Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Tani ibuprofen czy reklamowany ale droższy - co je różni?

08.07.2020
Porady farmaceuty
Tani ibuprofen czy reklamowany ale droższy - co je różni?
Na rynku aptecznym znajdziemy kilku jak nie kilkunastu producentów, którzy w swoim portfolio oferują zamiennik ibupromu. Jak to możliwe, że jedna substancja – ibuprofen, doczekała się tylu rynkowych odsłon i czy tani ibuprofen różni się czymkolwiek od droższego i reklamowanego odpowiednika?

Co to jest ibuprofen?

Ibuprofen to substancja chemiczna o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym - jedna z ważniejszych substancji jaką znajdziemy w lekach przeciwbólowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje ibuprofen jako jeden z najważniejszych leków niezbędnych w systemie podstawowej opieki zdrowotnej zaklasyfikowany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W Polsce zarejestrowanych jest kilkadziesiąt preparatów zawierających w składzie ibuprofen – są to zarówno preparaty jednoskładnikowe, jak i złożone – czyli recepturowe połączenie ibuprofenu z innymi substancjami aktywnymi. Preparaty zawierające ibuprofen są bardzo popularne i dostępne są w różnych postaciach farmakologicznych np. tabletki, kapsułki, zawiesiny doustne, czopki, maści, plastry lecznicze, żele.

Wśród preparatów ibuprofenu znajdziemy leki dedykowane wyłącznie dla osób dorosłych – wyższe dawki substancji czynnej oraz te, które wskazane są dla dzieci najwcześniej od 3. miesiąca życia – głównie czopki  i zawiesiny doustne. Przed sięgnięciem po tani ibuprofen lub jego droższy odpowiednik np. zamiennik ibupromu, zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką leku dołączoną do opakowania lub zasięgnąć porady farmaceuty w aptece, gdyż ibuprofen jak każda substancja lecznicza może wywoływać szereg działań niepożądanych.

Tani ibuprofen czy reklamowany zamiennik – co je różni?

Ibuprom Max, Nurofen, Ibufen, Ibum, Ibupar, Iburapid, Ibuprex, Mig – wszystkie wymienione leki zawierają jako substancję czynną ibuprofen, a jedyne co je różni między sobą to producent, zarejestrowana nazwa handlowa i cena. Za wskazanymi preparatami stoi marka, ich producentami są duże firmy o ugruntowanej pozycji na rynku farmaceutycznym, a ich preparaty są częściej rekomendowane i reklamowane w mediach – dlatego też cieszą się większym zaufaniem pacjentów. Oczywiście preparaty ibuprofenu to nie tylko te „reklamowane” leki, a ich liczną grupę stanowią odpowiedniki sygnowane nazwą substancji aktywnej z dopiskiem producenta np. Ibuprofen Teva, Ibuprofen Aflofarm, Ibuprofen Apteo, Ibuprofen Hasco – te preparaty ibuprofenu zazwyczaj są tańsze, ich opakowania opatrzone są skromniejszą szatą graficzną i nie są reklamowane w mediach. Zatem czy tani ibuprofen będzie gorszy od tego, któremu nadano chwytliwą nazwę handlową?

Na szczęście nie! Ibuprofen to ibuprofen i jakkolwiek nazwie się lek go zawierający, nie zmieni to jego działania, zastosowania czy dawkowania. Wybieranie popularnych leków z ibuprofenem nie daje nam także gwarancji uniknięcia działań niepożądanych – te zawsze odnoszą się do substancji, a nie do producenta! Dodatkowo wszystkie preparaty zawierające w składzie substancje o działaniu leczniczym są poddawane skrupulatnym badaniom i na tej podstawie dopuszczone są do obrotu – dokładnie na tych samych zasadach, niezależnie od producenta. Dlatego sięgając po zamiennik ibupromu nie ma ryzyka, że wybieramy ibuprofen gorszego sortu.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Rekomendowane produkty
pixel