Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak przespać noc z zatkanym nosem?

23.12.2014
Dolegliwości i choroby

Leki na zatkany nos? Jak przespać spokojnie noc z karatem? Jakie leki można stosować na zatkany nos? Jak udrożnić nos przy zatokach? Zatkany nos w przypadku alergii.

Zatkany nos w przebiegu alergii

U osób, które mają zdiagnozowaną alergię problem jest przewlekły lub okresowy. W tym przypadku zazwyczaj pomagają takie leki na alergie jak: tabletki na alergię lub syropy na alergię, które mają działanie antyhistaminowe, czyli znoszą obrzęk, przekrwienie błon śluzowych, przez co ułatwiają oddychanie. W skład tych preparatów wchodzą najczęściej substancje takie jak: loratadyna (Aleric, Claritine, Flonidan, Loratan), cetyryzyna (Alermed, Amertil, Cetalergin), desloratadyna (Hitaxa, Aerius, Azomyr, Jovesto), lewocetyryzyna (Contrahist, Lirra, Xyzal).

Dodatkowo w tym przypadku stosować można spraye do nosa ze sterydami, które działają przeciwzapalnie oraz zmniejszają obrzęk. W ich składzie znajdziemy np. mometason (Nasonex, Nasomentin), flutikazon (Fanipos, Flixonase, Avamys).

Wszystkie preparaty znacząco poprawiają stan śluzówki nosa, dzięki czemu polepsza się komfort spania.

Zatkany nos w przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok

Osoby borykające się z problemem zatkanego nosa w trakcie choroby, przeziębienia, grypy mają do dyspozycji wiele różnych możliwości. Ważny jest jednak dobór odpowiednich preparatów oraz kolejność ich stosowania.

Jeśli podejrzewamy kłopoty z zatokami musimy podjąć następujące kroki:

  1. Po pierwsze przez 3-4 dni warto zażywać tabletki, które mają w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym np. Ibuprom, Ibum, Mig, Ibuprom Max.
  2. Po drugie, aby łatwiej było oddychać a przede wszystkim ,,otworzyć zatkane wrota nosa? warto przez kilka dni przyjmować leki zawierające w swoim składzie pseudoefedrynę np. Sudafed, Cirrus, Grypostop.  W Polsce można nabyć te produkty ciągle bez recepty. Pseudoefedryna udrożnia przewody nosowe i zatoki przez co ułatwia oddychanie. UWAGA: pseudoefedyna podnosi ciśnienie, może doprowadzić do tachykardii i udaru mózgu, dlatego też nie można jej zbyt długo przyjmować. Jest jednak jednym z najczęstszych składników wszelkich leków przeciwko przeziębieniu i grypie np. Grypolek, Grypostop, Gripex.
  3. Gdy już dajemy zielone światło do ujścia tego, co zalega w naszym nosie, zatokach warto wpłynąć na ,,konsystencję? tej wydzieliny. Gdy będzie mniej gęsta szybciej się jej pozbędziemy. W tym celu warto od samego początku przyjmować preparaty zawierające składniki roślinne takie jak: kwiat dziewanny, ziele werbeny, kwiaty lipy, korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka, kwiat bzu. Znajdziemy je w takich preparatach jak: Sinupret na zatoki, Sinudafen, Sinulan.
  4. Przy zatkanym nosie konieczne jest stosowanie aerozoli do nosa na bazie wody morskiej. Przy gęstym katarze najlepiej sprawdzają się hipertoniczne roztwory np. Quixx, Ibuprom Hipertonic Spray, Marimer Hipertoniczny. Bardzo szybko czyszczą nos i rozrzedzają zalegającą w nosie gęstą wydzielinę. Trzeba używać ich kilka razy dziennie.
  5. Gdy obrzęk nosa jest naprawdę silny mogą pomóc takie leki na katar jak tabletki stosowane w nieżycie alergicznym nosa. Substancje zawarte w tych preparatach zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, zmniejszają ilość wydzieliny, ułatwiają oddychanie. Dostępne są w aptece w opakowaniach 10, 7 tabletkowych bez recepty np. Aleric, Allertec WZF, Zyrtec UCB, Alerzina.
  6. W przypadku gęstej wydzieliny, gdy organizm jest zaśluzowany z pomocą przychodzą również zioła takie jak: lipa oraz czystek. Picie takich naparów bardzo pomaga w usuwaniu wydzieliny. Gdy już piszę o zaśluzowaniu organizmu pamiętajmy, aby w trakcie choroby, a już na pewno w przypadku kataru w ogóle nie spożywać mleka ani produktów mlekopochodnych, gdyż dodatkowo zwiększają ilość śluzu w naszym organizmie.  
  7. Zatkane zatoki, gęsty katar są również wskazaniem do postawienia na leki na zatoki i przeprowadzania inhalacji. Mogą to być inhalacje na ciepło z niewielką ilością olejków np. Inhalol, Olbas Oil, olejek eukaliptusowy, sosnowy lub takich preparatów jak Amol. Osoby mające w domu tzw. nebulizator - inhalator pneumatyczny mogą kilkukrotnie w ciągu dnia wykonywać inhalacje z 0,9% solą NaCl lub z mocniejszym preparatem o nawie Nebu-Dose.


Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2014
Rekomendowane produkty
SINUPRET x 50 drażetek

SINUPRET x 50 drażetek

47,73 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel