Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leki bez recepty, które pomogą uporać się z alergicznym katarem

22.04.2020
Dolegliwości i choroby
Leki bez recepty, które pomogą uporać się z alergicznym katarem

Wiosna większości z nas kojarzy się szczególnie przyjemnie. Ładna, słoneczna pogoda i kwitnące powoli drzewa i krzewy działają pozytywnie zarówno na nasze ciało, jak i ducha. Innego zdania są alergicy, dla których budząca się do życia przyroda oznacza poważne kłopoty zdrowotne. Na szczęście od niedawna dwa leki w aerozolu – Nasometin Control i Momester Nasal – są dostępne w aptekach bez recepty! Kto może je stosować? Jak działają sterydy donosowe?

Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

Katar sienny (pyłkowica) to zmora wszystkich alergików! Alergiczny nieżyt nosa wywoływany jest alergenami wziewnymi. W kontakcie z nimi dochodzi do stanu zapalnego śluzówki nosa oraz zatok (zależnego od przeciwciał IgE), który objawia się głównie wodnistym wyciekiem z nosa, kichaniem (seryjne, napadowe), świądem i zaczerwienieniem nosa, a także zatkaniem nosa. Dodatkowo objawom ze strony układu oddechowego towarzyszy łzawienie i zaczerwienienie oczu, obrzęk i świąd powiek, rzadziej świąd uszu i gardła. Najczęściej sięga się wtedy po odpowiednie leki na alergie takie jak np. Allegra, Contrahist Allergy, Aleric Deslo Active czy Hitaxa. Katar sienny pojawia się zwykle okresowo w miesiącach, gdy pylą rośliny, na które uczulony jest alergik. Na terenie naszego kraju najczęściej spotyka się alergie na pyłki traw (m.in. kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa, tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa), pyłki chwastów (m.in. babka lancetowata, bylica pospolita) i pyłki drzew (m.in. leszczyna, brzoza, jesion, wierzba, dąb). Ponadto silnymi alergenami wziewnymi są zarodniki pleśni i grzybów (m.in. Cladosporium oraz Alternaria). Alergiczny nieżyt nosa może występować nie tylko sezonowo (objawy występują rzadziej niż 4 razy w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie), ale i przewlekle (objawy występują częściej niż 4 razy w tygodniu lub dłużej niż przez 4 tygodnie). Katar sienny całoroczny wywołuje uczulenie na takie alergeny jak roztocza oraz sierść zwierząt domowych.

Nasometin Control i Momester Nasal – sterydy donosowe bez recepty

W połowie roku 2019 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zmienił kategorię dostępności z Rp (wydawany z przepisu lekarza) na OTC (dostępny bez recepty) dla dwóch produktów leczniczych – Nasometin Control i Momester Nasal. Oba te leki mają postać aerozolu donosowego i zawierają tę samą substancję czynną – mometazonu furoinian (glikokortykosteroid) w dawce 50mcg w jednym rozpyleniu (taka sama dawka zawarta jest w lekach na receptę). Wskazaniem do ich stosowania jest leczenie zdiagnozowanych objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej u osób powyżej 18. roku życia (wodnisty katar, częste i męczące kichanie, podrażnienie oraz świąd śluzówki nosa). Zasadniczą różnicą między lekami z mometazonem dostępnymi na receptę a ich odpowiednikami dostępnymi bez recepty (Nasometin Control i Momester Nasal) jest to, że leki Rp stosuje się u dzieci powyżej 3. roku życia i u dorosłych w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Mimo że rodzaj substancji czynnej oraz jej ilość jest taka sama, nie powinno się samodzielnie decydować o wprowadzeniu leczenia glikokortykosteroidami dostępnymi bez recepty w przypadkach nieujętych w ulotce, należy to skonsultować z lekarzem lub farmaceutą!

Mometazonu furoinian

Mometazon, czyli substancja czynna zawarta w donosowych produktach leczniczych Nasometin Control i Momester Nasal, jest glikokortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwświądowym. Ponadto przyczynia się ona do obkurczania naczyń krwionośnych. Innymi słowy, mometazon podawany do nosa skutecznie łagodzi objawy stanu zapalnego, czyli podrażnienie i obrzęk śluzówki, zmniejsza kichanie, świąd, a także łagodzi uczucie zatkanego nosa oraz ogranicza ilość wydzieliny. Obecnie glikokortykosteroidy donosowe uznawane są za podstawowe, a przede wszystkim najskuteczniejsze leki w terapii kataru siennego, wpływają bowiem na zmniejszenie wszystkich objawów stanu zapalnego, równocześnie zwiększając drożność nosa. Ważne dla osób stosujących preparaty donosowe z mometazonem jest to, że takie leki na katar zaczynają działać około 12 godzin po aplikacji pierwszej dawki, a pełny efekt leczniczy uzyskiwany jest po kilku dniach regularnych aplikacji, co oznacza, że nie jest to lek do doraźnego, jednorazowego stosowania. Należy również wspomnieć, że mometazon podawany miejscowo do nosa charakteryzuje się niską biodostępnością ogólnoustrojową.

Jak stosować aerozole z mometazonem?

Choć Nasometin Control i Momester Nasal można kupić bez recepty, są to silne leki, które należy stosować rozważnie i zgodnie ze wskazaniami. Przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na ulotce, a najlepiej poradzić się farmaceuty. Szczególnie istotne jest to, aby nie przekraczać zalecanego dobowego dawkowania (raz na dobę 1-2 rozpylenia do każdego otworu nosowego). Trzeba także mieć na uwadze, że w przypadku braku poprawy po 14 dniach leczenia należy skonsultować z lekarzem zmianę terapii. Przed zakupem warto również sprawdzić przeciwwskazania do stosowania mometazonu donosowo. Nie należy go aplikować m.in. w przypadku nieleczonego zakażenia błony śluzowej nosa, infekcji wirusowych i grzybiczych, a także w przypadku uszkodzeń i niezagojonych ran w obrębie śluzówki nosa.

Zmiana kategorii dostępności dla sterydów donosowych – Nasometin Control i Momester Nasal – to bardzo dobra wiadomość dla alergików, szczególnie teraz, gdy zaczyna się sezon pyleń. Oczywiście łatwiejszy dostęp do tego typu leków stwarza ryzyko ich nadużywania przez chorych, a także zwlekania z wizytą w poradni alergologicznej w przypadku osób odczuwających objawy kataru siennego, które do tej pory nie zdecydowały się na zrobienie pełnej diagnostyki. Mimo że dostępne obecnie glikokortykosteroidy donosowe są bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu, zaleca się zasięgnąć fachowej porady lekarza lub farmaceuty. Dodatkowo każdy alergik powinien stosować podstawowe metody walki z chorobą, czyli unikać ekspozycji na alergeny oraz dokładnie oczyszczać nos (dostępne w aptekach roztwory wody morskiej skutecznie wypłukują alergeny z nosa, ponadto można stosować irygacje).

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel