Infekcje wirusowe - nie tylko czas je leczy - Apteka internetowa i-Apteka.pl

19.01.2014
Dolegliwości i choroby

Czas podobno doskonale leczy rany i niech tak pozostanie. Wirusy są patogenem chorobotwórczym, tak jak bakterie czy grzyby i podobnie jak one wymagają swoistej dla siebie terapii. Nie czekajmy bezczynnie i nie zostawiajmy naszego organizmu samego na placu boju, skoro oręż do walki jest tak łatwo dostępna. Czym różni się leczenie infekcji wirusowych od bakteryjnych? Jakie leki działają przeciwwirusowo? Czy infekcję wirusową można przeczekać?

Czym różni się leczenie infekcji wirusowych od bakteryjnych?

Utarło się przekonanie, że terapii wymagają wyłącznie zakażenia powodowane przez bakterie, a antybiotyki uważane są za jedyne wartościowe leki. Teoria w całości fałszywa i każdy, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność chorować, doskonale wie, że preparaty przeciwbakteryjne, mimo iż doskonale redukuję naszą zdolność do zarażania innych i zmniejszają ryzyko powikłań, nie poprawiają stanu ogólnego. Otóż każda infekcja wymaga postępowania zarówno przyczynowego jak i objawowego,
a leczenie należy dostosować do rodzaju patogenu, który raczył nas zaatakować. Całkowicie błędnym jest założenie, że na zakażenie bakteryjne wystarczy antybiotyk, a infekcja wirusowa nie wymaga terapii, bo i tak ustąpi sama.

Jakie leki działają przeciwwirusowo?

Istnieje kilka grup preparatów działających swoiście przeciwwirusowo.
- Oseltamiwir i zanamiwir to przedstawiciele inhibitorów neuraminidazy, enzymu obecnego w wirusach grypy. Włączenie ich do terapii w ciągu 48 godzin od początku objawów, hamuje rozwój infekcji.
- Innym lekiem jest amantadyna, wpływająca na profilaktykę i leczenie zakażeń powodowanych wyłącznie przez wirusa grypy typu A.
- Wszystkim powszechnie znane wirus opryszczki czy wirus ospy wietrznej i półpaśca również mają swój ?prywatny? lek- acyklowir, który hamuje ich namnażania, skracając czas trwania choroby i korzystnie wpływając na jej przebieg.
- Wirus różyczki i cytomegalii doskonale reaguję na inny lek wiriostatyczny, mianowicie gancyklowir.
- Szerokim spektrum działania przeciwwirusowego cechuje się rybawiryna, która podobnie do innych leków, hamuje replikację materiału genetycznego wirusów, na przykład wirusa RSV, często powodującego zapalenie oskrzelików u małych dzieci.
- Popularna ostatnio inozyna, zwiększając aktywność przeciwwirusową limfocytów, pomaga organizmowi szybciej uporać się z infekcją.

Czy infekcję wirusową można przeczekać?

Bardzo często o przeziębieniu czy grypie mówi się, że trzeba je po prostu ?przeleżeć?. Nie oznacza to jednak, że mamy leżeć, cierpiąc i bezczynnie oczekując końca choroby. Poza lekami działającymi swoiście na patogeny, mamy do dyspozycji całą gamę preparatów objawowych. Podstawą w każdej infekcji są środki przeciwzapalne, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład ibuprofen (Ibufen, Modafen, Nurofen, Ibalgin) czy ketoprofen. Dodatkowo redukują one ból i obniżają temperaturę.

Paracetamol, dostępny między innymi jako Apap, Panadol, Codipar, cechuje się z kolei bardzo dobrym działaniem przeciwgorączkowym. Firmy farmaceutyczne wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworząc kompozycje najbardziej pożądanych leków i oferując w ten sposób szybką pomoc w zwalczaniu najbardziej uciążliwych objawów. Takimi ?gotowcami? na czarną godzinę są chociażby Gripex, Flucontrol, Grippokaps, Theraflu Extragrip czy Febrisan.

Złożone preparaty przeważnie zawierają środek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy oraz lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok. Infekcja wirusowa najczęściej ma charakter samoograniczający się, to znaczy bez wdrażania terapii również się kiedyś skończy. Jaki jednak jest sens leżenia z zablokowanym nosem, bólem gardła i gorączką w oczekiwaniu na samoistne uzdrowienie, skoro w łatwy sposób można poprawić swoje samopoczucie i lekko przejść przez chorobę.

 

autor: lek.med. Oliwia Gorgoń-Klamke

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2014
pixel