Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ziołowe leki uspokajające i nasenne dostępne bez recepty

15.03.2022
Leczenie naturalne
Ziołowe leki uspokajające i nasenne dostępne bez recepty

Obecne czasy nie sprzyjają zachowaniu stanu odprężenia i spokoju, codzienna dawka stresu i nerwów obniża samopoczucie i utrudnia zasypianie. Na dłuższą metę ciągłe napięcie i brak regenerującego snu pogarsza jakość życia i może powodować poważniejsze komplikacje zdrowotne. Wiele osób szuka rozwiązania swoich problemów w aptece! Czy dostępne bez recepty ziołowe leki uspokajające i nasenne faktycznie działają?

Dlaczego warto sięgać po ziołowe leki uspokajające?

Z jakich powodów ludzie sięgają po leki uspokajające i nasenne? Wiele osób żyje pod ciągłą presją, każdego dnia mierząc się z wygórowanymi wymaganiami. Generatorami stresu oprócz pracy i szybkiego tempa życia są także całkiem prozaiczne czynności i sytuacje, co oznacza, że praktycznie nie da się przed nim uciec. Nadmierny i długotrwały stres odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Ogólnie kondycja psychiczna społeczeństwa jest coraz gorsza, niemal z dnia na dzień rośnie liczba osób, które zmagają się z zaburzeniami lękowymi, depresją, atakami paniki czy też z bezsennością!

W przypadku problemów, które całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, po pomoc należy zwrócić się do specjalisty. Leczenie stanów lękowych czy depresji wymaga nie tylko silnych leków, ale i psychoterapii! Jeśli objawy stresu i napięcia nerwowego są łagodne, warto sięgnąć w pierwszej kolejności po ziołowe leki na uspokojenie. Dlaczego? Tabletki na uspokojenie na bazie ziół są dostępne w aptekach bez recepty, nie trzeba więc czekać na wizytę u specjalisty. Stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek umieszczonych na ulotce są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne i nie powodują otępienia! Stosowanie ziół nie jest obarczone aż tak dużym ryzykiem działań niepożądanych jak przyjmowanie syntetycznych leków uspokajających i nasennych, jednakże ziołowe leki na uspokojenie – jak wszystkie leki – wymagają rozwagi w dawkowaniu!

Co jeszcze przemawia za sięganiem po ziołowe tabletki na uspokojenie i na sen? Są one zdecydowanie bardziej „przyjazne” wątrobie. Jak wiadomo, syntetyczne leki na uspokojenie są jedną z częstych przyczyn zaburzeń pracy wątroby i jej uszkodzeń (szczególnie gdy są mieszane z alkoholem!). Ważne jest także to, że leki ziołowe na uspokojenie nie uzależniają! Dla przykładu długotrwałe stosowanie benzodiazepinów (często przepisywanych przez lekarzy syntetycznych środków uspokajających) powoduje wzrost tolerancji organizmu na ich działanie, a tym samym do spadku ich skuteczności. W efekcie czego dla uzyskania takiego samego efektu konieczne jest stosowanie coraz wyższych dawek. Dodatkowo przewlekłe stosowanie skutkuje u wielu osób uzależnieniem fizycznym i psychicznym.

Jak działają ziołowe leki na uspokojenie?

Dobre leki na uspokojenie pomagają przywrócić równowagę psychiczną, łagodzą stres, wyciszają oraz zmniejszają napięcie nerwowe i niepokój. Wpływają także na przywrócenie dobrego samopoczucia i ułatwiają zasypianie, zapewniając jednocześnie zdrowy sen. Dostępne w aptekach leki uspokajające bez recepty bazujące na surowcach ziołowych zawierają wyciągi z liści melisy, szyszek chmielu, kwiatów lawendy, ziela serdecznika, ziela dziurawca, ziela męczennicy cielistej, a przede wszystkim wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego, czyli waleriany.

Waleriana to niekwestionowana królowa ziołowych leków na uspokojenie. Badania dowodzą, że skutecznie działa przeciwlękowo, uspokajająco i przeciwdepresyjnie, ponadto ułatwia zasypianie i wzmacnia sen. Unikalna kompozycja substancji czynnych znajdująca się w korzeniu kozłka lekarskiego wpływa na zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, co redukuje niepokój, napięcie i stres, łagodzi stany lękowe i pomaga rozprawić się z kłopotami ze snem. Innym równie popularnym naturalnym środkiem uspokajającym jest melisa lekarska. Działa kojąco na układ nerwowy, w stanach nadmiernego pobudzenia i napięcia nerwowego wycisza.

Ponadto jest pomocna przy trudnościach z zasypianiem. Leki na uspokojenie bez recepty zawierają też chmiel zwyczajny, który łagodzi objawy rozdrażnienia, nadpobudliwości i podenerwowania, działa uspokajająco, wyciszająco, tonizująco i nasennie oraz lawendę, która przyczynia się do obniżenia nadaktywności układu nerwowego. Lawenda jest polecana w stanach lękowych i przy problemach ze snem, działa uspokajająco, rozluźniająco i relaksująco. Przy zaburzeniach równowagi nerwowej i emocjonalnej pomocny jest również dziurawiec, który łagodzi niepokój i stany depresyjne. Ze względu na udowodnione działanie przeciwdepresyjne może stanowić alternatywę dla syntetycznych antydepresantów.

Ziołowe tabletki uspokajające zawierają także składniki, które działają nie tylko uspokajająco i wyciszająco, ale i wpływają korzystnie na serce. Takim składnikiem jest między innymi męczennica cielista (passiflora), która działa antystresowo, pomaga przy bezsenności i przy problemach sercowych na tle nerwowym oraz serdecznik, który przede wszystkim działa wzmacniająco na serce, co jest szczególnie istotne, gdyż długotrwały stres negatywnie wpływa na jego kondycję i funkcjonowanie. Serdecznik pomaga też obniżyć ciśnienie krwi oraz działa kojąco na układ nerwowy. Dobry na stres i na serce jest także głóg, który doskonale sprawdza się, gdy nerwy wpływają na zaburzenie rytmu serca. Leki na uspokojenie w postaci mieszanek ziołowych często wzbogacane są również o werbenę, arcydzięgiel, miętę, berberys, magnolię, lipę, czarny bez, goryczkę, pokrzywę oraz rumianek.

Jakie tabletki na uspokojenie wybrać?

Najpopularniejsze leki na uspokojenie to oczywiście te w postaci tabletek i kapsułek. W aptekach dostępne są ponadto krople, syropy i herbatki. Jak wybierać leki na uspokojenie bez recepty? W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą, który udzieli fachowej porady – szczególnie jest to istotne w sytuacji, gdy stosowane są leki na choroby przewlekłe. W aptekach do wyboru są zarówno preparaty pojedyncze, jak i złożone. Jeśli chodzi o leki uspokajające i nasenne z kozłkiem lekarskim, to warto zwrócić uwagę m.in. na tabletki Valdix, Valerin 200mg, Baldivian Noc i Krople walerianowe. Polecanymi preparatami z jedną substancją czynną są również: Melisa Fix, Intractum Melissae (melisa) oraz Depremin, Intractum Hyperici (dziurawiec).

Zdecydowanie jednak, gdy potrzebne są mocne leki na uspokojenie bez recepty, należy sprawdzić ofertę preparatów złożonych. W aptekach znaleźć je można w postaci tabletek/kapsułek, jak i w postaci płynnej m.in.: Neospasmina (głóg, kozłek, chmiel, męczennica), Melisal Forte (melisa, głóg, arcydzięgiel), Neospasmina (kozłek, głóg), Nervosol (kozłek, arcydzięgiel, melisa chmiel, lawenda), Melissed (melisa, głóg, lipa, rumianek), Tabletki uspokajające Labofarm (kozłek, chmiel, melisa, serdecznik), Valused Noc Plus (kozłek, chmiel, męczennica), Persen Forte (kozłek, melisa, mięta), Kalms (kozłek, chmiel, goryczka), Nervomix Forte (kozłek, chmiel, melisa, dziurawiec), Nervosol Tabs (kozłek, chmiel).

Nie tylko leki na uspokojenie, ważna jest suplementacja!

Jako wsparcie w trudnym okresie można wspierać się także suplementami diety, które korzystnie wpływają na układ nerwowy. Oczywiście w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią podaż magnezu i witamin z grupy B – głównie witamin B6 i B12. W ramach codziennej suplementacji zaleca się sięgnąć też po adaptogeny. To wyjątkowe rośliny, które dzięki zawartym w nich substancjom czynnym pomagają zwiększyć odporność organizmu na stres. Do adaptogenów zalicza się takie rośliny jak: ashwagandha, różeniec górski, bakopa drobnolistna, żeń-szeń koreański, gotu kola (wąkrotka azjatycka), soplówka jeżowata. Wykazują one właściwości przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, neuroprotekcyjne i wspomagają ośrodkowy układ nerwowy. Polecane suplementy to m.in. Olimp Rhodiola Rosea Premium, Olimp Perceptin, Lawenda i Różeniec na Stres.

Osoby, które nie radzą sobie z przytłaczającą codziennością i z towarzyszącym jej stresem, powinny zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie jest możliwe całkowite odseparowanie się od stresu, dlatego trzeba nauczyć się go równoważyć. Z pomocą przychodzi aktywność fizyczna, zdrowa dieta, suplementacja, aromaterapia i techniki relaksacyjne. Jednak najskuteczniejsze są ziołowe leki na uspokojenie!

Autor: Ewa Krulicka

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
Rekomendowane produkty
MELISSED syrop 125g

MELISSED syrop 125g

13,46 zł
Persen Forte x 20 kapsułek

Persen Forte x 20 kapsułek

25,20 zł
Valused Noc Plus x 30 tabletek

Valused Noc Plus x 30 tabletek

26,80 zł
Neospasmina Noc syrop 119ml

Neospasmina Noc syrop 119ml

13,67 zł
pixel