Witaminy ADEK dla dzieci i dorosłych

02.03.2021
Porady farmaceuty
Witaminy ADEK dla dzieci i dorosłych

Witaminy ADEK, czyli kompleks czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada on nie tylko za prawidłowy stan skóry, ale również działa przeciwzakrzepowo oraz przeciwzapalnie. Regularnie stosowane witaminy A,D,E i K zapewnią ochronę przed możliwymi niedoborami, które mogą przyczynić się do osteoporozy, krzywicy u dzieci czy cukrzycy. Jak działanie wykazują witaminy ADEK dla dzieci i dorosłych?

ADEK – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Wśród witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu wyróżnić można cztery witaminy, które rozpuszczalne są w tłuszczach – witamina A, D, E i K. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, są one magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie. Dzięki możliwości magazynowania zmniejsza się ryzyko wystąpienia ewentualnych niedoborów
i będących ich konsekwencją – dolegliwości. Wśród dostępnych w aptekach suplementów diety ADEK wyróżnić można witaminy dla dzieci oraz dorosłych, które różnią się dawką, np. Witamina ADEK Junior krople czy Allnutrition Vitamin ADEK dla osób dorosłych. W asortymencie aptecznym znajdziemy także suplementy diety z witaminami A, D, E i K, które w składzie posiadają również kwasy z grupy Omega-3 (EPA, DHA).

Witamina A dla zdrowych oczu i pięknej skóry!

Witamina A, czyli retinol i jego pochodne jest witaminą odpowiedzialną za procesy prawidłowego widzenia, wpływa również na stan błon śluzowych oraz skóry. Retinol ma także wpływ na procesy odpornościowe, różnicowanie się komórek, a nawet podtrzymanie wzrostu! Witamina A ma szerokie zastosowanie w kosmetyce – wpływa ona na kondycję paznokci, skóry i włosów, stymuluje również produkcję elastyny i kolagenu oraz przyśpiesza gojenie się drobnych ran. W związku z tym, iż witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i magazynowaną w organizmie, może dojść do przedawkowania witaminy, a do głównych objawów zalicza się: utratę apetytu, ból brzucha, ból głowy, owrzodzenia skóry, a nawet uszkodzenia wątroby. W przypadku niedoborów może pojawić się: suchość skóry, łamliwość włosów i paznokci czy problemy z widzeniem po zmroku, tzw. kurza ślepota

Witamina D – zdrowe zęby i silne kości!

Witamina D, potocznie znana jako witamina słońca traktowana jest jako substancja stymulująca poziom wapnia w surowicy. Z związku z tym, iż witamina D wspomaga wbudowywanie wapnia w układ kostny, jej odpowiedni poziom we krwi ma duży wpływ na stan zębów i kości oraz na ich podatność na wszelkiego rodzaju złamania. Witamina słońca zapobiega również stanom zapalnym skóry, reguluje wydzielanie insuliny oraz wpływa korzystnie na system nerwowy i skurcze mięśni.

W przypadku wystąpienia niedoborów witaminy D mogą wystąpić: choroby przyzębia, osteoporoza czy krzywica u dzieci. Jeżeli w wątrobie oraz tkance tłuszczowej dojdzie do zmagazynowania zbyt dużej ilości witaminy D, czyli do jej przedawkowania pojawić się może: wzmożone oddawanie moczu, świąd skóry, zwiększone uczucie pragnienia cz utrata apetytu.

Witamina E – witamina piękna!

Witamina E zwana witaminą piękna lub witaminą młodości jest jednym z głównych przeciwutleniaczy. Odpowiednia ilość witaminy E wpływa nie tylko hamuje procesy starzenia się organizmu, ale również działa korzystnie na schorzenia naczyń wieńcowych oraz na płodność. W przypadku przedawkowania witaminy E mogą wystąpić: zaburzenia widzenia, osłabienie oraz ból mięśni czy ból głowy. Jeżeli organizm posiada zbyt mało witaminy E w magazynach wystąpić może: zwiększona podatność na infekcje, zmęczenie, zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych czy chroniczne zmęczenie.

Witamina K dla dobrej krzepliwości krwi!

Witamina K znana jest głównie z działania przeciwkrwotocznego, bowiem bierze ona udział w syntezie protrombiny oraz osteokalcyny – jest ona odpowiedzialna za formowanie kości. Witamina K wykazuje również działanie przeciwzapalne. W rzadkich przypadkach dochodzi do niedoborów witaminy K, jednakże w przypadku zbyt małych magazynów wystąpić może: łamliwość kości, skłonność do siniaków i krwawień oraz słaba krzepliwość krwi. Gdy w wątrobie oraz tkance tłuszczowej dojdzie do przesilenia magazynów wystąpić może: nadmierne pocenie się, rozpad krwinek czerwonych oraz uczucie gorąca.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Rekomendowane produkty
pixel