzz płyn przeciw insektom. Preparat zawiera w składzie łagodną substancję odstraszającą - IR 3535 oraz prowitaminę B5, która działa łagodząco.

Co odstrasza kleszcze?

W związku z tym, że nie każdy preferuje stosowanie repelentów bazujących na substancjach chemicznych warto przyjrzeć się bliżej olejkom naturalnym, które mają bowiem nieograniczone możliwości! Olejki eteryczne potrafią nie tylko ukoić nerwy, ale mogą również ochronić przed insektami i tytułowymi pajęczakami. Dajmy bowiem olejek lawendowy, który niesie ze sobą piękny dla człowieka zapach, dla kleszcza oraz innych insektów jest nie do zniesienia! Wymieszany olejek z wodą można umieścić w butelce z atomizerem, zyskując tym samym domowy repelent przeciw insektom. Kleszcze odstrasza także zapach olejku miętowego czy olejku eukaliptusowego. Należy pamiętać, że bez względu na to, który olejek wybierzemy nie należy stosować go bezpośrednio na skórę, możliwe jest to dopiero po zmieszaniu go z wodą. Domowy preparat na kleszcze można wzbogacić dodatkowo wyciągiem z czystka.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel