Witaj cudowna jesieni, witaj refluksie
30.10.2015Za oknem raz piękna, słoneczna jesień a raz wietrzysko i niepogoda. Dla osób z refluksem, wrzodami i innymi chorobami układu pokarmowego jest to dość trudny czas, gdyż właśnie w tym okresie nasilają się dokuczające im w trakcie roku objawy gastryczne.
Objawy refluksu
Osoby chorujące na refluks dobrze wiedzą o czym będę pisać więc będą mogły przejść dalej...ten akapit przeznaczony jest dla tych u których refluks postanowił objawić się właśnie tej jesieni. Do podstawowych objawów refluksu zaliczyć można:
-zgagę, kwaśne odbijanie się (refluks przełykowo-żołądkowy) lub gorycz w ustach (refluks żołądkowo-jelitowy)
-wzdęcia, przelewanie w jelitach
-chrypka, kaszel, tzw.,,kluska, glut? w gardle, bezdech
-czasami bóle w klatce piersiowe promieniujące do którejś z ręki
Dieta to podstawa
W przypadku refluksu oraz większości chorób układu pokarmowego bardzo ważna jest dieta. Ważne też żeby całkiem nie zwariować. Trzeba jeść wszystko ale w rozsądnych ilościach. Unikać należy smażonych, ciężkostrawnych potraw, picia gazowanych napojów, jedzenia zakwaszających posiłków i produktów - poczytaj więcej o odkwaszaniu w naszym wpisie blogowym “Moda na odkwaszanie czy realny warunek życia w zdrowiu?”. Zdecydowanie najważniejsza rzecz - nie przejadajmy się, a już szczególnie na noc. Ostatni posiłek 2-4 godzin przed snem i basta.
Jeśli mimo to refluks dokucza nam nieskończenie to można wesprzeć się pijąc Proszek zasadowy, długofalowo Ziemię okrzemkową Diatomit, jedząc migdały, czy pijąc len (nie wszystkie kobiety dobrze się po nim czują bo są źródłem estrogenów, których nadmiar może powodować bóle w podbrzuszu).
Pomoc z apteki
Jeszcze przed pójściem do lekarza w celu zrobienia gastroskopii warto przyjść do apteki i sprawdzić czy jakieś leki na żołądek bez recepty lub leki na zgagę będą pomagały w zmniejszeniu dokuczających nam dolegliwości. Z leków dostępnych bez recepty możemy wybrać:
- tabletki do ssania - są dobre ale tylko chwilowo pomagają np. Rennie, Maalox, Manti, Gealcid, Anesteloc Zgagin, Neobioanacid
- płyny zobojętniające np. Gelatum aluminii, Gaviscon, Alugastrin, Maalox, Avilin Gastro
- żel w saszetkach - bardzo ciekawa propozycja, bowiem ich działanie ma za zadanie wytworzenie bariery ochronnej na żołądku np. Refluxin-M, Gaviscon, Gastrotuss
- tabletki do połykania -są chyba najskuteczniejszym rozwiązaniem. Najlepiej jest zażywać je rano na 30 minut przed posiłkiem a nie w chwili gdy nam już coś doskwiera. Tutaj możemy wyróżnić np. Bioprazol Bio, Controloc Control, Ranigast Fast, Ranigast Max, Polprazol Acidcontrol, Contix ZRD, Nolpaza Control, Famidyna, Renazol, Helicid Control. Jak widać grupa ta (zwana inhibitorami pompy protonowej - IPP) jest najbardziej szeroka i wszyscy z niej najchętniej korzystają. Lepiej jednak robić to z głową. Jeśli objawy refluksu mijają pod wpływem tego rodzaju leków to dobrze. Jest to bowiem znak dla nas, że coś się dzieje nie tak z naszym żołądkiem lub przełykiem. Powinniśmy wtedy udać się do lekarza, przejść niezbędne badania i przystąpić do kompleksowego i nieprzypadkowego leczenia. Pamiętajmy bowiem, że nadużywanie i długotrwałe stosowanie leków IPP może doprowadzić do niedoboru witaminy B12, wypadania włosów, zaburzeń widzenia, bólów głowy, nudności itd.
Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala