Jak wykryć boreliozę? Skorzystaj z domowych testów diagnostycznych!
08.05.2018Z roku na rok rośnie populacja kleszczy, równocześnie coraz więcej spośród nich jest nosicielami groźnych chorób, w tym krętków boreliozy. Zagrożenie jest tym poważniejsze, iż kleszcze sukcesywnie poszerzają terytorium swojego żerowania, wychodząc z lasów do miejskich parków oraz do przydomowych ogródków. I choć nie każde ukąszenie kleszcza jest jednoznaczne z zarażeniem boreliozą, każdy taki przypadek należy zbadać! Na przykład samodzielnie wykonując prosty w obsłudze domowy test na boreliozę Tik’Alert!
Borelioza – trudna diagnoza
Nie bez powodu w kontekście chorób odkleszczowych najwięcej uwagi poświęca się boreliozie. Od wielu lat dostępne są na przykład szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu, natomiast nadal nie ma środków, które skutecznie chroniłyby przed zakażeniem boreliozą, w wyniku czego stale notuje się nowe przypadki zachorowań. Patrząc na statystyki, można już mówić o prawdziwej epidemii choroby z Lyme, jak inaczej określa się boreliozę. To, co przeraża jeszcze bardziej, to fakt, że statystki nie obejmują przypadków niezdiagnozowanej boreliozy, a sporo zakażeń ma przebieg bezobjawowy. Utajony charakter choroby zaprzepaszcza niemal całkowicie szansę na jej wyleczenie. A nawet wówczas, gdy pojawiają się objawy, to niestety są one niespecyficzne (m.in.: objawy grypopodobne, ogólne osłabienie, dolegliwości stawowe i neurologiczne). Jedynie u 30-40% zarażonych może wystąpić objaw jednoznacznie wskazujący na boreliozę, czyli tzw. rumień wędrujący, który pojawia się we wczesnej fazie infekcji, tworząc w miejscu ukąszenia czerwone, powiększające się okręgi.
Borelioza: powikłania
Błędna diagnoza (lub jej brak) odwleka właściwe leczenie, a im później, tym choroba staje się groźniejsza, sieje bowiem prawdziwe spustoszenie w organizmie. Najczęściej borelioza atakuje stawy – zapalenie stawów przeważnie ma charakter przewlekły i w konsekwencji prowadzi do ich niszczenia. Choroba z Lyme pozostawia ślady również w ośrodkowym układzie nerwowym, nierzadko powoduje porażenia nerwów. Powikłania mogą obejmować również serce.
Diagnostyka laboratoryjna boreliozy
Leczenie boreliozy w początkowej fazie daje szansę na całkowite wyzdrowienie, dlatego też każde podejrzenie zakażenia musi zostać zbadane. W Polsce diagnostyka boreliozy z reguły odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym jest przeprowadzenie testów przesiewowych, drugim natomiast wykonanie badań potwierdzających. Najpopularniejszym badaniem przesiewowym jest metoda immunoenzymatyczna ELISA, a także testy immunochromatograficzne. Ich celem jest wykrycie we krwi przeciwciał IgM (we wczesnym stadium boreliozy) lub przeciwciał IgG (w późniejszym stadium choroby). Dodatni wynik testów przesiewowych (lub wynik budzący jakiekolwiek wątpliwości) poddawany jest weryfikacji, w tym celu wykorzystuje się m.in. metodę WESTERN-BLOT.
Kiedy wykonać domowy test na boreliozę?
Od pewnego czasu przesiewowe badania laboratoryjne zostają wypierane przez zdecydowanie bardziej praktyczne domowe testy na boreliozę. Taki test łączy w sobie wiarygodność i dokładność badania laboratoryjnego z wygodą i komfortem przeprowadzenia go w warunkach domowych. W aptekach stacjonarnych i internetowych dostępny jest test immunochromatograficzny do szybkiej diagnostyki boreliozy – Test Tik’Alert marki Labhome. Wykrywa on we krwi przeciwciała IgM, czyli pozwala ujawnić świeżą infekcję. Sięgać po niego należy po upływie przynajmniej 2 tygodni od ukąszenia, mniej więcej tyle czasu układ odpornościowy potrzebuje na rozpoczęcie produkcji przeciwciał IgM (utrzymują się one we krwi zwykle przez 6 miesięcy). Domowy test na boreliozę w zasadzie nie ma wad, jedyną przeszkodą dla niektórych osób może być strach, że nie poradzą sobie z samodzielnym przeprowadzeniem badania. Wszelkie obawy należy jednak szybko rozwiać, test wykonuje się intuicyjnie, wszystkie etapy są szczegółowo opisane, a samo pobranie próbki jest bezbolesne i banalnie proste, wystarczy lekko nakłuć opuszkę palca! Naprawdę nie potrzeba do tego medycznego przeszkolenia! Test Tik’Alert jest wiarygodnym narzędziem diagnostycznym, a uzyskany wynik stanowi podstawę do dalszego działania. Pozytywny wynik badania musi zostać bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem! Natomiast rezultat negatywny wskazuje na brak infekcji, jednak dla pewności zaleca się ponowienie testu po upływie 2-6 tygodni.
Samokontrola pomocna w walce z boreliozą
Powtórzmy to jeszcze raz! Wczesne wykrycie boreliozy pozwala na szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia. Podstawą do przeprowadzenia testu mogą być pojawiające się objawy (rumień wędrujący), jednak pewniejszym sposobem jest samokontrola. Ukąszenia kleszcza są właściwie bezbolesne, dlatego też należy w sobie wyrobić nawyk dokładnego obserwowania swojego ciała. Osoby posiadające psy lub koty, często odwiedzające lasy, parki lub spędzające czas na działce albo w ogrodzie powinny sprawdzać, czy na skórze nie mają śladów ukąszenia. Obszary ciała najbardziej narażone na ukąszenie kleszcza to: linia włosów, okolice uszu, szyja, pachy, fałdy piersiowe, zgięcia łokci i kolan oraz pachwiny.
Ostrzeżenia Ministerstwa Zdrowia oraz liczne kampanie informacyjne uwrażliwiły społeczeństwo na zagrożenia wynikające z ugryzień kleszczy. Coraz popularniejsze stają się między innymi szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu. Świadomie podchodzimy także do doraźnej ochrony, stosując repelenty oraz kontrolując ciało w poszukiwaniu potencjalnych ukąszeń. Jednak można zrobić znacznie więcej! Kolejnym krokiem w profilaktyce boreliozy jest domowy test na boreliozę Tik’Alert. Szybko, tanio i bez kolejek u lekarza pozwala on wykonać badanie w kierunku infekcji, które jest równie dokładne i wiarygodne, jak to przeprowadzone w laboratorium!
Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl