Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

7 korzyści z rzucenia palenia papierosów. Uwolnij się od nałogu!

13.06.2022
Porady farmaceuty
7 korzyści z rzucenia palenia papierosów. Uwolnij się od nałogu!

Palenie od dawna nie jest w modzie! Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać szkodliwość nikotyny i decyduje się na rzucenie palenia. A Ty? Nadal nie masz motywacji do skończenia z nałogiem? A może nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto, jakie korzyści z rzucenia palenia będziesz mógł u siebie zaobserwować!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzyści przyniesie Ci rzucenie palenia?
  • Jak bardzo szkodliwa jest nikotyna dla organizmu?
  • Jak leki na rzucenie palenia mogą wspomóc proces zerwania z nałogiem nikotynowym?

Dlaczego warto rzucić palenie?

Czy naprawdę trzeba jeszcze kogoś przekonywać, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia? Czy rak płuc, krtani i języka nie brzmi wystarczająco groźnie? Choroby nowotworowe to jedynie wierzchołek góry schorzeń, jakie fundują sobie palacze. Są jeszcze choroby układu oddechowego, układu krążenia i układu pokarmowego! Troska o własne zdrowie wydaje się dobrym powodem, dla którego warto rzucić palenie. Zdrowotne korzyści z rzucenia palenia zyska nie tylko sam palacz, ale i jego najbliższe otoczenie, w końcu bierne palenie jest niemalże równie niebezpieczne!

Oprócz względów zdrowotnych dobrym powodem dla zerwania z nałogiem są pieniądze. Każdy, kto szczęśliwie zakończył proces wychodzenia z nałogu, od razu zauważa ekonomiczne zalety rzucenia palenia. Dodatkowym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest wygląd cery. Palenie papierosów negatywnie wpływa na skórę, prowadzi m.in. do upośledzenia syntezy kolagenu, co znacznie przyspiesza powstawanie zmarszczek. Sygnałem do podjęcia decyzji o zerwaniu z nałogiem powinno też być złe samopoczucie po papierosach!

Jak wysoka jest szkodliwość palenia tytoniu?

W jaki sposób papierosy niszczą ludzki organizm? Destrukcja odbywa się na wielu poziomach. Na szkodliwość palenia tytoniu wpływa nie tylko nikotyna, która jest silnie uzależniająca, ale i toksyczne związki, trujące gazy i substancje smoliste, z których część jest kancerogenna. Potwierdzono, że palenie papierosów jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju takich chorób jak m.in.: rozedma płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, około 20 rodzajów nowotworów (np. rak płuc, języka, jamy ustnej, krtani, przełyku, żołądka, trzustki), wrzody żołądka i dwunastnicy, impotencja.

To, że paląc papierosy, palacz naraża nie tylko siebie, ale i otoczenie na poważne konsekwencje zdrowotne, wiadomo już od dawna. Osoby (w tym dzieci) narażone na ekspozycję na wydychany przez palacza dym odczuwają podrażnienia oczu, śluzówki nosa i gardła, nudności, ból głowy. Długotrwała ekspozycja zwiększa zaś ryzyko rozwoju tych samych chorób, co u palaczy!

Korzyści z rzucenia palenia papierosów

Niektóre korzyści z rzucenia palenia papierosów można odczuć niemalże od razu. Organizm po rzuceniu palenia już w ciągu 20 minut zaczyna się regenerować. Najpierw normalizuje się tętno, spada poziom tlenku węgla we krwi, rośnie natomiast poziom tlenu, szybko spada też ryzyko ostrego zawału serca, z czasem stabilizuje się krążenie i czynność płuc, poprawia się kondycja fizyczna. Trochę dłużej, bo kilka miesięcy, trzeba czekać, aż ustąpią duszności i kaszel oraz zmniejszy się ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Nawet kilka lat potrwa, aż spadnie ryzyko udaru lub nowotworów płuc, krtani, przełyku i jamy ustnej, a dopiero po kilkunastu ryzyko zachorowania na te choroby będzie porównywalne z tym, które występuje u osób niepalących.

Motywacja do rzucenia palenia musi być silna, aby pozwoliła przetrwać objawy odstawienia nikotyny. Analizując za i przeciw rzucaniu palenia, warto szczególnie uważnie zastanowić się nad tym, na jakie skutki rzucenia palenia można liczyć. Oto 7 korzyści z rzucenia palenia:

Zmniejszenie ryzyka zawału serca

Prawdopodobieństwo zawału serca u palaczy jest przynajmniej czterokrotnie wyższe niż u osób prowadzących zdrowy tryb życia! Nikotyna sprzyja powstawaniu blaszki miażdżycowej, która stwarza bezpośrednie ryzyko zawału. Ponadto u wieloletnich palaczy zwiększa się krzepliwość krwi, co także jest czynnikiem ryzyka ataku serca.

Poprawa kondycji fizycznej – zwiększona wydolność organizmu

Zadyszka po krótkim spacerze lub po wejściu na piętro? To znak, że układ oddechowy nie pracuje tak, jak trzeba. Substancje zawarte w dymie papierosowym upośledzają transport tlenu do komórek, przez co spada wydolność organizmu. Po rzuceniu palenia, gdy nikotyna stopniowo znika z systemu, powoli poprawiają się zdolności wysiłkowe, a także samopoczucie.

Łatwiejsze oddychanie, czyli brak duszności i uporczywego kaszlu

Męczy Cię kaszel palacza? W ten sposób organizm oczyszcza płuca z wdychanych podczas palenia papierosa szkodliwych substancji. Wraz z rzuceniem palenia, konieczność odkrztuszania tzw. flegmy palacza słabnie, jednak musi minąć kilka miesięcy, aż całkowicie zniknie. Równocześnie kończy się problem z dusznościami i „walką” o każdy oddech podczas aktywności fizycznej.

Poprawa węchu i smaku

Palenie papierosów „zabija” smak i zapach potraw. Rzucenie nałogu pozwoli na nowo cieszyć się jedzeniem, w dodatku do uzyskania tego samego efektu smakowego nie będzie konieczne dodawanie przesadnej ilości soli i cukru, co także wyjdzie na zdrowie!

Poprawa stanu cery i zębów

Niezdrowy koloryt skóry, zmarszczki zwłaszcza wokół ust, żółte palce i paznokcie, przebarwienia na zębach to najczęstszy wizerunek nałogowego palacza. Po rzuceniu palenia można liczyć na odmłodzenie skóry, ładniejszy koloryt i naturalny blask. Kolejnym estetycznym problemem, który rozwiąże zerwanie z nałogiem, jest stan jamy ustnej. Palenie papierosów powoduje zażółcenie zębów, powstawanie czarnego nalotu, a także przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia. Nie mniej ważne zalety rzucenia palenia to koniec ze śmierdzącymi włosami i ubraniami!

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc

Nie można nie wspomnieć o tym, że skutki rzucenia palenia odczują zwłaszcza płuca. Statystyki jasno wskazują, że 90% osób chorych na raka płuc to palacze! Łatwo więc dostrzec zależność między rzuceniem palenia a niemal całkowitą redukcją ryzyka jego rozwoju. A przecież rak płuc nie jest jedyną chorobą nowotworową związaną z paleniem papierosów, oznacza to, że korzyści z rzucenia palenia są dużo większe.

Poprawa jakości życia seksualnego i płodności

Zaburzenia erekcji? Spadek libido? Problemy ze spłodzeniem dziecka? Nikotyna zaburza przepływ krwi do prącia, uniemożliwiając uzyskanie i utrzymanie erekcji. Dodatkowo u palaczy jakość nasienia jest gorsza, przez co cierpi płodność. Warto dodać, że efekty rzucenia palenia w jakości życia seksualnego odczują nie tylko mężczyźni, ale i kobiety.

Czy tabletki, plastry i gumy na rzucenie palenia są skuteczne?

W aptekach można kupić leki na rzucanie palenia z nikotyną oraz leki bez nikotyny z cytyzyną (np. Tabex, Recigar). Zasadniczo obie grupy cechują się wysoką skutecznością, jednakże nie każdy reaguje na nie tak samo. U niektórych lepsze efekty przyniesie nikotynowa terapia zastępcza (gumy do żucia Nicorette, pastylki do ssania, plastry Niquitin), u innych tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną. Niezależnie od wybranej formy pomocy farmakologicznej, jest ona jednym z niezbędnych działań wspomagających leczenie z uzależnienia od nikotyny.

Jakimi naturalnymi środkami można wspomóc rzucenie palenia?

Niestety objawy odstawienia nikotyny mogą być bardzo uciążliwe i choć leczenie farmakologiczne znacząco zmniejsza ich odczuwanie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć również po naturalne środki na rzucenie palenia. Osoby, które przestają palić, odczuwają rozdrażnienie, są poddenerwowane, mają problemy z koncentracją, powinny więc pić herbatki ziołowe, które odprężą, zrelaksują, wyciszą i uspokoją, np. napary z melisy, kozłka, szyszek chmielu, dziurawca. Wsparciem mogą być także zioła o właściwościach oczyszczających, które usprawnią eliminowanie toksyn z organizmu, np. podbiał, miodunka, dziewanna.

Organizm po rzuceniu palenia dość długo dochodzi do pełnej formy sprzed uzależnienia, choć pewne pozytywne skutki widoczne są już w ciągu kilku godzin. Wszystkie korzyści z rzucenia palenia pośrednio i bezpośrednio wpływają na przedłużenie życia, w końcu wyeliminowany zostaje czynnik ryzyka wielu śmiertelnych chorób!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
NICORETTE Classic 4mg x 105 gum

NICORETTE Classic 4mg x 105 gum

97,95 zł
TABEX 1,5mg x 100 tabletek

TABEX 1,5mg x 100 tabletek

59,90 zł
DESMOXAN 1,5mg x 100 tabletek

DESMOXAN 1,5mg x 100 tabletek

59,90 zł
NICORETTE Spray x 150 dawek

NICORETTE Spray x 150 dawek

85,79 zł
Recigar x 100 tabletek

Recigar x 100 tabletek

64,90 zł
pixel