Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej - zbadaj się w domu!

07.11.2018
Porady farmaceuty

Bakterie i wirusy – nie trzeba być germofobem, aby wzdrygnąć się na dźwięk tych dwóch słów! Każdy laik wie, że niewidoczne gołym okiem chorobotwórcze drobnoustroje mogą w parę godzin rozłożyć na łopatki i uziemić na kilka dni w łóżku. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że infekcje wywoływane przez bakterie i wirusy znacznie się od siebie różnią, choć nie zawsze jest to oczywiste dla osób, które medycynę kończyły na uniwersytecie w Leśnej Górze! Na szczęście nie trzeba szczególnych umiejętności, aby w domu przeprowadzić test na poziom białka C-reaktywnego, który pozwoli rozróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej! 

Różnice między infekcją wirusową a bakteryjną

Każdy chory człowiek, który zmaga się z katarem, bólem gardła, osłabieniem i gorączką, nie zastanawia się nad przyczyną tego stanu, dla niego ważny jest tylko jak najszybszy powrót do zdrowia. Jednak pomijając etap diagnostyki, trudno jest przejść do właściwego, a przede wszystkim skutecznego leczenia. Oto krótka charakterystyka przebiegu infekcji wirusowej i bakteryjnej. 

- infekcja wirusowa: cechy charakterystyczne

Infekcja wirusowa pojawia się stopniowo, jej pierwszym zwiastunem jest osłabienie, następnie pojawia się ból gardła, kaszel, katar i zatkany nos. Ogólnymi symptomami infekcji wirusowej są: ból głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie, osłabienie i dreszcze. Temperatura ciała jest podwyższona, zwykle nie przekracza jednak 38 stopni Celsjusza. Towarzyszący infekcji katar (pomocne w jego zwalczeniu są najczęściej popularne leki na katar) jest bezbarwny i wodnisty, zaś kaszel najczęściej suchy (ulgę przyniesie z pewnością kojący syrop na kaszel), gardło jest bolesne, zaczerwienione bez ropnej wydzieliny. Na infekcje o podłożu wirusowym najczęściej narażeni jesteśmy w okresach największego spadku odporności, czyli jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Infekcja wirusowa trwa zwykle około 5-7 dni.

- infekcja bakteryjna: cechy charakterystyczne

Przebieg infekcji bakteryjnej zwykle jest gwałtowny i nagły, a objawy, do których należą m.in. ból głowy, bóle brzucha, znaczne osłabienie, senność oraz brak apetytu, są nasilone. Również gorączka jest wyższa niż przy zakażeniach wirusowych – powyżej 38 stopni Celsjusza, ponadto węzły chłonne szyjne są wyraźnie powiększone i tkliwe. Katar ma konsystencję ropno-śluzową, kaszel występuje rzadziej (zwykle jest to kaszel mokry), za to charakterystyczny jest ból gardła, które przybiera kolor żywo czerwony. Źródłem dyskomfortu są również widoczne ropne naloty na migdałkach podniebiennych. Bakterie podobnie jak wirusy są aktywne zimą i wiosną, szczególnie narażeni na ich atak jesteśmy zaraz po przebyciu infekcji wirusowej, gdy organizm nadal jest osłabiony. Często dochodzi również do nadkażenia bakteryjnego niewyleczonej infekcji wirusowej. 

Jak odróżnić infekcję wirusową od infekcji bakteryjnej?

Każdy, kto wie, na co zwracać uwagę, szybko rozwikła zagadkę, co jest przyczyną infekcji. Gorzej, gdy infekcja wirusowa dość niepostrzeżenie przeradza się w chorobę bakteryjną. Na szczęście wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać Test CRP-Screen marki Labhome, który w próbce krwi pobranej z palca wykrywa stężenie białka C-reaktywnego. Taki test jest rekomendowany w diagnostyce infekcji oraz stanów zapalnych. Wynik uzyskanego badania jest porównywalny z testem wykonywanym w profesjonalnym laboratorium, dokładność Testu CRP-Screen wynosi 98%! Ogromną zaletą badania jest łatwość jego przeprowadzenia, niemal bezbolesny sposób pobrania próbki krwi, a także krótki czas oczekiwania na wynik – 5 minut. Wykonanie jest bardzo proste, wszystkie niezbędne narzędzia znajdują się w pudełku. A tak cała procedura wygląda krok po kroku: najpierw zdezynfekuj palec, z którego będziesz pobierać krew (najlepiej wskazujący, środkowy lub serdeczny), pomasuj go przez kilka sekund, aby pobudzić krążenie, następnie używając lancetu, nakłuj opuszkę palca. Pipetą ostrożnie zbierz odpowiednią ilość krwi (do poziomu narysowanej na pipecie kreski), jeśli trzeba, delikatnie uciskaj palec, aby wypłynęło więcej krwi. Kolejny etap polega na przeniesieniu całej próbki krwi do butelki z diluentem. W tym celu wystarczy zanurzyć w niej końcówkę pipety. Butelkę zakręć, zawartość dokładnie wymieszaj, nie wstrząsaj. Przygotowany roztwór umieść na płytce testowej, aplikując 4 krople w dołku próbkowym. Po pięciu minutach odczytaj wynik. 

Białko C-reaktywne

Test CRP-Screen umożliwia wykrycie białka C-reaktywnego w czterech zakresach (niższy niż 8mg/L; 8-40mg/L; 40-100mg/L; wyższy niż 100mg/L), przy czym wynik powyżej 40mg/L świadczy o infekcji bakteryjnej i jest wskazaniem do zastosowania antybiotyku, poniżej 40mg/L oznacza infekcję wirusową. Określenie stężenia białka CRP to ogromne ułatwienie nie tylko dla laików, ale i dla lekarzy, bowiem pomaga we właściwym rozpoznaniu przyczyny choroby. Białko C-reaktywne należy do grupy tzw. białek ostrej fazy, jest markerem zmian zapalnych w organizmie, jego stężenie we krwi szybko wzrasta, gdy ten zmaga się z jakąś infekcją. Test CRP-Screen zaleca się stosować w przypadku infekcji dróg oddechowych, infekcji gardła, objawów grypy i przeziębienia, a także do wykrywania poważnych infekcji bakteryjnych u dzieci, rozpoznania infekcji pooperacyjnych po ekstrakcji zęba oraz w przypadku zatruć. 

Leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych

Na koniec przejdźmy do sedna sprawy, czyli do metod leczenia chorób o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym. Prawidłowa diagnostyka jest kluczem do wprowadzenia odpowiednich leków. Niemal do znudzenia powtarzana przez ekspertów kwestia – na infekcje wirusowe nie stosuje się antybiotyków – nadal jest ignorowana przez wiele osób! Antybiotyki nie działają na wirusy, zabijają tylko i wyłącznie bakterie! Na infekcje wirusowe stosuje się jedynie leki łagodzące objawy choroby! Niestety źle rozpoznana przyczyna infekcji skutkuje tym, że nasze społeczeństwo (a właściwie cała populacja) nadużywa antybiotyków! Stopniowe uodpornianie się kolejnych szczepów bakteryjnych na całe grupy antybiotyków ma coraz poważniejsze konsekwencje, które w efekcie mogą doprowadzić do sytuacji, gdy antybiotyki staną się bezużytecznym narzędziem w walce z bakteriami. Zresztą już od pewnego czasu pojawiają się informacje o superbakteriach opornych na działanie antybiotyków! 

Nie wiesz, co Ci dolega? Zastanawiasz się, czy stałeś się ofiarą bakterii, a może wirusa? Test na poziom białka C-reaktywnego CRP-Screen pozwoli Ci bez najmniejszych wątpliwości odpowiedzieć na to pytanie! Jeśli wynik wskaże na infekcję wirusową, no cóż, czeka Cię kilka dni walki z katarem i osłabieniem, które pomogą złagodzić ogólnodostępne leki na przeziębienie i przeciwgrypowe. Jeśli winowajcą infekcji okaże się bakteria, biegnij do lekarza, konieczne może być podanie antybiotyku!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Rekomendowane produkty
Test CRP-Screen x 1 sztuka

Test CRP-Screen x 1 sztuka

42,91 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel