Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Dna moczanowa - dieta i suplementacja

10.02.2021
Dolegliwości i choroby

Dna moczanowa zwana również artretyzmem, podagrą czy skazą moczanową w przeszłości określana była chorobą ludzi bogatych, którzy nie stronili od alkoholu oraz tłustych potraw. Obecnie ostre zapalenie stawów może dotknąć każdego – jak radzić sobie z tą przypadłością, czy dieta oraz odpowiednio dobrane leki na stawy i reumatyzm pomogą?

Dna moczanowa – czym się charakteryzuje i jak się objawia?

Dna moczanowa to dolegliwość, która objawia się bolesnym i silnym zapaleniem stawów. Artretyzm dotyka najczęściej stawów śródstopno-paliczkowych, może także występować w formie guzków dnawych, czyli złogów kryształów moczanu sodu w tkankach, stawach czy narządach lub w postaci kamieni nerkowych. Skazę moczanową może wywoływać podwyższony poziom kwasu moczowego, który, nie mając ujścia podlega procesom krystalizacji i odkłada się w tkance, ścięgnach oraz stawach – miejsca zajęta złogami mogą zrobić się zaczerwienione, obrzęknięte oraz bardzo tkliwe i bolesne. Do objawów podagry zalicza się głównie nawracające zapalenia stawów, głównie u podstawy dużego palca, ale również stawów skokowych, kolanowych czy nadgarstka.

Dolegliwości nasilają się w nocy i przeważnie trwają do kilku godzin – jest to wynikiem występującej w godzinach nocnych obniżonej ciepłoty ciała. Oprócz uciążliwych dolegliwości bólowych może pojawić się wysoka temperatura oraz zmęczenie.

Skaza moczanowa – jakie suplementy i leki wybrać?

W przypadku wystąpienia dolegliwości wskazujących na dnę moczanową należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi specjalistyczne badania oraz zaleci odpowiednią kurację. W leczeniu dny moczanowej stosuje się glikokortykosteroidy, kolchicynę oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne bazujące na substancjach, takich jak: naproxen czy dikolfenak.

Wśród leków wykazujących działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą przynieść ukojenie podczas ataku dny moczanowej wyróżnić można preparaty w postaci maści, np. Naproxen, Voltaren Max oraz w postaci tabletek dostępnych w aptekach bez przypisu lekarza, między innymi: Kerdex 25mg czy Voltaren Express Forte. Jeżeli podwyższony poziom kwasu moczowego wywołany jest upośledzeniem wydalania go z moczu czy jego nadprodukcją, lekarz może zalecić leki hamujące wytwarzanie kwasu lub leki moczopędne, które zwiększą wydalanie kwasu moczowego wraz z moczem. W przypadku wystąpienia artretyzmu warto wdrożyć również odpowiednie suplementy diety, które pomogą wzbogacić dietę w wartościowe składniki aktywne.

Jak wskazują badania, pomocne w leczeniu oraz zapobieganiu dny moczanowej jest codzienne stosowanie witaminy C, która normalizuje poziom kwasu moczowego i reguluje pracę układu odpornościowego. Do innych, korzystnie wpływających na organizm przy dnie moczanowej suplementów zaliczyć można również witaminy z grupy B oraz witaminę E.

Jakie zioła stosować przy dnie moczanowej?

Dużym wsparciem w farmakologicznym leczeniu dny moczanowej mogą okazać się zioła, które mogą przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości występowania ataków. W przypadku skazy moczanowej należy skorzystać z ziół o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym oraz oczyszczającym organizm. Wśród ziół, które mogą okazać się niezwykle pomocne dla osób borykających się z artretyzmem zaliczyć można: pokrzywę, skrzyp polny, liść brzozy czy jesion.

W szerokim asortymencie aptecznym, jak i w sklepach zielarskich znajdziemy nie tylko zioła sypkie do samodzielnego przygotowania naparu, ale także odpowiednio dobrane zioła zamknięte w wygodnych saszetkach, które wystarczy jedynie zalać gorącą wodą. Jeżeli dna moczanowa wywołana jest zbyt dużą ilością kwasu moczowego do diety można włączyć kompozycje ziołowe, które wspierają układ moczowy, np. Do dna firmy Herbapol Kraków.

Jaką dietę stosować w przypadku dny moczanowej?

Aby móc w pełni wrócić do zdrowia należy nie tylko przyjmować zalecone przez specjalistę leki, suplementy diety czy zioła, ale również zmienić tryb życia oraz wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę. Dna moczanowej najczęściej rozwija się poprzez częste spożywanie produktów spożywczych bogatych w puryny, w związku z czym osobą borykającym się z danym schorzeniem zaleca się dietę ubogopurynową. Głównym założeniem diety jest zwiększenie spożycia węglowodanów oraz ograniczenie tłuszczów.

Dieta ubogopurynowa - na czym polega?

W przypadku diety ubogopurynowej zaleca się wyeliminować wiele produktów spożywczych, takich jak: ryb morskich, grzybów, szpinaku, warzyw strączkowych, kawy, herbaty, dziczyzny, drożdży czy podrobów. Wśród produktów, których powinny unikać osoby cierpiące na dnę moczanów wymienić należy również: wszelkiego rodzaju potrawy tłuste, ostre przyprawy, wędliny konserwy oraz alkohol. Należy zrezygnować z przygotowywania potraw poprzez proces smażenia i pieczenia, a w dietę wdrożyć potrawy przetwarzane terminicznie na parownicy. W jadłospisie nie powinno zabraknąć chudego mleka, jaj, przetworów mlecznych, warzyw i owoców.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Rekomendowane produkty
pixel