Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Zapalenie gardła - objawy i sposoby leczenia

17.09.2021
Dolegliwości i choroby
Zapalenie gardła - objawy i sposoby leczenia

Wirusowe zapalenie gardła to jedna z najczęściej występujących infekcji w okresie jesienno-zimowym. W większości przypadków za pojawienie się uporczywych dolegliwości odpowiadają adenowirusy, enterowirusy i rynowirusy, które przenoszone są droga kropelkową. Jak objawia się zapalenie gardła i jak szybko wyleczyć ból gardła? 

Zapalenie gardła objawy 

W początkowym stadium rozwoju wirusowego zapalenia gardła wystąpić może drapanie i lekki dyskomfort, głównie po przebudzeniu. Wraz z rozwojem infekcji pojawia się podrażnienie błony śluzowej i ból gardła, który może promieniować w kierunku uszu. Do objawów wirusowego zapalenia gardła zaliczyć można również problemy z przełykaniem pokarmów i płynów oraz chrypkę. 

Ból gardła i ogólne podrażnienie błony śluzowej to jednak nie wszystkie objawy charakteryzujące wirusowe zapalenie gardła – podobnie, jak w przypadku innych stanów zachlanych przedstawionym dolegliwościom towarzyszy osłabienie organizmu, bóle głowy oraz mięśni, męczący kaszel, katar, a nawet podwyższona temperatura. 

Jak objawia się grzybicze zapalenie gardła? 

Grzybicze zapalenie gardła to przypadłość, która najczyściej dotyka osób z obniżoną odpornością. Nieprzyjemne dolegliwość laryngologiczna wywoływana jest obecnością drożdżaków z grupy Candida Albicans i może przybrać charakter ostry bądź przewlekły. Na grzybicze zapalenie gardła narażone są głównie osoby chorujące na cukrzycę, nowotwory, AIDS czy przyjmujące długotrwałą terapię antybiotykową. W zwiększonej grupie ryzyka znajdują się także osoby nadużywające alkoholu, palące papierosy oraz borykające się z zaburzeniami hormonalnymi. 

Ostre zapalenie gardła wywołane drożdżakami z grupy Candida Albicans objawia się uciążliwymi dolegliwościami, do których zaliczyć można: ostry ból gardła i pieczenie gardła. Podczas badania fizykalnego gołym okiem widać zmiany wywołane obecnością drożdżaków – występuje obrzęk, zaczerwienione gardło oraz biały nalot na języku, migdałach i ścianach gardła.

Wśród dodatkowych objawów towarzyszących grzybiczemu zapalaniu gardła wyróżnić można: brak apetytu, ogólne osłabienie, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz linijny rumień dziąsłowy u osób noszących protezy. 

Objawy grzybiczego zapalania gardła o charakterze przewlekłym to między innymi: ropa występująca przy uciskaniu migdałków, przekrwienie łuków podniebnych, podwyższona temperatura ciała i dyskomfort w gardle. 

Ropne zapalenie gardła – objawy 

Ropne zapalenie gardła wywołane jest paciorkowcem o nazwie Streptococcus Pyogenes (paciorkowiec B-hemolizujący grupy A- PBHA), zdarza się również, że dolegliwość wywołana jest paciorkowcami z grupy C i G. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt – po przedostaniu się bakterii do organizmu wylęga się ona od 12 godzin do 4 dni. 

Ropne zapalenie gardła charakteryzuje się głównie nagłym początkiem choroby oraz wysiękiem na migdałach, który ma postać ropnego bądź śluzowego nalotu. Przedstawionym objawom towarzyszą zmiany błony śluzowej na krwistoczerwoną lub żywoczerwoną, głównie w obrębie tylnej ściany gardła. Do objawów ropnego zapalenia gardła zalicza się również: ostry ból gardła, zaczerwienione gardło, wysoką gorączkę, silne bóle głowy oraz powiększone i tkliwe węzły chłonne szyjne przednie. Warto mieć na uwadze, że przy ropnym zapaleniu gardła nie występują objawy, takie jak: nieżyt nosa czy kaszel.

 Jak szybko wyleczyć ból gardła? 

Wirusowe zapalenie gardła nie wymaga leczenia antybiotykami, wystarczy jedynie wdrożenie leczenia objawowego. Aby zmniejszyć towarzyszący infekcji ból gardła, można stosować leki oraz suplementy diety na gardło w postaci tabletek do ssania zawierające przeciwbólowe i przeciwzapalne substancje czynne, np. cholinę (Cholinex), lidokainę (Envil Gardło), flurbiprofen (Strepsils Intensiv) czy benzokainę (Sebidin Intensive). Jeżeli zastanawiasz się jak szybko wyleczyć ból gardła przy zapaleniu wirusowym, skorzystaj z dostępnych w aptekach preparatów, które występują nie tylko w formie tabletek do ssania, ale również w postaci aerozoli, takich jak: Gardłosept A11, Polopiryna Gardło czy Fiorda Protect MD spray do gardła. Do złagodzenia uciążliwej dolegliwości wykorzystać można także płukanki do gardła dostępne w aptekach, np. Gargarin proszek do przygotowania płynu do płukania gardła – zawarte w leku substancje czynne tworzą kompozycję o działaniu antyseptycznym oraz miejscowo znieczulającym. 

W przypadku grzybiczego zapalenia gardła konieczne jest wdrożenie leków przeciwgrzybicznych, ropne zapalenie gardła wymaga leczenia antybiotykami, które przypisuje lekarz.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane produkty

pixel