Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jesienny urlop w egzotycznym kraju - jak skompletować apteczkę?

25.10.2022
Porady farmaceuty

Do każdego wyjazdu należy dobrze się przygotować, szczególną uwagę trzeba zwrócić na kompletowanie apteczki. Niezależnie od tego, czy to urlop w kraju, czy też wakacje w tropikach, zaleca się ze sobą zabrać podstawowe leki, m.in. leki przeciwbólowe, a także kosmetyki do opalania. Co jeszcze spakować na jesienny urlop w egzotycznym kraju?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak skompletować apteczkę na jesienne wakacje w egzotycznym kraju?
  • Co powinna zawierać apteczka na wyjazd do ciepłych krajów?

Jesienny urlop w ciepłym kraju? Pamiętaj o apteczce w bagażu!

Apteczka na wakacje powinna być kompletowana bardzo rozważnie. Należy zabrać ze sobą standardowe wyposażenie takie jak leki na przeziębienie i leki przeciwbólowe, a także kosmetyki do opalania. Nie można zapomnieć też o lekach stosowanych przewlekle. Jeśli chodzi o egzotyczne wakacje, warto się szczególnie skupić na preparatach, które mogą się przydać w innych strefach klimatycznych. Po wyborze wakacyjnej destynacji należy dokładnie poczytać, jakie zagrożenia mogą tam czyhać. Chodzi przede wszystkim o choroby przenoszone przez tropikalne owady!

Choć dobre preparaty na komary to podstawa, dodatkowo warto również umówić się na wizytę u lekarza medycyny podróży i zaszczepić się na niektóre choroby egzotyczne (o szczepieniach ochronnych można przeczytać m.in. na stronie GIS). Należy także zasięgnąć informacji na temat tego, jak w danym kraju wyglądają aktualne obostrzenia covidowe (np. czy konieczne jest noszenie maseczek w komunikacji). Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy w kraju będącym celem podróży nie obowiązuje zakaz wwożenia niektórych substancji leczniczych.

Egzotyczne wakacje oznaczają zwykle podróż samolotem, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Leki w samolocie zaleca się przewozić w bagażu podręcznym. Wszystkie preparaty należy spakować w przezroczystej kosmetyczce. Należy także mieć na uwadze, że kosmetyki i różne płynne produkty powinny być umieszczone w buteleczkach o pojemności nie większej niż 100ml. Przed podróżą zaleca się sprawdzić, jakie wytyczne odnośnie do przewożenia leków ma wybrana linia lotnicza.

Co powinno znaleźć się w apteczce na wyjazd do egzotycznego kraju?

Nie należy oszczędzać miejsca w bagażu na apteczkę! Egzotyczne wakacje to nie tylko egzotyczne zagrożenia, ale i zwykłe dolegliwości, które mogą przydarzyć się niezależnie od strefy klimatycznej. W obcym kraju dostępność do podstawowych leków i opieki medycznej może być utrudniona, lepiej więc przygotować się na różne scenariusze! Oto, co powinna zawierać apteczka na wakacje:

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna jest podstawą nie tylko na wakacjach, ale i na co dzień niezależnie od pory roku. Jednak podczas urlopu więcej czasu spędza się na zewnątrz, w dodatku w egzotycznych krajach nasłonecznienie jest większe, więc tym bardziej potrzebne są kosmetyki do opalania z filtrami chroniącymi zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA (SPF50!). Dodatkowo warto również spakować preparaty po opalaniu, które ukoją ewentualne podrażnienia słoneczne i nawilżą skórę.

Preparaty zapobiegające ukąszeniom komarów i innych insektów

W Polsce komary kojarzą się z uciążliwym bzyczeniem nad uchem i swędzącymi, ale niegroźnymi bąblami. W tropikach sprawa wygląda inaczej, komary przenoszą różne choroby tropikalne, wśród nich malarię, żółtą febrę, a także wirusa dengi, wirusa chikungunya, wirusa Zika. Ochrona przed ukąszeniami insektów musi być skuteczna, a zapewnią ją preparaty na komary z DEET. Należy wybrać te o wysokiej zawartości substancji czynnej (30-50%)! Jeśli planowany jest wyjazd do krajów, gdzie istnieje ryzyko zachorowania na malarię, warto omówić z lekarzem kwestię leków przeciwmalarycznych.

Środki na przeziębienie

Przeziębienie objawiające się osłabieniem, bólem głowy i katarem może przydarzyć się również podczas urlopu w ciepłych krajach. Zmiany temperatury (na zewnątrz gorąco, w hotelu klimatyzacja) mogą osłabić odporność i zwiększyć podatność na infekcje. W razie potrzeby z uciążliwymi objawami pomogą walczyć leki na przeziębienie oraz leki przeciwbólowe – np. Apap. Dobrze również spakować leki na katar i tabletki do ssania na kaszel.

Alergicy powinni pamiętać o tym, aby zabrać swoje leki na alergie. Leki przeciwhistaminowe będą również pomocne w przypadku wystąpienia podrażnienia i łagodnej reakcji alergicznej na ugryzienie owadów lub po nadmiernej ekspozycji na słońce.

Produkty służące do dezynfekcji rąk

Pandemia koronawirusa nauczyła nas, że higiena rąk jest najważniejsza! W podróży dostęp do bieżącej wody może być utrudniony, dlatego płyny antybakteryjne będą skutecznym sposobem na utrzymanie czystości dłoni. Oprócz płynów bardzo przydatne mogą być chusteczki dezynfekujące oraz nawilżane chusteczki.

Środki probiotyczne i przeciwbiegunkowe

Zmiana strefy klimatycznej i inna dieta mogą spowodować rewolucje żołądkowe. Zwykle organizm reaguje rozwolnieniem. Przy tego typu problemach przydatne mogą być leki na biegunkę z węglem aktywnym lub diosmektytem. Ze względu na kontakt z inną florą bakteryjną i możliwość zatruć pokarmowych pomocne mogą być leki na biegunkę z nifuroksazydem. Dodatkowo warto zabrać elektrolity, które zapobiegną odwodnieniu oraz probiotyki. Zmiana diety i biegunka mogą zaburzyć równowagę mikroflory jelitowej, dlatego już przed wyjazdem warto rozpocząć suplementację bakteriami probiotycznymi i kontynuować ją także podczas urlopu. Najlepiej wybrać preparat, który nie wymaga przechowywania w lodówce – np. Dicoflor krople!

Preparaty na bóle mięśniowe

Nie zawsze egzotyczne wakacje oznaczają beztroski wypoczynek na plaży, czasem to intensywne zwiedzanie i aktywne spędzanie czasu. Osoby, które na co dzień prowadzą raczej siedzący tryb życia, mogą szybko odczuć ból związany z nadwerężeniem mięśni. Może się również przydarzyć drobny uraz lub kontuzja. Warto więc zabrać leki do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. z ibuprofenem – Dolgit lub diklofenakiem – Voltaren Max. Przyniosą one ulgę w przypadku stłuczeń i lekkich skręceń stawów.

Apteczka na wakacje powinna zawierać również zestaw do opatrywania ran – plastry z opatrunkiem, kompresy gazowe, bandaż, sól fizjologiczną, płyn do dezynfekowania ran z oktenidyną oraz maść z antybiotykiem, ponadto plastry na odciski.

Egzotyczne wakacje w czasie, gdy w kraju panuje deszczowa, chłodna jesień, to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób! Przed wyjazdem warto jednak dobrze się do niego przygotować! Sprawdzić, jakie leki i kosmetyki trzeba ze sobą zabrać, sporo informacji udzieli na przykład lekarz medycyny podróży. Ponadto zaleca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które będzie niezwykle przydatne w przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej!

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane produkty

pixel