Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Zioła na wątrobę - jak i kiedy je stosować?

26.10.2021
Leczenie naturalne
Zioła na wątrobę - jak i kiedy je stosować?

Wątroba nie jest narządem unerwionym, w związku z tym nie boli... mimo to ból i ucisk odczuwalny z prawej strony jamy brzusznej może być sygnałem ostrzegawczym od wątroby! Charakterystyczny dyskomfort w okolicy wątroby to efekt powiększonej i podrażnionej wątroby. Co zrobić, by uniknąć wątrobowych problemów i czy zioła na wątrobę, takie jak: mniszek lekarski, ostropest plamisty mogą naturalnie wspomóc jej zdrowie?

Jak można wspomagać pracę wątroby?

Wątroba jest jednym z kluczowych organów wpływających na wiele funkcji organizmu. Chora wątroba niekoniecznie daje o sobie znać, ponieważ nie jest organem unerwionym, z tego powodu leczenie wielu dysfunkcji wątroby diagnozowanych jest z opóźnieniem, co prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych.

Aby wspomóc pracę wątroby nie trzeba wyjątkowych wyrzeczeń, z wyjątkiem tych dietetycznych... Wątroba nie lubi fast foodów, nadużywania alkoholu i cukru w diecie. Jak można wspomóc pracę wątroby? Zdrowo się odżywiać, stosować dobre zioła na wątrobę, które usprawnią jej funkcjonowanie i zwolnić tempo życia – choć z tym może być najtrudniej!

Jakie zioła wykazują pozytywny wpływ na wątrobę?

Ziołolecznictwo z powodzeniem wykorzystywane jest w leczeniu wielu schorzeń i choć fitoterapia wymaga większej cierpliwości i czasu na osiągnięcie rezultatów leczniczych niż leczenie farmakologiczne, to i tak warto zastanowić się nad wykorzystaniem dobrodziejstwa natury.

W aptekach i w sklepach zielarskich dostępne są najróżniejsze zioła, w różnych postaciach: zioła sypkie, zioła fix, zioła w tabletkach. Możemy wybierać i mieszać ze sobą te, które wykazują właściwości lecznicze w danym problemie zdrowotnym. Wątroba także lubi być wspomagana ziołolecznictwem, a dowodem na to jest zastosowanie w jej leczeniu ziół, takich jak: mniszek lekarski, ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, ziele dziurawca.

Zioła na wątrobę, a właściwie usprawniające pracę wątroby, możemy podzielić według działania: zioła żółciopędne i żółciotwórcze, zioła działające rozkurczowo, zioła ochraniające miąższ wątroby. Dla zdrowej wątroby ważne jest prawidłowe wytwarzanie żółci, która ułatwia trawienie i wchłanianie tłuszczu – warto dodać, że wydzielina ta produkowana jest właśnie w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Działanie żółciopędne posiadają zioła: karczoch zwyczajny, ziele dziurawca, mniszek lekarski, owoc jałowca, kurkuma.

Zioła na wątrobę, które wykazują działanie ochronne na miąższ wątroby, to przede wszystkim: ostropest plamisty zawierający w składzie sylimarynę – substancję, która działa ochronnie i regenerująco na komórki miąższu wątroby (można go znaleźć m.in. w preparacie Sylimarol). Ostropest plamisty możemy nabyć w aptece lub w sklepie zielarskim jako ziarno - zioła sypkie, w tabletkach – zioła w tabletkach lub w postaci soku, eliksiru. Ostropest plamisty posiada wielu zalet prozdrowotnych i dlatego zasługuje na szczególną uwagę, także dla osób z zaburzeniami trawienia i o podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Ziele, które pomaga w stanach skurczowych i wspomaga wydzielanie żółci, tak ważne dla zdrowia wątroby to ziele dziurawca. Dziurawiec dzięki wysokiej zawartości flawonoidów polecany jest w chorobach, w których zmniejsza się wydzielanie żółci. Ziele dziurawca działa rozkurczająco na przewód pokarmowy i pomaga, gdy dokucza kolka.

Poważnym problemem zdrowotnym dotyczącym wątroby jest stłuszczenie wątroby i występuje wówczas, gdy w komórkach wątroby nadmiernie gromadzi się tłuszcz. Dolegliwość ta towarzyszy przede wszystkim osobom dotkniętym chorobą alkoholową, z nadwagą i innymi zaburzeniami metabolicznymi np. cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu. Stłuszczenie wątroby wymaga dyscypliny dietetycznej, aktywności fizycznej. Zioła na stłuszczoną wątrobę to te, które wpływają na jej procesy regeneracyjne i tu bezkonkurencyjny okazuje się karczoch zwyczajny (zawiera go np. Raphacholin C) oraz mniszek lekarski.

Popularnym duetem wspomagającym pracę wątroby jest połączenie kurkuma piperyna. Kurkuma wspomaga trawienie i utrzymanie zdrowej wątroby, a także pobudza apetyt. Piperyna – czyli ekstrakt z owoców pieprzu czarnego, pomaga oczyścić wątrobę i wzmaga jej prawidłowe funkcjonowanie. Składniki chemiczne duetu kurkuma piperyna, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, a dodatkowo jedna substancja wzmaga przyswajalność drugiej, więc warto wybierać preparaty ziołowe zawierające kurkuminę w połączeniu z piperyną.

Jak bezpiecznie stosować zioła na wątrobę?

Pamiętajmy, że zioła – substancje chemiczne w nich zawarte, nie są obojętne dla organizmu, a ich zastosowanie musi być przemyślane i dostosowane do stanu zdrowia. Zioła na chorą wątrobę również muszą być dobierane ostrożnie i najlepiej ich zastosowanie skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy chcielibyśmy łączyć leki z ziołami!

Aby zioła na chorą wątrobę przyniosły więcej pożytku niż szkody, należy stosować je zgodnie z ich przeznaczeniem. Zioła kupione w aptece lub w sklepie zielarskim – od uznanych producentów i z pewnego źródła, opatrzone są informacją odnoszącą się do zastosowania, sposobu użycia i dawkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej należy bezwzględnie stosować się do przepisu producenta.

Zioła można przedawkować! Dary natury mają moc, a zioła potrafią leczyć, ale i zaszkodzić. Dlatego długotrwałe stosowanie ziół i łącznie ich z lekami bywa niebezpiecznym duetem dla zdrowia. Dla przykładu ziele dziurawca – surowiec cenny dla zdrowia dróg żółciowych, może utrudniać wchłanianie i działanie niektórych leków, a dodatkowo stosowanie dziurawca latem może przyczynić się do wystąpienia fotouczulenia. Mniszek lekarski, choć cenny dla naszej wątroby działa niekorzystnie przy problemach żołądkowych, a kurkuma nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i wzmaga działanie leków przeciwzakrzepowych, przy kamicy żółciowej większa dolegliwości bólowe.

Kto powinien stosować zioła na wątrobę?

Zioła wspomagające zdrowie wątroby powinny być dobierane ostrożnie, a jeśli zioła na chorą wątrobę chcemy połączyć z leczeniem farmakologicznym, to wówczas niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarza. Należy także pamiętać, że leczenie onkologiczne i ciąża często wykluczają włączenie ziołolecznictwa.

Zioła nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób chorych. Ziołami warto zainteresować się także wówczas, gdy chcemy wzmocnić swój organizm i uodpornić na działanie patogenów. Zioła na wątrobę warto zastosować, gdy wiem, że przedobrzyliśmy z ciężkostrawnym jedzeniem lub, gdy zdarzy się nam przedawkować alkohol. Warto wspomagać pracę wątroby zanim będzie za późno.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
RAPHACHOLIN C x 30 drażetek

RAPHACHOLIN C x 30 drażetek

20,14 zł
SYLICYNAR x 60 drażetek

SYLICYNAR x 60 drażetek

30,70 zł
SYLIMAROL 70mg x 30 drażetek

SYLIMAROL 70mg x 30 drażetek

20,04 zł
KORZEŃ Mniszka 50g

KORZEŃ Mniszka 50g

6,45 zł
OSTROPEST Sok 500ml

OSTROPEST Sok 500ml

34,14 zł
Sylimaryna Forte x 60 kapsułek

Sylimaryna Forte x 60 kapsułek

35,17 zł
pixel