Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Uwaga, robaki! Zakażenia pasożytnicze u ludzi - przyczyny, objawy, leczenie

12.06.2017
Dolegliwości i choroby

Na samą myśl o robakach wzdrygasz się z obrzydzenia! Bez dwóch zdań są one Twoim największym koszmarem! Teraz wyobraź sobie, że grupa pasożytów zadomowiła się w Twoich jelitach, a część z nich swobodnie, wraz z krwią, podróżuje po całym ciele. To nie żart! Zakażenia pasożytnicze to nie domena krajów Trzeciego Świata! To realny problem, który może dotyczyć Ciebie i Twoich najbliższych!

Jak dochodzi do zakażenia pasożytami?

Powszechnie uważa się, że w ludzkim ciele może żyć około 300 różnych pasożytów! Przy takiej różnorodności osobników wyodrębnia się kilka dróg zakażenia. Najczęstszą jest bezpośrednie zjedzenie larw lub jajeczek pasożytów. Takie „smakowite” pułapki znaleźć można przede wszystkim w surowym lub niedogotowanym mięsie, a także rybach. Zakażeniem grozi jedzenie nieumytych owoców i warzyw, a także picie wody z niewiadomych źródeł. Pasożyta można „spożyć”, dotykając ust brudną ręką, która wcześniej zgarnęła chorobotwórcze parazyty. Czyhają one na swoje ofiary właściwie na każdym kroku – na sklepowym koszyku, poręczy w komunikacji miejskiej, na pieniądzach – na wszystkim, czego dotyka duża liczba osób! Czynnikiem, który dodatkowo zwiększa ryzyko zarażenia, jest obecność w domu kota lub psa! Równie nieprzyjemnym sposobem zakażenia jest droga wziewna. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo jajeczek pasożytów (np. owsików) zawieszonych jest w powietrzu, które wdychamy!

Pasożyty: objawy 

Bytujące w organizmie ludzkim pasożyty często przez wiele lat nie dają objawów. Po cichu żywią się naszym jedzeniem, pochłaniając większość substancji odżywczych, a następnie wydalają nierzadko toksyczne odchody, powoli zatruwając organizm żywiciela. Długoletnie okupowanie organizmu przez pasożyty może z czasem prowadzić do bardzo poważnych chorób (artretyzm, reumatyzm, cukrzyca, zespół jelita drażliwego, utrata wzroku, problemy neurologiczne). Problemem jest fakt, że obecność pasożytów w naszym systemie rzadko sygnalizowana jest w sposób charakterystyczny! Robale są niezwykle mądre i sprytne. Ich celem nie jest szybkie uśmiercenie żywiciela czy też zdradzenie miejsca swojego pobytu – w ich interesie leży możliwie bezobjawowa egzystencja. A jeśli już organizm sygnalizuje, że dzieje się coś złego, trudno obserwowane objawy właściwie zdiagnozować. Niespecyficzne symptomy każą szukać rozwiązań w obszarze standardowych chorób i schorzeń. Zresztą lekarze często bagatelizują prawdopodobieństwo, że to pasożyty są przyczyną takich objawów jak: bóle (głowy, kręgosłupa, stawów), choroby i problemy skórne (pokrzywka, egzema, trądzik, wypadanie włosów, łamliwość i rozdwajanie się paznokci), podkrążone oczy, białe plamy na dziąsłach, chroniczne zmęczenie, osłabienie, depresja, nerwowość, problemy ze snem, alergie, astma oskrzelowa, kaszel, anemia, niestrawność, wzdęcia, gazy (często cuchnące), biegunki lub zaparcia, nudności, niedokrwistość, nadmierne tycie lub niedowaga, świąd odbytu, a także zgrzytanie zębami i problemy z płodnością.

Rodzaje pasożytów ludzkich

Organizmy, które „nielegalnie” zamieszkują nasze wnętrzności, mogą być bardzo małe, niemal mikroskopijne, mogą być także bardzo duże – niektóre tasiemce dochodzą nawet do kilku metrów długości! W większości pasożyty bytują w przewodzie pokarmowym, dokładniej mówiąc – w jelitach, często też przemieszczają się po całym ciele w zależności od fazy cyklu rozwojowego. Zdarzają się sytuacje, że pasożyty zagnieżdżają się w mniej oczywistych miejscach jak płuca, serce, wątroba, krew, przełyk, mięśnie, oczy, a nawet mózg! Najpowszechniej występujące pasożyty możemy podzielić na trzy grupy: pierwotniaki (lamblia), obleńce (glista ludzka, owsiki, węgorek jelitowy, włosogłówka) oraz płazińce (tasiemce, przywry).

Glista ludzka: objawy 

Szacuje się, że co szósty Polak w swoich jelitach nosi dodatkowego pasażera w postaci glisty ludzkiej. Robal ten posiada niezwykłe umiejętności adaptacyjne, jego obecność często jest zupełnie bezobjawowa. Czasem tylko pojawiają się niejednoznaczne symptomy np. problemy z koncentrację, utrata apetytu, osłabienie, gorączka, kaszel i szumy w oddechu! A jego długie bytowanie w organizmie może dać poważne powikłania, np. u dzieci prowadzi do zaburzeń rozwoju umysłowego i fizycznego, a duże nagromadzenie glist przyczynia się do niedrożności jelit. W porównaniu do tasiemca glista nie osiąga tak imponującej długości, ale 40-centymetrowy robal i tak robi wrażenie, podobnie jak jego zdolność do produkowania jaj, w ciągu doby może to być nawet 250 tys. Nie dziwi więc przypadek, gdy z wnętrzności pewnego mężczyzny usunięto aż 600 glist!

Pasożyty u dzieci: objawy 

Robaki u dzieci to poważny problem, najbardziej rozpowszechnionym pasożytem dziecięcym są owsiki. Z owsicą kojarzy się bardzo charakterystyczny objaw, czyli świąd w okolicach odbytu, drapanie tych obszarów wiąże się z rozprzestrzenianiem choroby, na rączkach przenoszone są bowiem jajeczka pasożytów. Owsiki u dzieci to nie jedyny niechciany gość, szacuje się, że jeszcze więcej maluchów zarażonych jest lambliami. Na tak wysoką liczbę zakażeń wpływa m.in. to, że lamblioza jest wyjątkowo trudna do zdiagnozowania. Dzieci w wieku przedszkolnym są naturalnym żywicielem dla owsików i lamblii, jednak pasożyty szybko przenoszą się również na pozostałych członków rodziny! Gdy dziecko zostanie właściwie zdiagnozowane, gruntownej kuracji musi poddać się cała rodzina!

Jak zdiagnozować obecność pasożyta?

Diagnostyka parazytologiczna to dziedzina nadal bardzo słabo rozwinięta. Najczęściej wykonywane badania, czyli testy kału, wykazują niską skuteczność – maksymalnie 20%. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet zbadanie kilku próbek w krótkich odstępach czasu może dać fałszywie ujemny wynik, gdyż w kale wykrywane są jedynie złożone akurat jajeczka. Większą skutecznością (do 60%) cechują się testy krwi na obecność antyciał przeciwko pasożytom. Coraz popularniejszą metodą wykrywania pasożytów jest także test obciążeń organizmu (biorezonans).

Odrobaczanie osób dorosłych i dzieci

Niestety wielu lekarzy pierwszego kontaktu nadal lekceważąco spogląda na problem pasożytów. Biorąc pod uwagę statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że nawet 90% ludności może nosić w sobie parazyty, warto wdrożyć plan, na który składają się: odpowiednia dieta, aktywny tryb życia oraz profilaktyczne odrobaczanie 1-2 razy w roku. Choć słowo odrobaczanie może wywoływać małe zmieszanie i obrzydzenie, sam proces nie wygląda tak strasznie. Polega on z reguły na piciu ziołowych naparów lub stosowaniu specjalnych ziołowych suplementów diety. Przerażające mogą być jedynie efekty, które zobaczysz w muszli klozetowej!

Zasady odrobaczania u ludzi

Do zaplanowanej kuracji należy się odpowiednio przygotować (niezależnie od tego, czy odrobaczamy się lekami, ziołami czy ziemią okrzemkową). Przed jej rozpoczęciem, a także w trakcie jej trwania należy zrezygnować z cukru, gdyż to ulubiony robaczy przysmak. Oznacza to wykluczenie z diety nie tylko cukru rafinowanego we wszystkich postaciach (np. słodycze, napoje gazowane), ale również owoców świeżych i suszonych. Do menu warto włączyć kiszonki (ogórki, kapustę), kaszę jaglaną i oliwę z oliwek, ogólnie dieta powinna być mocno zasadowa! Usuwane pasożyty często wytwarzają duże ilości toksyn, które mogą tymczasowo pogarszać stan zdrowia. Aby organizm szybciej się ich pozbył, należy jeść dużo błonnika np. w postaci nasion słonecznika i dyni lub chlorellę.

Zioła na pasożyty 

Proces odrobaczania można przeprowadzić samemu, zachowując jednak zdrowy rozsądek! Większe niż zalecane dawki suplementów czy ziół nie zadziałają szybciej czy lepiej, mogą za to mocno obciążyć wątrobę! Oto lista składników roślinnych, które pomogą usunąć z organizmu pasożyty:

  • zioła: piołun, wrotycz, glistnik, krwawnik, oman – dobre efekty przynosi picie mieszanek ziołowych. Wystarczy połączyć: 50g ziela tymianku, 50g kłącza tataraku, 50g korzenia omanu, 25g mięty pieprzowej, 25g liści orzecha włoskiego, 10g ziela piołunu. Napar przygotowywany z dwóch łyżek mieszanki zalanych dwoma szklankami wrzątku należy pić trzy razy dziennie (20 minut przed posiłkiem) przez tydzień.
  • oregano – najlepiej stosować je w postaci olejku (np. Pure Oregano Oil, Olejek z oregano Oregasept H97). Olejek (2-3 krople) można dodawać do wody z cytryną. Szklankę takiego napoju pić trzy razy dziennie.
  • pestki dyni – zawarta w nich kukurbitacyna niszczy układ nerwowy pasożytów oraz wpływa na ich usunięcie z przewodu pokarmowego. Najwartościowsze są świeże pestki dyni, zaleca się zjadać na czczo około dwóch łyżek pozbawionych łupin i rozdrobnionych pestek, a po upływie dwóch godzin zażyć preparat przeczyszczający. Taką kurację, tyle że z drobnymi modyfikacjami, można przeprowadzić również u dzieci.
  • czosnek – poleca się przygotować miksturę z 10 zmiażdżonych ząbków czosnku i soku z ogórków kiszonych. Taki napój jest gotowy do picia po 10 dniach. Kuracja trwa miesiąc: codzienna porcja to 5ml dla dzieci, 10ml dla dorosłych (plus ząbki czosnku). Polecana dwa razy do roku.
  • inne naturalne środki: sofora japońska, olej kokosowy, wyciąg z czarnego orzecha, liście Neem, olejek goździkowy.

Suplementy diety na pasożyty

Kurację odrobaczającą można przeprowadzić, stosując gotowe i dostępne bez recepty suplementy diety oparte na działaniu całego kompleksu składników roślinnych. Jednym z takich preparatów są kapsułki Para Farm zawierające m.in. kłącze imbiru, nasiona dyni, ziele tymianku, szałwii oraz bylicy piołunu. Ponadto Para Farm z nieco innym składem jest dostępny w postaci kropli doustnych. W aptekach można dostać również Parasine Plus z czosnkiem, goździkami, kozieradką i liśćmi tymianku lub płyn Para Herbs Plus.

Terapia ziemią okrzemkową na pasożyty ludzkie

Ziemia okrzemkowa (np. Perma-Guard) to naturalny sposób na oczyszczenie organizmu. Usuwa złogi pokarmowe, metale ciężkie, pestycydy, a przede wszystkim pasożyty! Okrzemki wykazują właściwości wysuszające, dzięki czemu zabijają zamieszkujące w jelitach robaki. Dodatkowo ziemia okrzemkowa jest doskonałym źródłem krzemu, więc jej stosowanie przynosi inne korzyści w postaci wzmocnienia włosów, paznokci, poprawy kondycji skóry, kości i stawów. Podczas kuracji ziemią okrzemkową ważne jest stałe uzupełnianie płynów, zaleca się pić przynajmniej dwa litry wody dziennie!

Leki na robaki 

W aptekach kupić można leki przeciwpasożytnicze na receptę. Do wyboru jest kilka substancji czynnych np. pyrantel lub prazykwantel (aktywne wobec dojrzałych form oraz pasożytów we wczesnym stadium rozwoju, nie działają na larwy!) – unieruchamiają pasożyta, porażając jego układ mięśniowo-nerwowy, a także niklozamid, albendazol i mebendazol (oddziałują na dorosłe formy, larwy oraz jaja) – zakłócają przemianę materii pasożyta (blokują wchłanianie glukozy), co prowadzi do jego obumarcia. Większość tych substancji czynnych wymaga recepty, jednak w tym roku lek zawierający pyrantel – Pyrantelum Medana – zmienił kategorię dostępności i można go kupić bez recepty! Jest on wskazany przy zakażeniach jelitowych m.in. glistą ludzką, owsikiem oraz tęgoryjcem dwunastnicy.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza

Jesteśmy otoczeni potencjalnymi źródłami zakażenia pasożytniczego! Dlatego jedyne, co możemy zrobić, to ograniczyć ryzyko wejścia w kontakt z robalem – unikać jedzenia surowego mięsa i myć przed zjedzeniem wszystkie owoce oraz warzywa, zwłaszcza owoce leśne! Trzeba również wypracować w sobie oraz u pozostałych członków rodziny nawyk mycia rąk po wyjściu z ubikacji, przed jedzeniem oraz po każdej zabawie ze zwierzakiem. Warto podejść do problemu całościowo, zmieniając złe przyzwyczajenia żywieniowe, czyli mocno ograniczyć cukier w diecie. I najważniejsze dwa razy do roku zrobić kurację odrobaczającą! 

Problem pasożytów u ludzi jest wciąż żywy. Ogólna poprawa warunków higieniczno-sanitarnych, jaka nastąpiła na przełomie wieków, nie wpłynęła na jego rozwiązanie w takim stopniu, jak mogłoby się wydawać. Chcąc zachować zdrowie, trzeba bronić się przed pasożytami wszystkimi dostępnymi środkami. Najważniejsze jednak jest uświadomienie sobie, że w Twoim ciele mogą mieszkać niechciani lokatorzy!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel