Ibuprofen czy paracetamol? Co podać dziecku?

2019-11-26
Ibuprofen czy paracetamol? Co podać dziecku?Gorączka u dziecka to nie zawsze powód do dużego zmartwienia, choć oczywiście nie można jej całkowicie bagatelizować. Podwyższona temperatura to sygnał, że kluje się coś, przed czym organizm uruchamia tarczę obronną – tą tarczą jest właśnie zbliżająca się gorączka! W którym momencie podać lek? Wybrać ibuprofen czy paracetamol – co podać, by było skutecznie i bezpiecznie?

Stan podgorączkowy a gorączka
Bywa, że oko rodzica celniejsze niż termometr! Dziecko, które zaczyna trawić gorączka w jednej chwili staje się apatyczne, śpiące, rozmarudzone. Do tego przeszklone oczka, wypieki na twarzy czasami dreszcze. Każdy rodzic wie, że to czas wzmożonej czujności, wielokrotnego sprawdzania temperatury i oczekiwanie na kulminacje – moment, w którym konieczne jest podanie leku przeciwgorączkowego. Najczęściej gorączka to sygnał, że dziecko dopadła infekcja, z którą układ odpornościowy postanowił powziąć walkę, a wzrost temperatury ciała, jest działaniem obronnym organizmu. Przyjmuje się, że nie powinno się obniżać temperatury do momentu, w którym nie przekracza ona 38-38,5 stopni Celsjusza. Sytuacja zależna jest oczywiście od objawów, ponieważ gdy dziecko ma drgawki, a jego samopoczucie drastycznie ulega pogorszeniu – nie można czekać i należy podać dziecku odpowiedni lek, najczęściej rodzice zastanawiają się co podać dziecku: ibuprofen czy paracetamol?

Gorączka – stan wyjątkowy!
Dzieci gorączkują dość często i z różnych powodów, czasami nawet nadmiar emocji, może przyczynić się do podwyższenia temperatury ciała, innym razem może to być zatrucie pokarmowe, a u młodszych dzieci ząbkowanie... Nie chodzi o to, by trywializować temat, ale w sytuacji „kryzysowej” działać z rozsądkiem i nie panikować, gdy lampka kontrolna na termometrze wskaże gorączkę! Podstawa to dobrze wyposażona apteczka domowa, która zapewni nam komfort w razie tzw. „W”, a w niej leki przeciwgorączkowe, które bez problemu możemy nabyć w aptece stacjonarnej lub internetowej – bez przepisu lekarza! Każde opakowanie leku czy to zawierającego ibuprofen czy paracetamol, zawiera dołączoną do opakowania ulotkę, która jasno i rzetelnie przedstawia niezbędne informacje na temat substancji zawartej w leku oraz sposobu jego dawkowania. Niestety bywają sytuacje, kiedy zastosowanie danego leku nie przynosi pożądanego efektu, a gorączka utrzymuje się przed dłuższy czas niż zakłada informacja lub dziecko gorączkuje dłużej niż 3 dni i temperaturze towarzyszą inne niepokojące objawy – wówczas konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem!

Ibuprofen czy paracetamol dla dziecka?

Wybór leków przeciwgorączkowych dla dzieci jest naprawdę duży i nie jest to wybór pomiędzy substancjami leczniczymi – tu raczej pozostaje wybór po tytułem: ibuprofen czy paracetamol, a pomiędzy postacią leku i producentem, a tych na rynku mamy sporo...

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci mają postać zawiesiny, czopków, a dla starszych dzieci od 4. roku życia saszetki i od 6. roku życia także kapsułki miękkie. Różni producenci i różne nazwy handlowe skrywają zazwyczaj te same substancje aktywne leków, czyli ibuprofen czy paracetamol. Wskazane substancje działają przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, natomiast ibuprofen w odróżnieniu od paracetamolu wykazuje także właściwości przeciwzapalne, co jest dość istotną cechą, choć jako lek pierwszego rzutu, zarówno pediatrzy, jak i farmaceuci chętniej zalecają paracetamol. Wynika to z faktu, że paracetamol uchodzi za substancje bezpieczniejszą dla maluchów i można go podawać dzieciom przed ukończeniem 3. miesiąca życia – ibuprofen wskazany jest u dzieci powyżej 3. miesiąca. Nie ma tu jednak reguły i może okazać się, że dziecko w ogóle nie reaguje na paracetamol i konieczne jest podjęcie próby z ibuprofenem, lub podawanie dziecku owych substancji na zmianę – zwłaszcza, gdy gorączka utrzymuje się przez kilka dni.

U dzieci, którym towarzyszą inne przewlekłe, wrodzone schorzenia, lub u których wystąpiła kiedykolwiek reakcja alergiczna po zastosowaniu leków nie wolno eksperymentować i wątpliwości co podać dziecku ibuprofen czy paracetamol, zawsze należy skonsultować z lekarzem zaznajomionym z historią dolegliwości małego pacjenta. Pamiętajmy także o tym, że nie wolno podawać ibuprofenu, gdy jest podejrzenie ospy u dziecka! Niesie to ryzyko powikłań takich jak: groźne stany zapalne skóry, a także martwicze zapalenie powięzi.

Lek na gorączkę u dziecka – jak dawkować?

Podając dziecku preparat o działaniu przeciwgorączkowym, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że podajemy lek, a nie cukierki! Substancje czynną łatwo można przedawkować, a skutki mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Dlatego przed zastosowaniem leku czy to zawierającego ibuprofen czy paracetamol, konieczne jest zastosowanie się do wskazań lekarza lub do informacji podanej w ulotce leku. Zalecane dawki – skuteczne i bezpieczne dla malucha – obliczane są na podstawie wagi ciała, a nie wieku! Ważne i przydatne jest także sporządzanie notatek z wpisaniem godziny i podanej dawki leku, co ułatwi pilnowanie wskazanych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi porcjami leku, gdy zaistnieje taka potrzeba. Dla przypomnienia, rekomendowana dawka dla substancji czynnej ibuprofen wynosi 5-10mg na kilogram masy ciała w odstępie czasowym 6-8 godzin (maksymalna dobowa dawka – 30mg na kilogram masy ciała), a dla paracetamolu – 10-15mg na kilogram masy ciała w odstępie czasowym 4-6 godzin (maksymalna dobowa dawka – 60mg na kilogram masy ciała).

Możliwe jest także naprzemienne podawanie ibuprofenu i paracetamolu – tu należy bezwzględnie zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa i postępować zgodnie z zaleceniami. Mieszane podawanie ibuprofenu i paracetamolu w odstępie czasowym co 4 godziny, niejednokrotnie przynosi dobry efekt leczniczy, przy zachowaniu bezpiecznego dawkowania. Gorączka to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Stan ten rodzi niepokój, często pojawia się i znika bez żadnych dodatkowych objawów zasiewając tym samym jeszcze większe ziarno obawy. Podczas gorączki ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, by uniknąć niebezpiecznego dla zdrowia i życia dziecka odwodnienia oraz lekka dieta.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel