Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czy ibuprofen jest szkodliwy dla chorych na Covid-19?

13.04.2020
Aktualności
Czy ibuprofen jest szkodliwy dla chorych na Covid-19?

Nadal nie znaleziono skutecznego leku na chorobę wywoływaną przez wirus SARS-Cov-2, choć lekarze na całym świecie nie ustają w poszukiwaniach. Na chwilę obecną jedynym rozwiązaniem jest stosowanie leczenia objawowego, polegającego m.in. na zbijaniu wysokiej temperatury. Ważne jest też stosowanie się do zasad - obowiązkowa maseczka antywirusowa czy częste mycie rąk. U wielu zakażonych choroba przebiega łagodnie, wystarczające są powszechnie dostępne leki na gorączkę. Czy każdy lek jest bezpieczny przy Covid-19? Czy jednak prawdą jest, że ibuprofen może pogorszyć przebieg choroby?

Czym jest ibuprofen?

Ibuprofen (zawiera go np. Ibuprom Max) to jeden z najczęściej stosowanych leków w łagodzeniu bólu i gorączki. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, co oznacza, że działa trojako – przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dla wielu osób to właśnie ibuprofen jest lekiem pierwszego wyboru przy objawach bólowych i gorączkowych. Ponadto niesteroidowe leki przeciwzapalne (m.in. diklofenak, kortyzol, kwas acetylosalicylowy) stosowane są w leczeniu wielu chorób przewlekłych.

Czy ibuprofen może być szkodliwy przy Covid-19?

Pierwsze informacje o rzekomej szkodliwości ibuprofenu dla zarażonych koronawirusem pojawiły się pod koniec marca. Podał je francuski minister zdrowia, powołując się na artykuł w szanowanym medycznym periodyku The Lancet. W tekście wskazano, że leki stymulujące ACE2 (enzym konwertujący angiotensynę 2 produkowany m.in. w komórkach nabłonka płuc), czyli inhibitory ACE oraz blokery receptora angiotensyny II typu (ARB) stosowane np. w leczeniu cukrzycy i nadciśnienia mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz podnosić śmiertelność. Skąd taki wniosek? Koronawirus wiąże się z komórkami docelowymi w organizmie, wykorzystując enzym ACE2. Na zwiększenie aktywności tego enzymu wpływają nie tylko leki przeciwcukrzycowe i na nadciśnienie, ale także niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen! Dowodem na poparcie informacji jakoby ibuprofen nasilał przebieg infekcji wywołanej SARS-Cov-2 miały być dane dostarczone z francuskich szpitali.

Ibuprofen a koronawirus: stanowisko WHO

Po słowach ministra zdrowia Francji Światowa Organizacja Zdrowia wydała oficjalne oświadczenie, w którym rekomendowała unikanie ibuprofenu przy objawach Covid-19. WHO jednak bardzo szybko wycofało się z pierwotnych deklaracji, a stanowisko w sprawie ibuprofenu zostało znacznie złagodzone. Zmiana ta była następstwem oświadczenia wydanego przez Europejską Agencję Leków. Eksperci agencji stwierdzili, że nie ma na chwilę obecną dowodów naukowych wskazujących na to, aby leki przeciwzapalne miałyby wzmacniać objawy zakażenia koronawirusem, a tym samym brak jest przesłanek do zaprzestania stosowania ibuprofenu w leczeniu gorączki w przebiegu Covid-19. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Europejska Agencja Leków zapewniły równocześnie, że będą nadal przyglądać się sprawie i analizować najnowsze dane. W Polsce oświadczenie o podobnej treści wystosował Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Leki na gorączkę: paracetamol

Doniesienia o możliwym negatywnym wpływie leków przeciwzapalnych na przebieg zakażenia wirusem SARS-Cov-2 nie znajdują na razie potwierdzenia w faktach, co oznacza, że obecnie nie ma wskazań do wyłączenia ibuprofenu ze stosowania w objawowym leczeniu bólu i gorączki, a także do przerwania terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi przy chorobach przewlekłych. Zdaniem ekspertów lekarze i personel medyczny nie powinni rezygnować z niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z Covid-19, choć równocześnie podkreślają, że w większości przypadków lekiem pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu jest paracetamol (np. Paracetamol 0,5g Accord, Paracetamol 500mg Aflofarm, Panadol, Apap)! W przypadku leczenia w warunkach domowych przyjmowane leki przeciwbólowe i leki na gorączkę należy dobierać z większą ostrożnością. Mimo utrudnionego kontaktu bezpośredniego zaleca się skonsultować możliwość zastosowania jakiegokolwiek leku z lekarzem lub farmaceutą, ponadto zaleca się przyjmować leki przeciwbólowe i na gorączkę w najmniejszych skutecznych dawkach przez jak najkrótszy czas!

Od momentu rozpoczęcia pandemii każdego dnia pojawiają się informacje dotyczące koronawirusa, niestety nie wszystkie są prawdziwe, a niektóre z nich mogą okazać się także niebezpieczne. Ostatnie „przepychanki” związane z potencjalnym szkodliwym wpływem ibuprofenu na przebieg infekcji Covid-19 są tego przykładem. W zalewie informacji przede wszystkim zaleca się zachować czujność i zdrowy rozsądek, a w przypadku wątpliwości należy wykonać testy na koronawirusa i szukać informacji z bezpiecznych, sprawdzonych źródeł lub kontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
APAP 0,5 x 12 tabletek

APAP 0,5 x 12 tabletek

10,62 zł
APAP 0,5 x 24 tabletki

APAP 0,5 x 24 tabletki

17,65 zł
IBUPROM x 10 tabletek

IBUPROM x 10 tabletek

13,22 zł
IBUPROM Max x 12 tabletek

IBUPROM Max x 12 tabletek

15,31 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel