Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kaszel krtaniowy - przyczyny, objawy i leczenie kaszlu szczekającego

30.03.2023
Dolegliwości i choroby

Kaszel krtaniowy, określany także jako kaszel szczekający, to rodzaj uporczywego, suchego kaszlu, któremu nierzadko towarzyszą duszności i świst wdechowy (tzw. stridor). Występuje on zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, choć częściej u tych drugich. Jedną z jego najczęstszych przyczyn jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Jak skutecznie leczyć objawy kaszlu krtaniowego? 

Spis treści:

Przyczyny kaszlu krtaniowego 

Na tę przypadłość mogą cierpieć zarówno najmłodsi (w tym niemowlęta), jak i dorośli, przy czym zdecydowanie częściej występuje ona u dzieci. Jako główną przyczynę kaszlu krtaniowego wymienia się zapalenie krtani, w tym ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup), które rozwija się przede wszystkim u dzieci od 6. miesiąca życia do 5. roku życia (warto jednak dodać, że dzięki szczepieniom ochronnym krup występuje obecnie dość rzadko). Ostre podgłośniowe zapalenie krtani to choroba najczęściej o podłożu wirusowym, wywoływana przede wszystkim przez adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy, wirus ECHO i RSV (zdecydowanie rzadziej odpowiedzialne za krup są bakterie, m.in. bakterie gronkowca złocistego, pneumokoki oraz Haemophilus influenzae (HiB)). U osób dorosłych kaszel szczekający także pojawia się w wyniku wirusowego lub bakteryjnego zapalenia krtani. 

Kaszel szczekający pojawiający się w pierwszych miesiącach życia może być objawem wad wrodzonych krtani (np. wiotkości tkanek krtani lub torbieli krtani). Kaszel krtaniowy niekoniecznie musi być związany z infekcjami, może być objawem urazu krtani, obecności ciała obcego w krtani, a ponadto refluksu żołądkowo-przełykowego, alergii, problemów z hormonami tarczycy, a nawet nowotworu. Kaszel szczekający bardzo często pojawia się u nałogowych palaczy. 

Objawy kaszlu krtaniowego 

Kaszel szczekający bardzo łatwo zdiagnozować ze względu na niezwykle charakterystyczny dźwięk – przypominający szczekanie psa. Jest to rodzaj suchego, uporczywego kaszlu, który trudno opanować. Bardzo charakterystyczne jest to, że kaszel krtaniowy pojawia się w godzinach nocnych i wczesnoporannych, zwykle około godziny 2-4 w nocy, atak kaszlu może być tak silny, że powoduje nagłe wybudzenie ze snu. Dodatkowo w przypadku kaszlu szczekającego obserwuje się również nasiloną duszność wdechową i świst wdechowy (tzw. stridor). Jeśli przyczyną kaszlu jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani, pojawiają się też inne objawy jak katar, chrypka i stan podgorączkowy. 

Ze względu na to, że u małych dzieci drogi oddechowe są bardzo wąskie, już niewielki obrzęk powoduje zagrażające życiu problemy z oddychaniem, dlatego atak kaszlu krtaniowego u najmłodszych wymaga natychmiastowej reakcji! W przypadku osób dorosłych objawy kaszlu szczekającego są znacznie mniej nasilone niż u dzieci, częściej też towarzyszy im ból i podrażnienie gardła oraz chrypka. 

Leczenie kaszlu krtaniowego 

Trzeba to jasno powiedzieć, kaszel krtaniowy u dzieci zawsze wymaga leczenia, w ich przypadku nie należy ani chwili zwlekać z wizytą u lekarza. Na szczęście hospitalizacja zazwyczaj nie jest konieczna, jeśli jest, to głównie dotyczy leczenia kaszlu krtaniowego u niemowląt i małych dzieci. Ma to związek z występującym u nich wysokim ryzykiem zaburzenia procesu oddychania. Po pogotowie trzeba niezwłocznie zadzwonić, gdy dziecko coraz gorzej oddycha, robi się sine i ma zaburzenia świadomości. Sytuacją, gdy niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna, jest też uraz krtani lub obecność ciała obcego w krtani. W tych przypadkach istotne jest przywrócenie drożności dróg oddechowych, w tym celu lekarz może wykonać tracheotomię. Bardzo ważną radą w przypadku ataku kaszlu szczekającego u dziecka jest jak najszybsze zapewnienie choremu zimnego powietrza. W tym celu zimą można np. otworzyć okno na oścież lub wyjść z maluchem na zewnątrz (pamiętając przy tym o ciepłym okryciu), latem wystarczy stanąć z nim przed otwartą lodówką. Zimne powietrze obkurczy błonę śluzową krtani i przywróci jej drożność, zmniejszając duszność. 

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani będące źródłem kaszlu krtaniowego przebiegające z dusznością najczęściej leczy się przy pomocy steroidów (zwykle są to preparaty do inhalacji z budezonidem), które skutecznie ułatwiają oddychanie i zapobiegają dusznościom. W przypadku infekcji bakteryjnych konieczne mogą być także antybiotyki. Osoby dorosłe zmagające się z kaszlem krtaniowym powinny się zgłosić do lekarza, gdy po 3-4 dniach leczenia domowymi sposobami objawy nie mijają lub się nasilają. 

Niezwykle ważne w procesie leczenia kaszlu krtaniowego są domowe metody łagodzące jego objawy i nawilżające drogi oddechowe. Jedną z najpopularniejszych jest picie mleka z dodatkiem miodu i masła. Taki napój nawilża drogi oddechowe, a zawarty w nim miód dodatkowo działa przeciwzapalnie. Istotne jest ponadto dostarczanie dużej ilości płynów, ciągłe popijanie wody pomoże zmniejszać uczucie suchości w gardle (oprócz wody, warto pić również herbatki ziołowe, zupy i buliony, zdrowe soki i syropy owocowe, w przypadku niemowląt karmionych piersią, należy dziecko jak najczęściej przystawiać do piersi). Pomocny będzie także dobry syrop na kaszel, który złagodzi odruch kaszlowy i uczucie drapania w gardle, dodatkowo będzie nawilżał drogi oddechowe i działał na nie osłaniająco, dobrze sprawdzą się m.in. preparaty z porostem islandzkim, prawoślazem, tymiankiem i babką lancetowatą. W aptekach dostępne są również syropy przeciwkaszlowe z kodeiną, dekstrometorfanem lub butamiratem. Dodatkowo można stosować leki na przeziębienie z substancjami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, które będą pomocne przy objawach stanu podgorączkowego. 

Inhalacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia szczekającego kaszlu. Można ją wykonywać w bardzo prosty sposób, czyli siedząc nad miską wypełnioną gorącą wodą (np. z dodatkiem olejków eterycznych lub soli) i nakrywając głowę ręcznikiem, tworząc tym samym małą saunę. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, korzystając z nebulizatora. Wystarczy tylko dokupić w aptece preparaty do inhalacji na bazie roztworu soli fizjologicznej, np. wzbogacone o kwas hialuronowy. Dodatkowo należy dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w mieszkaniu, istotne jest, aby często wietrzyć pomieszczenia i stosować nawilżacze powietrza. 

Kiedy rodzice słyszą u swojego dziecka kaszel szczekający, zwykle wpadają w panikę. No cóż, dźwięki, które wydaje maluch, mogą przerazić. Jednak ważne jest zachowanie spokoju i jak najszybsze zapewnienie dziecku świeżego, chłodnego powietrza. W ten prosty sposób można łatwo, a przede wszystkim szybko i skutecznie złagodzić atak kaszlu. Zwykle kaszel szczekający ma samoograniczający się przebieg, mimo to nie należy rezygnować z wizyty u lekarza. Oprócz zleconych przez niego leków warto dodatkowo robić domowe inhalacje i intensywnie nawadniać malucha. W przypadku dorosłych kaszel krtaniowy nie jest tak nasilony, jeśli jednak syrop na kaszel i preparaty do inhalacji nie pomogą, zaleca się skonsultować z lekarzem.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
SINECOD syrop 100ml

SINECOD syrop 100ml

34,99 zł
PROSPAN syrop 100ml

PROSPAN syrop 100ml

23,99 zł
STODAL syrop 200ml

STODAL syrop 200ml

25,69 zł
SUPREMIN syrop 200ml

SUPREMIN syrop 200ml

24,89 zł
ATUSSAN syrop 1,5mg/ml 150ml

ATUSSAN syrop 1,5mg/ml 150ml

20,73 zł
BRONCHOSOL syrop 100ml

BRONCHOSOL syrop 100ml

16,25 zł
Intusik syrop 100ml

Intusik syrop 100ml

22,88 zł
Amatussin syrop 125ml

Amatussin syrop 125ml

21,47 zł
pixel