Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Szybkie męczenie się - sprawdź, czego może być objawem

06.01.2023
Porady farmaceuty

Coraz częściej zauważasz, że szybciej się męczysz? Czy to powód do niepokoju? Choć faktycznie szybkie męczenie się może być spowodowane błahymi przyczynami, np. zwykłym przeciążeniem organizmu lub długotrwałym stresem, to zdarza się, że źródłem tego objawu są poważne choroby! Mogą to być m.in. schorzenia układu oddechowego lub układu krążenia. W jakich sytuacjach należy zgłosić się do lekarza i kiedy rozpocząć diagnostykę?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Z czego może wynikać szybkie męczenie się?
  • Na jakie choroby i niedobory może wskazywać szybkie męczenie się?
  • Jakie badania warto wykonać w pierwszej kolejności, gdy towarzyszy Ci szybkie męczenie się?

Szybkie męczenie się

Spis treści:

Szybkie męczenie się – kiedy powinno być powodem do niepokoju?

Pojawiająca się po bieganiu, intensywnym wysiłku lub treningu kardio zadyszka to całkowicie normalna sprawa. Jeśli jednak dopada ona niespodziewanie po wejściu po schodach, powinno to być sygnałem do bacznej obserwacji swojego organizmu, a nawet do wizyty u lekarza! Szybkie męczenie się przy małym wysiłku i czynnościach wykonywanych do tej pory bez problemu każdego dnia oznacza, że zmniejszyła się tolerancja na wysiłek, co może być równoznaczne z pierwszymi objawami poważnych schorzeń.

Co może być przyczyną szybkiego męczenia się?

Wiele osób odczuwa szybkie męczenie się, dlaczego? Niestety coraz częściej jest to po prostu znak naszych czasów. Życie w ciągłym stresie, niewystarczająca ilość snu, wyczerpanie, niezdrowa dieta, praca siedząca i brak regularnej aktywności fizycznej (brak kondycji), ponadto nadwaga i otyłość, nadmierne spożycie kawy i alkoholu, palenie papierosów sprawiają, że organizm źle znosi wysiłek o niewielkim nasileniu. Jeśli pojawia się zadyszka i szybkie męczenie, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się swoim nawykom i sposobowi odżywiania, a w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie zmiany.

Innym powodem, dla którego organizm łatwo się męczy, jest niedobór witaminy D. Na szczęście w prosty sposób można sprawdzić, czy to właśnie witamina D jest winna zmęczeniu i apatii, wystarczy wykonać proste badanie poziomu witaminy D w organizmie (badanie 25(OH)D z krwi). A w przypadku wykrycia niedoboru należy rozpocząć leczenie pod kontrolą lekarza. Szybkie męczenie się może również być skutkiem ubocznym przyjmowania leków uspokajających i antydepresyjnych, które są coraz częściej przepisywane przez lekarzy.

Jakim dolegliwościom może towarzyszyć szybkie męczenie się?

Od razu należy powiedzieć, że szybkie zmęczenie może być związane z naprawdę poważnymi schorzeniami, dlatego nie powinno się bagatelizować tego objawu, jeśli pojawia się niespodziewanie! Najczęściej ciężki oddech i szybkie męczenie się występują w przebiegu chorób układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca. Chorzy mogą zaobserwować u siebie szybkie męczenie się przy małym wysiłku oraz przy wykonywaniu czynności, które do tej pory nie sprawiały żadnych problemów. Należy pamiętać, że szybkie męczenie nie jest jedynym objawem, często pojawiają się również obrzęki, uczucie nierównego bicia serca, bóle zamostkowe, bóle głowy, krwawienie z nosa. Warto też pamiętać, że męczliwość może być działaniem niepożądanym stosowanych leków kardiologicznych, np. leków obniżających ciśnienie lub beta-blokerów.

Nie tylko choroby serca, ale i choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność) charakteryzują się łatwą męczliwością. Dodatkowo nadczynność tarczycy objawia się dolegliwościami związanymi z przyspieszonym metabolizmem jak biegunka, utrata wagi mimo niezmienionego apetytu, ponadto przyspieszonym biciem serca, niepokojem, uczuciem podenerwowania, zwiększoną potliwością, drżeniem rąk, wytrzeszczem oczu. Natomiast przy niedoczynności chorzy tyją wskutek spowolnionego metabolizmu, mają zaparcia, suchą skórę, spowolnioną czynność serca i niższe ciśnienie tętnicze.

Szybkie męczenie się może być spowodowane niedokrwistością (np. niedokrwistością z niedoboru żelaza). W przebiegu tego schorzenia tkanki nie są odpowiednio dotlenione, co przyczynia się do szybszego męczenia. Wśród najczęstszych objawów niedokrwistości wymienia się także przyspieszone bicie serca, łamliwość włosów i paznokci oraz bladość powłok skórnych. Schorzeniami, które mogą objawiać się szybkim męczeniem się, są również cukrzyca, chroniczne choroby nerek, niewydolność wątroby oraz choroby autoimmunologiczne i nowotwory. Co więcej, zadyszka może świadczyć o chorobach układu oddechowego, np. o zapaleniu płuc, astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

Ponadto szybkie męczenie może pojawiać się w przypadku zaburzeń lękowych i depresji. Stanowi również konsekwencję bezdechu śródsennego (w wyniku niedostatecznego dotlenienia organizmu po obudzeniu człowiek odczuwa senność i szybkie męczenie w ciągu dnia). Należy jeszcze wspomnieć o zespole przewlekłego zmęczenia (inaczej zespole chronicznego zmęczenia), którego objawem jest np. szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, problemy ze snem, bóle stawowe i mięśniowe, ból gardła, przewlekłe zapalenie zatok, tkliwoś
węzłów chłonnych. Jest to dolegliwość o nieznanej etiologii, wśród przyczyn wymienia się m.in. czynniki immunologiczne, infekcje wirusowe oraz predyspozycje psychiczne.

Od czego rozpocząć diagnostykę, gdy dokucza Ci szybkie męczenie się?

Jeśli szybkie męczenie nie jest jedynym niepokojącym objawem, zaleca się jak najszybciej umówić na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Na wizycie lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i skieruje na specjalistyczne badania, które pozwolą zdiagnozować przyczynę objawów. Określenie przyczyny jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia. Po przeprowadzeniu wywiadu i badań fizykalnych lekarz zleci badania w kierunku najbardziej prawdopodobnych przyczyn, np. chorób układu oddechowego lub układu krążenia. Przy podejrzeniu schorzeń kardiologicznych pomocne może być EKG, echo serca, pomiar ciśnienia tętniczego, a przy podejrzeniu chorób układu oddechowego – spirometria.

W diagnostyce szybkiego męczenia się dodatkowo wskazane mogą być badania hormonalne (TSH, FT4, FT3), a także badania immunologiczne pomagające zidentyfikować ewentualne procesy autoimmunologiczne. Ponadto pomocny może się okazać pomiar stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, morfologia, oznaczenia stężenia kreatyniny i mocznika, a także próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina). Jeśli fizycznie nie ma żadnych nieprawidłowości, konieczna może być konsultacja psychologiczna.

Czy szybkie męczenie się zawsze powinno wzbudzać niepokój? Niekoniecznie, jednak zawsze powinno skłonić do obserwacji organizmu i do wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia. Niezdrowa dieta, brak snu i ruchu wcześniej lub później odbije się na zdrowiu, dlatego należy podjąć próbę poprawy jakości swoich nawyków. Szybkie zmęczenie może być sygnałem, że organizm cierpi z powodu niedoboru cholekalcyferolu, wtedy pomocna będzie witamina D w tabletkach! Ciężki oddech i szybkie męczenie się przy małym wysiłku mogą oznaczać także poważne schorzenia kardiologiczne lub inne choroby, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli dolegliwości pojawiają się nagle, a zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą im dodatkowe niepokojące objawy!

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel