Porady farmaceuty
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy

Sprawdź dlaczego musisz suplementować krzem?
Krzem to życie samo w sobie. Nawet nie spodziewamy się jak bardzo jest nam niezbędny do życia. Nasze babcie doceniały jego moc pijąc wodę ze studni i jedząc kaszę gryczaną. Były zdrowsze? Dłużej żyły? Tak. My niestety żyjemy w innych czasach i pijemy wodę tak bogatą w chlor, że nie ma co spodziewać się w niej krztyny krzemu. Zobaczmy więc, jak stan naszego zdrowia poprawi suplementowanie krzemu.

Błonnik witalny na wiosenne oczyszczanie i nie tylko
Od dawna wiadomo, że w naszej diecie powinniśmy zwrócić uwagę na błonnik. Jego zaletą są: naturalne pochodzenie roślinne i wielokierunkowe działanie zdrowotne. Przyjrzyjmy się korzystnemu wpływu działania błonnika witalnego na nasz organizm.

Kleszcze - niebezpieczeństwo w lesie i na trawie
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które są zmorą lasów i terenów krzaczastych. Nie oznacza to jednak, że kleszcza nie załapiemy leżąc na trawniku przed domem. Na kleszcze należy uważać już od marca aż do końca października. Bowiem w tym okresie są najbardziej aktywne.

Wiosenne porządki - czyli jak chlorofil wspomaga nasz organizm
Właściwości chlorofilu. W jaki sposób chlorofil wpływa na nasze zdrowie? W jakiej postaci można zażywać chlorofil? Kiedy najlepiej zażywać preparaty zawierające w swoim składzie chlorofil?

Moda na odkwaszanie czy realny warunek życia w zdrowiu?
Od jakiegoś czasu telewizja i internet huczą o zakwaszeniu organizmu. Na prozdrwotnych stronach internetowych i w magazynach o zdrowiu można znaleźć multum informacji o zdrowym odżywianiu i jego pozytywnym wpływie na równowagę kwasowo-zasadową. Przyjrzyjmy się więc i my temu problemowi.

Sterole roślinne w walce z nadmiarem cholesterolu
Zewsząd docierają do nas informacje o negatywnym wpływie na zdrowie nadmiernej ilości cholesterolu. Poza tradycyjnymi lekami - statynami, które przepisuje lekarza na receptę można wspomagać się fitosterolami, czyli roślinnymi sterolami. Ich obecność w produktach spożywczych jest mocno podkreślana w niektórych margarynach, jogurtach, serkach, majonezach. Produkty te dedykowane są osobom z nadmiarem złego cholesterolu. Oczywiście jest to jedynie działanie wspomagające. A najlepsze efekty osiąga się stosując sterole wraz z dietą lekkostrawną i ćwiczeniami. Czy warto kupować takie produkty i czy każdy z nas może je bezkarnie zażywać?

Jak długo można używać leków robionych w aptece?
Leki robione w aptece zdają się być już nie modne. Po co zlecać kręcenie jakiejś maści czy robienie syropu skoro dostępność i różnorodność leków gotowych jest przeogromna? Na szczęście są lekarze, którzy cenią sobie wyjątkową efektywność komponowanych w aptece preparatów oraz farmaceuci, którzy potrafią je wykonać. Aby nie zniweczyć pracy farmaceuty i nie zaprzepaścić działania przepisanego przez lekarza leku warto zapoznać się z terminami ważności wykonanych w aptece leków oraz ze sposobem ich przechowywania. W ich przypadku te dwa proste elementy mają niebagatelny wpływ na ich trwałość i działanie.

Koenzym Q10 - witamina młodości?
O koenzymie Q10 mówiło się kiedyś bardzo dużo. Minęła już fala reklam i zachwytu nad nim. Czy to oznacza, że koenzym Q10 nie działa i że nie warto go zażywać? Sprawdźmy zapomniane ale prawdziwe teorie na temat jego działania i oceńmy, czy jest nam potrzebny.

Jak prawidłowo zmierzyć cukier przy użyciu glukometru?
Każdy, kto pierwszy raz ma w ręce glukometr jest zaniepokojony tym, czy uda mu się go obsłużyć. Zestaw do mierzenia cukru jest bowiem kilku częściowy a każda z części wymaga zapoznania się z indywidualną instrukcją obsługi. Jak więc postępować, aby wykonać w sposób prawidłowy pomiar cukru przy użyciu glukometru?

Jakich leków można używać do wykonania inhalacji?
Jakich leków można używać do wykonania inhalacji? Które leki można wlać do inhalatora? Jakimi lekami można inhalować dzieci? Fakt posiadania w domu podręcznego inhalatora pneumatycznego jest bezcenny. Przydaje się przy zwykłym katarze ale również w napadzie astmy.

Jak wybrać odpowiedni inhalator ?

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

Jaki wybrać ciśnieniomierz? Czym się kierować przy jego wyborze?
Każdy kto chce kupić ciśnieniomierz do domowego użytku powinien dobrze się do tego przygotować. Po pierwsze jest to spory wydatek, a po drugie chcielibyśmy kupić sprzęt na długie lata z gwarancją precyzyjnego i pewnego pomiaru. Czym więc kierować się przy doborze ciśnieniomierza?

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
Problem nadciśnienia tętniczego, to jeden z wiodących i ciągle powracających tematów w dyskusji nad kondycją zdrowotną społeczeństwa. Jeszcze do niedawna funkcjonowało przeświadczenie o tym, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy zaledwie wąskiego grona populacji – głównie osób dorosłych, w tym dotkniętych nadwagą, palaczy, nadużywających alkoholu. Obecnie statystyki przerażająco rosną, a problemem dotknięta jest coraz młodsza grupa chorujących – także dzieci i młodzież.