Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Prostata - pierwsze symptomy, profilaktyka

13.10.2019
Dolegliwości i choroby
Prostata - pierwsze symptomy, profilaktykaProstata (gruczoł krokowy, stercz) to niewielkich rozmiarów gruczoł będący częścią męskiego układu płciowego. Znajduje się on poniżej pęcherza moczowego, a swoim kształtem przypomina kasztana jadalnego lub orzecha włoskiego. Młodzi mężczyźni rzadko myślą o swojej prostacie i nie dbają o odpowiednią profilaktykę jej chorób. Jednak swój błąd zrozumieją, gdy w okolicach 50. urodzin zaczną się u nich problemy z oddawaniem moczu lub inne dolegliwości związane z przerostem prostaty!
 

Łagodny przerost prostaty – objawy 


Do przerostu gruczołu krokowego (zwiększenia jego objętości) dochodzi w wyniku spadku poziomu androgenów w organizmie mężczyzny (przede wszystkim poziomu testosteronu). Uważa się, że przerost prostaty (gruczolak stercza, BPH) to po prostu jeden z objawów starzenia się organizmu. Szacuje się, że z powodu przerostu prostaty cierpi ponad 60% mężczyzn po 60. roku życia i aż 80% – po 80. roku życia. Ze względu na fakt, że przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa, w wyniku jego przerostu dochodzi do mechanicznego ucisku cewki. Nic dziwnego zatem, że najbardziej charakterystycznymi objawami powiększenia prostaty są problemy z oddawaniem moczu. 

Męskie problemy w toalecie 

Związane z przerostem prostaty problemy z oddawaniem moczu mogą przybierać różne postaci. Zauważalnym objawem jest spowolnienie strumienia moczu, co dla mężczyzn oznacza uciążliwe oczekiwanie, aż uryna spłynie do cewki moczowej. Z tego powodu zamiast solidnego strumienia do pisuaru wpadają zwykle pojedyncze kropelki. Ponadto dyskomfort zwiększany jest przez towarzyszące każdej wizycie w toalecie uczucie nie całkiem opróżnionego pęcherza. Sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego jest także konieczność częstszego oddawania moczu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Powszechnym objawem jest nykturia, czyli częste budzenie się w nocy spowodowane parciem na mocz (2-3 razy w ciągu nocy). Ogromnym problemem dla mężczyzn jest także to, że odczuwana potrzeba oddania moczu jest tak silna i nagła, że trudno jest ją powstrzymać! U wielu panów pojawia się dodatkowo inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu.
 

Przerost gruczołu krokowego – powikłania 


O tym, jak niebezpieczne jest ignorowanie objawów rozrostu prostaty, świadczy wysokie ryzyko całkowitego zaciśnięcia cewki moczowej, a w efekcie zatrzymania moczu, które może doprowadzić do zatrucia organizmu. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie przerośniętej tkanki bądź rozszerzenie cewki moczowej przy pomocy specjalnego balonika. 

Profilaktyka chorób prostaty 

Badanie prostaty nie należy do najprzyjemniejszych, wykonuje się je per rectum, czyli przez odbyt. Dla wielu mężczyzn takie badanie zdecydowanie wykracza poza granice komfortu, co jest powodem, dla którego panowie unikają badań profilaktycznych. A nie da się ukryć, że najważniejszym elementem profilaktyki schorzeń gruczołu krokowego jest regularna kontrola stanu prostaty! Pierwszą wizytę u urologa najlepiej „zaliczyć” krótko po ukończeniu 30. roku życia, w przypadku starszych mężczyzn – pięćdziesięciolatków – zaleca się już regularne badania urologiczne, zwłaszcza wtedy, gdy obserwowane są niepokojące zmiany w zakresie oddawania moczu. Warto dodać, że pakiet diagnostyczny w przypadku przerostu prostaty obejmuje również USG prostaty, a także test PSA, czyli test oznaczający markery nowotworowe. 

Suplementy diety i leki na prostatę 

Specjalistyczne leczenie prostaty zalecone przez urologa obejmuje leki na prostatę należące do grupy alfablokerów oraz inhibitorów enzymu 5-alfa reduktazy (5-ARI). Skuteczność tych leków w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest bardzo wysoka, choć obarczona ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych jak np. zmniejszenie potencji i libido. Zanim jednak pojawią się objawy gruczolaka stercza, zaleca się prowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Oczywiście na szczycie listy znajduje się zdrowy tryb życia. Nie da się ukryć faktu, że dobrze zbilansowana dieta, porzucenie zgubnych nałogów (szczególnie papierosów, alkoholu i nadmiaru kofeiny) oraz regularna aktywność fizyczna stanowi podwalinę dla zachowania całego organizmu w zdrowiu. Dodatkowo należy stosować odpowiednie leki i suplementy diety na prostatę, których bogatą ofertę można znaleźć w aptekach. Większość z nich bazuje na roślinnych wyciągach – z palmy sabałowej (boczni piłkowanej), pokrzywy zwyczajnej, wierzbownicy drobnolistnej. Ponadto preparaty te zwykle zawierają olej z pestek dyni, likopen (antyoksydant pozyskiwany z pomidorów) oraz witaminy i składniki mineralne.  Kilka z popularniejszych preparatów stosowanych i chętnie kupowanych przez pacjentów to: Prostamol Uno, Prostalong Long czy też Prostogal.

Łagodny przerost prostaty dotyczy wszystkich panów, w końcu zmiany hormonalne związane ze starzeniem się organizmu są nieuniknione. Jednak nie u każdego mężczyzny konieczne będą leki syntetyczne albo zabiegi operacyjne. Badania profilaktyczne i preparaty korzystnie wpływające na gruczoł krokowy i na jego funkcjonowanie skutecznie odwlekają w czasie wystąpienie uciążliwych problemów z oddawaniem moczu i pomagają łagodzić przebieg schorzenia! Ponadto regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie nowotworów prostaty, a dzięki temu dają szansę na skuteczne leczenie!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel