Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Maść przeciwbólowa na stawy, która najlepsza?

19.01.2020
Dolegliwości i choroby
Maść przeciwbólowa na stawy, która najlepsza?

Gdy dokucza ból pierwszą deską ratunku, po którą sięgamy jest lek przeciwbólowy – kapsułki lub tabletki. Nie ma w tym nic zdrożnego, ponieważ ból należy i trzeba leczyć, ale jak wiadomo z głową i najlepiej – gdy nie jest to epizodyczne – w konsultacji z lekarzem. Leki, które pomagają zwalczać ból – zwłaszcza mięśni i stawów dostępne są także w formie żelu lub maści. Maść przeciwbólowa na stawy to dobry pomysł, tylko którą z nich wybrać? Oto jest pytanie!

Co powoduje bóle mięśni i stawów?

Mięśnie i stawy mogą boleć z wielu przyczyn. Czasami jest to totalna błahostka – przeciążenie, drobny uraz, a ból temu towarzyszący mija po kilku dniach bez śladu i uszczerbku na zdrowiu. Innym razem ból ten może być symptomem przewlekłego i bardzo poważnego schorzenia – nie tylko dotykającego bezpośrednio mięśni, ale także układu nerwowego – choroby nerwowo- mięśniowe np. stwardnienie boczne zanikowe, różnego rodzaju dystrofie mięśniowe. Mięśnie i stawy bolą także, gdy rozkłada nas grypa lub przeziębienie – współtowarzyszą wysokiej gorączce, a ból ten bywa także nieswoistym objawem innej choroby, jak np. ból mięśni w przewlekłemu zapaleniu wątroby typu C czy układowym zapaleniom naczyń, a ból stawów przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego lub w chorobie Leśniowskiego i Crohna. Jednak nie należy za każdym razem doszukiwać się drugiego dna – w wielu przypadkach wystarczy odpowiednio dobrana maść przeciwbólowa na stawy!

Maść na stawy – rodzaje

W aptekach stacjonarnych, jak i aptekach internetowych znajdziemy szeroki wybór maści, których zadaniem jest nie tylko złagodzenie uporczywego bólu, ale również przywrócenie do normalnego funkcjonowania. Większość pacjentów, których dotyka ból stawów najczęściej, decyduje się na niesteroidowe maści przeciwzapalne zawierające w składzie ibuprofen, diklofenak czy naproksen – są to leki dostepne w sprzedaży odręcznej, czyli bez recepty. W przypadku dolegliwości ze strony stawów można skorzystać również z maści chłodzących, rozgrzewających, ziołowych czy maści z dodatkiem chondroityny, glukozaminy czy kolagenu. Jeżeli stosowanie leków bez recepty nie przyniesie zadowalających rezultatów, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który przypisze leki na receptę zawierające większe dawki substancji czynnych.

Maść przeciwbólowa na stawy – jaką wybrać?

Leki na stawy występują w formie maści, kremów oraz żelów wykazujących działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zarówno maści, jak i kremy utrzymują się na skórze dłużej, żel wnika do skóry znacznie szybciej, dzięki czemu zaczyna szybciej działać! Maść przeciwbólową na stawy czy ból pleców warto zastosować bez zakładania odzieży wierzchniej – może ona pozostawić tłuste plamy na ubraniach.

Rozgrzewające maści na stawy

  • Rozgrzewająca maść na stawy bazuje najczęściej na kapcysteinie, czyli wyciągu z owoców pieprzowcowa, jak i kompozycjach ziołowych. Składniki podrażniają skórę miejscowo, wykazując tym samym bardzo silne działanie rozgrzewające. Preparaty rozgrzewające łagodzą bóle reumatyczne, bóle stawów i przynoszą ukojenie w bólach pleców. Maści rozgrzewające np. Maść Końska rozgrzewająca Linia Natury czy Krauterhof Maść końska silnie rozgrzewająca należy stosować z umiarem, ponieważ mogą one powodować miejscowe podrażnienia skóry!

Ziołowe maści na stawy

  • Ziołowe maści na stawy bazują na naturalnych wyciagach roślinnych. Preparaty ziołowe w postaci maści na stawy wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne – znajdziemy w nich najczęściej: korzeń hakorośli (polecany szczególnie przy bólach reumatycznych), szyszki chmielu (działają przeciwzapalnie), ziele kasztancowca lub arniki (właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne) lub wyciąg z nasion konopii (działa rozluźniająco i przeciwbólowo). W aptekach znajdziesz wiele produktów bazujących na wyciągach roślinnych, np. Żel na stawy z konopi Herbapol Kraków, OSTROGOżel z liściem laurowym, Żel z żywokostem i boswellią Gorvita czy Żel hakorośl + imbir + glukozamina.

Przeciwbólowe maści na stawy

  • Maść na stawy ze środkiem przeciwbólowym jest najczęściej wybieranym preparatem na dolegliwości ze strony stawów. W składzie znajdują się najczęściej ibuprofen i naproksen, substancje czynne wykazują działanie przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Maść na stawy ze środkiem przeciwbólowym polecana jest najczęściej jako maść na bóle reumatyczne, bóle kolan czy kręgosłupa. Leki bazujące na danych substanacjach to między innymi: Dolgit, Naproxen 10% żel, Opokan actigel czy Metafen Forte. Wśród przeciwbólowych maści na stawy znajdują się również preparaty bazujące na diklofanaku – wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Substancję czynną znajdziesz między innymi w Voltaren Max żel, Veral żel czy Diklofenak LGO. 

Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, należy zdiagnozować ich przyczynę, po czym dobrać odpowiednie środki. Jeżeli zastosowane maści na stawy nie przynoszą zadowalających rezultatów i nadal odczuwasz dokuczliwy ból, skonsultuj się z lekarzem.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Rekomendowane produkty
VOLTAREN MAX żel 50g

VOLTAREN MAX żel 50g

32,55 zł
Opokan actigel 50g

Opokan actigel 50g

14,36 zł
Żel na stawy z konopi 170g

Żel na stawy z konopi 170g

17,19 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel