Pielęgnacja skóry w ciąży - które preparaty będą bezpieczne dla przyszłej mamy?
18.01.2023Mówi się, że kobiety w ciąży wyglądają promiennie, jednak nie każda ma takie szczęście. Niestety w tym okresie skóra narażona jest na powstawanie różnych defektów – m.in. trudnych do usunięcia przebarwień na twarzy, a także rozstępów na brzuchu, udach i piersiach. Zazwyczaj odpowiednia pielęgnacja jest w stanie ograniczyć ryzyko wystąpienia tych nieestetycznych zmian. Kobiety muszą jednak pamiętać, że w okresie ciąży stosowanie wielu składników kosmetycznych nie jest wskazane, dlatego też należy ostrożnie dobierać preparaty pielęgnacyjne!
Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:
- Które kosmetyki są bezpieczne dla ciężarnych kobiet?
- Jakie składniki kosmetyków mogą okazać się szkodliwe w czasie ciąży?
- Które obszary wymagają w ciąży szczególnej pielęgnacji?
Spis treści:
- Jakie kosmetyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
- Których składników w kosmetykach powinny unikać kobiety w ciąży?
- Na co zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji skóry w ciąży?
Jakie kosmetyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Gdy kobieta dowie się, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej przejrzeć swoją kosmetyczkę! Nie wszystkie bowiem kosmetyki będą dla niej bezpieczne, co więcej, potencjalnie mogą być one groźne dla rozwijającego się w jej brzuchu płodu. Potrzeby skóry w ciąży nieco się zmieniają, silniejszy nacisk należy stawiać na nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także na ochronę przeciwsłoneczną. Na czas ciąży prowadzone przez kobiety kuracje przeciw zmarszczkom i niedoskonałościom muszą zejść na drugi plan!
Pielęgnacja skóry w ciąży może być trudniejsza niż przed ciążą ze względu na to, że trzeba znaleźć kosmetyki, które będą nie tylko skutecznie działały, ale i będą bezpieczne. Pod uwagę należy również wziąć to, że w wyniku zmian w gospodarce hormonalnej skóra staje się bardziej sucha i wrażliwa. Spada jej tolerancja na wiele substancji kosmetycznych, które dotychczas były stosowane regularnie. Po myciu skóra może być napięta, piekąca i swędząca. Zahamowanie aktywności gruczołów łojowych przyczynia się do zaburzenia hydrolipidowej bariery ochronnej skóry, czego skutkiem jest zwiększona utrata wilgoci z naskórka.
Jakie kosmetyki wybierać? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na marki, które mają linie dedykowane kobietom w ciąży. Zalecane są hipoalergiczne dermokosmetyki (ich formuły stworzone są tak, aby minimalizować ryzyko występowania reakcji alergicznych – nie zawierają składników drażniących, barwników i substancji zapachowych), choć sprawdzą się też dobrej jakości kosmetyki uniwersalne. Polecane są m.in. testowane dermatologicznie preparaty marki Dermedic (np. krem o silnym działaniu nawilżającym Dermedic Hydrain 2). Rekomendowane są też organiczne kosmetyki z certyfikatami potwierdzającymi, że składniki użyte do ich produkcji są wolne od GMO, pestycydów i nawozów sztucznych. Trzeba jednak pamiętać, że skóra w okresie ciąży jest dość kapryśna i może źle zareagować na formuły bazujące na olejach i wyciągach roślinnych!
Pielęgnacja skóry u kobiet ciężarnych obejmuje standardowe kroki pielęgnacyjne – oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie i ochronę przeciwsłoneczną. Zarówno do mycia ciała, jak i twarzy zaleca się wybierać preparaty o fizjologicznym pH, bez silnych detergentów, które mogą zwiększać przesuszenie skóry i uszkadzać barierę hydrolipidową. Zawsze po myciu skóra ciała wymaga właściwego nawilżenia i natłuszczenia, z powodzeniem zapewnią je emolienty lub olejki pielęgnacyjne. „Skutkiem ubocznym” dobrego nawilżenia i natłuszczenia będzie poprawa napięcia i elastyczności skóry, dzięki czemu ryzyko rozstępów i cellulitu będzie mniejsze. Dodatkowo emolienty złagodzą świąd skóry, z którym boryka się wiele kobiet w ciąży. Natomiast po oczyszczeniu skóry twarzy zaleca się nałożyć serum nawilżające i krem nawilżający, dodatkowo na dzień krem z wysokim filtrem (niezależnie od pory roku!). Do złuszczania skóry można stosować peelingi enzymatyczne (dostępne m.in. w ofercie marki Dermedic).
Jakie składniki pielęgnacyjne są pożądane w kosmetykach dla kobiet w ciąży? Składnikiem bezpiecznym, który sprawia, że pielęgnacja skóry w czasie ciąży jest łatwiejsza, jest kwas hialuronowy. Wiąże on wilgoć w naskórku, poprawia jędrność skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Polecany jest również pantenol, gliceryna, alantoina, ceramidy, witamina E, ekstrakt z aloesu i śluz ślimaka. A czy w ciąży można używać kosmetyków z witaminą C? Wiele zależy od tego, w jakiej formie występuje i w jakim stężeniu. Zamiast czystego kwasu askorbinowego lepiej wybierać jego pochodne, w dodatku w niskim stężeniu. Kobiety, które zdecydują się na kurację witaminą C, muszą uważnie obserwować, w jaki sposób skóra na nią reaguje!
Których składników w kosmetykach powinny unikać kobiety w ciąży?
Czy faktycznie składniki kosmetyczne mogą zaburzać rozwój płodu i przyczynić się do wad rozwojowych? Nie ma jednoznacznych dowodów, czy stężenia składników aktywnych zawartych w drogeryjnych kosmetykach mogą być niebezpieczne dla płodu, jednak żadna kobieta nie powinna ryzykować zdrowia dziecka dla jakiegokolwiek produktu do pielęgnacji!
Listę składników niewskazanych w okresie ciąży rozpoczyna witamina A i jej pochodne (retinoidy, m.in. retinol, retinal). Nie należy ich stosować, gdyż mogą działać teratogennie, powodować wady rozwojowe i wady serca u płodu oraz prowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego dziecka. Niezalecane są także ftalany – stosowane w nadmiarze w trzecim trymestrze mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu. Należy unikać składników o działaniu estrogennym (m.in. olej i wyciąg z soi), kofeiny, kwasów złuszczających (m.in. glikolowego, migdałowego, salicylowego – zwłaszcza w dużym stężeniu mogą podrażniać skórę i powodować fotouczulenia). W grupie substancji, których nie zaleca się stosować w okresie ciąży, są również składniki, które wykazują działanie drażniące i alergizujące – konserwanty, barwniki, substancje zapachowe.
Pielęgnacja skóry w czasie ciąży wymaga także unikania kosmetyków zawierających triklosan, formaldehyd i jego pochodne, dihydroksyaceton (DHA), parabeny, fenoksyetanol, BHT/BHA, poliakrylamid, hydrochinon, DEA/TEA. Problematyczne mogą być olejki eteryczne oraz niektóre filtry chemiczne (Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3-4 Methylbenzylidene Camphor, Enzacamene, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate).
Na co zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji skóry w ciąży?
W okresie ciąży niektóre obszary są dużo bardziej narażone na powstawanie nieestetycznych zmian. Takim problematycznym miejscem jest przede wszystkim brzuch, biodra, uda oraz piersi. To właśnie w tych miejscach pojawiają się rozstępy. Powstają one wskutek zmniejszonej elastyczności skóry i osłabienia włókien kolagenowych. Szacuje się, że 70-90% kobiet po porodzie ma rozstępy, więc trudno ich całkowicie uniknąć. Odpowiednia pielęgnacja skóry w ciąży pozwoli jednak minimalizować skutki. Dobre kremy na rozstępy poprawią elastycznoś i jędrnoś skóry oraz wzmocnią włókna kolagenowe, trzeba jednak je regularnie stosować już od początku ciąży. Newralgicznym miejscem są również piersi, o nie kobieta też musi dbać. Jak wybrać dobre i bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji biustu? Najlepiej sprawdzić, co oferuje ulubiona apteka internetowa!
Nie tylko ciało, ale i twarz zagrożona jest wystąpieniem ciążowych zmian. Ze względu na zwiększoną produkcję estrogenów i progesteronu jest bardziej podatna na tworzenie się przebarwień i innych plam pigmentacyjnych (ostudy ciążowej). Jedynym sposobem na ich uniknięcie jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej! Kosmetyki do opalania z wysokim filtrem (najlepsze będą filtry mineralne – dwutlenek tytanu, tlenek cynku) należy używać w odpowiedniej ilości i reaplikować w ciągu dnia! Równocześnie zaleca się ograniczać ekspozycję skóry na słońce.
Pielęgnacja skóry w czasie ciąży rozpoczyna się z dniem, gdy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Dlaczego to takie ważne, by od razu stosować kremy na rozstępy i kosmetyki do pielęgnacji biustu? To proste, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć! Oczywiście część przebarwień i zmian pigmentacyjnych zniknie po porodzie, jednak ostuda ma tendencję do nawracania, dlatego naprawdę trzeba działać! Należy jednak uważać, gdyż nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni dla przyszłej mamy. Niektóre substancje mogą podrażniać i zwiększać ryzyko przebarwień, inne zaś potencjalnie mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu! Szczególną uwagę na dobór kosmetyków trzeba zwracać w pierwszym trymestrze, gdy u płodu zachodzi proces intensywnej organogenezy.