Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak radzić sobie z upałami? 5 przydatnych wskazówek

14.07.2022
Porady farmaceuty
Jak radzić sobie z upałami? 5 przydatnych wskazówek

Latem jak to latem bywa gorąco, czasem jednak upał jest nie do zniesienia. Ekstremalnie wysokie temperatury nie są dobre dla naszego organizmu, przez nie człowiek czuje się osłabiony i senny, dodatkowo narażony jest na odwodnienie! Co zrobić, aby przetrwać kolejną falę tropikalnych upałów?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • W jaki sposób radzić sobie z upałami?
  • Jaką ochronę przeciwsłoneczną stosować w upałach?
  • Jak powinna wyglądać dieta podczas upałów?
  • Po jakie ubrania warto sięgać w upalne dni?
  • Jak prawidłowo nawadniać organizm?
  • Dlaczego nie warto zapominać o odpoczynku podczas upałów?

Jak radzić sobie z upałami?

Upalne dni to spore wyzwanie dla każdego niezależnie od wieku i stanu zdrowia, choć oczywiście małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i schorowane, zwłaszcza mające problemy z układem krążenia męczą się najbardziej. Organizm człowieka wyposażony jest w mechanizm termoregulacji, który umożliwia mu radzenie sobie z wysoką temperaturą otoczenia – utrzymuje stałą temperaturę ciała, m.in. poprzez intensyfikowanie procesu pocenia. Ów mechanizm nie zawsze działa prawidłowo np. u dzieci i seniorów, dlatego to o nich podczas upałów szczególnie trzeba dbać.

Skutki upałów dla organizmu mogą być bardzo poważne, jednym z nich jest udar cieplny objawiający się m.in. zawrotami i bólami głowy, osłabieniem, nudnościami i wymiotami, zaburzeniami widzenia, przyspieszeniem tętna, skurczami mięśni, zaburzeniami oddychania i utratą przytomności. W niektórych przypadkach udar słoneczny może nawet skończyć się śmiercią! Ponadto niebezpieczne są spadki ciśnienia, odwodnienie organizmu i zaburzenia równowagi elektrolitowej prowadzące do uszkodzenia pracy organów i układów. Upały wpływają też negatywnie na samopoczucie psychiczne i funkcje poznawcze.

Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zamknąć się w mieszkaniu, zaciągnąć zasłony, włączyć klimatyzację lub wentylator i odpoczywać. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego warto wiedzieć, jak chronić się przed upałami i jak prawidłowo się nawadniać, aby nie dopadło nas przegrzanie i odwodnienie organizmu.

Czy upały mogą powodować zmęczenie i spadek formy?

Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do upałów (optymalna temperatura dla ludzkiego ciała wynosi 21st. C), dlatego przy wysokich temperaturach wiele osób źle się czuje i nie ma na nic siły. Skutki upałów w postaci zmęczenia, senności i spadku formy wynikają z tego, że organizm wszystkie swoje moce wkłada w utrzymanie stałej temperatury ciała. Pozytywnym efektem osłabienia jest to, że wysiłek fizyczny jest maksymalnie ograniczony, a jak wiadomo, aktywność podczas upałów dodatkowo podwyższa temperaturę ciała i zwiększa ryzyko odwodnienia.

Sprawdzone sposoby na upały

Podczas upałów nie powinno się przebywać na pełnym słońcu. Zaleca się odpoczywać w cieniu, a najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu, unikając jednak nadmiernych różnic temperatury. Kluczowe jest regularne nawadnianie i schładzanie organizmu. Warto często brać letni prysznic, robić letnie okłady na kark i nadgarstki lub spryskiwać skórę wodą termalną. Co jeszcze robić, aby przetrwać upały?

Stosuj odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną

Ochronę przeciwsłoneczną trzeba stosować przez cały rok, jednak to latem, gdy słońce „praży” najmocniej, szczególnie trzeba dbać o zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. Kosmetyki do opalania należy aplikować każdorazowo przed wyjściem na zewnątrz i reaplikować kilkukrotnie w ciągu dnia. Jaki filtr wybrać? Najlepszy będzie oczywiście krem z SPF50 i wysoką ochroną UVA, który pozwoli uniknąć poparzeń, przebarwień słonecznych, objawów fotostarzenia i ograniczy ryzyko nowotworów skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna na upały jest bardzo ważna, jednak należy pamiętać, że nawet dobry krem nie zapewni 100% zabezpieczenia, dlatego nadmierna ekspozycja słoneczna jest niezalecana. W trakcie upałów przebywanie na słońcu może być niebezpieczne, specjaliści przestrzegają zwłaszcza przed opalaniem w godzinach od 10 do 16 (dopuszczalna jest krótka ekspozycja – 15 minut, aby zapewnić sobie prawidłową syntezę słoneczną, tak bowiem produkowana jest witamina D w organizmie). Spacer lub inną aktywność fizyczną na zewnątrz najlepiej planować w godzinach porannych lub wieczornych.

Włącz do diety lekkostrawne posiłki

Dobrze się składa, że podczas upałów apetyt nie zawsze dopisuje. Obfite, ciężkostrawne, tłuste, smażone posiłki nadmiernie obciążają organizm, który musi włożyć sporo wysiłku w ich strawienie. Dieta na upały powinna być lekkostrawna, bazująca na warzywach i owocach. Najlepiej sprawdzi się nieprzetworzona zdrowa żywność, w tym produkty o dużej zawartości wody m.in. arbuzy, truskawki, ogórki, sałata, pomidory. Lekkie i wartościowe pod względem odżywczym są sałatki, chłodniki oraz koktajle owocowo-warzywne.

Wybieraj odzież z lekkich i naturalnych materiałów

Niezwykle ważne jest unikanie przegrzewania organizmu, ciężkie, grube, sztuczne tkaniny w ciemnych kolorach to nie jest odzież na upały! Należy wybierać jasne ubrania z lnu lub bawełny, czyli materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze. Warto też pamiętać, że w upalne dni wcale nie obowiązuje zasada „im mniej ubrań, tym lepiej”. Odsłonięta skóra oddaje szybciej wilgoć, co zwiększa ryzyko odwodnienia, dlatego specjaliści zalecają noszenie bardziej zabudowanych, ale luźnych ubrań. Bardzo ważnym elementem garderoby są okulary przeciwsłoneczne i ochrona głowy. Kapelusz, chusta lub czapka zabezpieczą głowę i kark przed słońcem i zminimalizują ryzyko udaru cieplnego!

Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu

Najważniejszą zasadą przetrwania upałów jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Organizm pocąc się, reguluje temperaturę ciała, niestety przy okazji dochodzi do nadmiernej utraty wody i elektrolitów. Specjaliści jednoznacznie podkreślają, że właściwe nawodnienie organizmu podczas upałów jest niezbędne! Zaleca się wypijać przynajmniej 3 litry płynów, a w przypadku wysiłku fizycznego nawet więcej. Ważne jest także wypicie szklanki wody bezpośrednio przed pójściem spać, gdyż podczas snu organizm też się odwadnia.

Najlepiej nawadniać organizm niegazowaną, wysoko zmineralizowaną wodą, dodatkowo można pić słabą herbatę, owocowe i warzywne soki, zwłaszcza sok pomidorowy – doskonałe źródło potasu oraz izotoniki. W aptece warto kupić elektrolity i witaminy w postaci tabletek musujących, szczególnie polecane są specjalne mikroelementy i witaminy dla dzieci i seniorów. Należy unikać alkoholu, który może przyspieszać odwodnienie organizmu, niewskazana jest kawa, cola oraz słodkie, kolorowe, gazowane napoje. Trzeba też pamiętać, żeby nawadniać się stopniowo, czyli pić regularnie i małymi porcjami.

Nie można dopuszczać do momentu, kiedy odczuwane jest pragnienie, jest to bowiem pierwszy sygnał odwodnienia. Innymi objawami niedoboru wody i elektrolitów są m.in.: suchość w ustach, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, skurcze mięśni, bóle głowy, rozdrażnienie, zmniejszona częstość oddawania moczu, zmiana koloru moczu na ciemnożółty. W ekstremalnych przypadkach odwodnienie organizmu może doprowadzić do utraty przytomności, zatrzymania krążenia i śmierci.

Nie zapominaj o odpoczynku i regeneracji

Mimo że podczas upałów większość osób ogranicza aktywność fizyczną, organizm jest zmęczony i potrzebuje solidnej porcji regeneracji. Odpoczynek w czasie upałów jest równie ważny jak picie wody, polecane są drzemki w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach, gdy temperatura na zewnątrz jest najwyższa. Trzeba mieć na uwadze, że fale upałów doskwierają również w nocy. Gdy temperatura nie spada poniżej 20 stopni C, mamy do czynienia z tzw. tropikalnymi nocami. Wtedy to pojawiają się problemy z zasypianiem i wysypianiem, by ich uniknąć, należy przygotować sypialnię do snu, przewietrzyć ją i zostawić okno otwarte przez całą noc lub włączyć klimatyzację.

Z upałami nie ma żartów! Tym bardziej, że coraz częściej przychodzi nam się z nimi mierzyć. Podczas upałów ważne jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu oraz lekka dieta. Osoby starsze oraz przewlekle chore lub przyjmujące stale leki powinny w szczególności o siebie dbać, gdyż u nich ryzyko odwodnienia i udaru cieplnego jest bardzo wysokie!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel