Życie intymne seniorów - jak polepszyć jego jakość?

03.01.2023
Porady farmaceuty

Czy tylko młodzi ludzie mogą korzystać z życia pełnymi garściami? Czy tylko oni mogą liczyć na satysfakcjonujące życie intymne? Nie, seniorzy także mogą mieć udane życie seksualne! Wprawdzie organizm w pewnym wieku nie jest już tak sprawny i wytrzymały, jednak przy odrobinie wysiłku i z pomocą tabletek na potencję seks może być równie udany jak za młodu!

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie czynniki mogą wpłynąć niekorzystnie na życie intymne osób starszych?
  • Jaki wpływ ma zdrowie na intymne relacje u seniorów?
  • Jak powinny postępować osoby starsze, aby ich relacje seksualne były udane?

życie intymne seniorów

Co może mieć negatywny wpływ na życie intymne osób starszych?

W powszechnej opinii seks zupełnie przestaje być obiektem zainteresowania osób starszych, jest to jednak zupełny absurd. Niestety społeczeństwo widzi osoby, które „lata świetności” mają już za sobą, jako te nieatrakcyjne, aseksualne, pozbawione nie tylko sprawności seksualnej, ale i jakichkolwiek potrzeb seksualnych. Niestety tego typu stereotypy mogą negatywnie wpływać na samoocenę osób starszych. Zresztą i tak zwykle nie jest ona zbyt wysoka. Niskie mniemanie o własnej atrakcyjności sprawia, że seniorzy przestają wykazywać jakąkolwiek inicjatywę. Dodatkowo stereotypy powodują strach przed reakcją otoczenia i najbliższych, seniorzy myślą, że im nie wypada, wstydzą się swoich potrzeb, mimo że są one całkowicie naturalne. Niekorzystny wpływ na utrzymywanie wszelkich kontaktów społecznych, nie tylko seksualnych wśród seniorów może mieć także ich kondycja psychiczna. Coraz częściej diagnozowana depresja lub zaburzenia lękowe wykluczają osoby starsze z prób szukania bliskości i intymności.

Takie problemy dotyczą nie tylko osób samotnych, ale i tych pozostających w małżeństwie. Brak komunikacji i szczerości w związku może być przyczyną nieudanego życia intymnego. Seks osób starszych powinien przestać być tematem tabu, najlepszą okazją do jego poruszenia jest właśnie rozmowa z partnerem o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Może ona stanowić pierwszy krok w kierunku rewitalizacji pożycia seksualnego.

Prawda jest jednak taka, że spadek popędu seksualnego w okresie późnej dorosłości wcale nie jest normą. Wielu seniorów pozostaje aktywnych seksualnie, w dodatku to właśnie z seksu czerpią oni siłę i radość życia. Pełną satysfakcję z własnego życia intymnego uzyskują nie tylko 60-latkowie, ale i 70-latkowie, a nawet osoby, które już dawno przekroczyły 80. rok życia. Czasem jednak wraz z silnym libido nie idą w parze możliwości fizyczne. W pewnym wieku mężczyźni zaczynają mieć problemy z wywołaniem i utrzymaniem erekcji wystarczającej do odbycia stosunku seksualnego. Ma to związek z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie. Natomiast u kobiet po menopauzie bardzo często następuje spadek poczucia własnej atrakcyjności, do tego zmiany hormonalne prowadzą do występowania problemów z nadmierną suchością pochwy i związanym z tym bólem podczas stosunku. Na szczęście z tymi dolegliwościami można sobie poradzić, stosując lubrykacyjne żele dopochwowe.

Jak stan zdrowia wpływa na relacje intymne u osób starszych?

Oprócz naturalnych zmian zachodzących wraz z wiekiem w męskich i kobiecych organizmach na życie seksualne wpływa również stan zdrowia i kondycja fizyczna. Szczególnie pogorszenie w tej sferze mogą odczuwać osoby chore na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego, a także chore na różnego rodzaju nowotwory lub choroby neurologiczne. Schorzenia przewlekłe same w sobie powodują, że osoby starsze mogą mieć mniejszą ochotę na seks, dodatkowo spadek libido jest skutkiem ubocznym wielu stosowanych substancji leczniczych. Niekorzystnie na życie intymne mogą oddziaływać m.in. leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwdepresyjne, benzodiazepiny, steroidy, niektóre leki moczopędne. Ponadto wspomnieć trzeba, że wytrzymałość fizyczna u seniorów nie jest już taka jak kiedyś, często dochodzą też problemy ze stawami i kłopoty z poruszaniem się, a przecież akt seksualny sam w sobie jest sporym wysiłkiem!

Co robić, aby życie seksualne osób starszych było długie i udane?

Zaspokajanie potrzeby bliskości i potrzeb seksualnych jest jednym z istotnych elementów dobrostanu człowieka. Nawiązywanie silnych relacji z partnerem i udane życie intymne jest kluczowe dla utrzymania zarówno fizycznego, jak i psychicznego zdrowia seniorów. Aby życie seksualne było długie i udane, osoby starsze powinny pamiętać przede wszystkim o skutecznej ochronie! Niezależnie od wieku prezerwatywa jest koniecznością. Niestety w większości przypadków seniorzy zapominają, że prezerwatywy chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czego skutkiem jest wzrost tego typu chorób i infekcji intymnych u seniorów.

Była już mowa o tym, że różne choroby przewlekłe i przyjmowanie licznych leków może mieć wpływ na popęd seksualny i na sprawność seksualną. Stąd też wśród seniorów dużą popularnością cieszą się leki na potencję. Jednakże mężczyźni, którzy mają jakieś choroby i przyjmują różne medykamenty, powinni omówić możliwość stosowania leków na poprawę erekcji z lekarzem lub farmaceutą! Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić jeden z dostępnych bez recepty leków z sildenafilem. Seniorzy mają duży wybór, w ofertach aptek można znaleźć zarówno leki ze standardową dawką sildenafilu (25mg), np. Inventum, jak i z podwójną dawką (50mg), np. Maxon Forte, Maxigra Max, Mensil Max.

Jednak leki na potencję to nie wszystko, co można zrobić, aby poprawić życie intymne. Ze względu na ogromny wpływ hormonów na sprawność seksualną kobiet i mężczyzn osoby starsze mogą poprosić lekarza o dobranie odpowiednich leków hormonalnych. O ile hormonalna terapia zastępcza u kobiet w okresie menopauzy jest dość oczywista, tak mężczyźni po andropauzie rzadziej zgłaszają się do specjalisty z prośbą o leki z testosteronem.

W walce o udane życie seksualne ważne są nie tylko ukierunkowane działanie, ale i holistyczne podejście. Nic tak nie budzi pożądania, jak zadbany partner. Wiele osób po 60. roku życia odpuszcza sobie swój wygląd i przestaje się starać o uwagę. A zrzucenie paru kilogramów i regularna aktywność fizyczna mogą poprawić sylwetkę, zwiększą poziom atrakcyjności i samoakceptacji, a także poprawią kondycję. Odpowiednio zbilansowana dieta ma jeszcze jeden ważny aspekt – dostarcza cennych składników, które są ważne dla utrzymania sprawności seksualnej. Są to m.in. witaminy z grupy B, witaminy A, C, E. Szczególnie ważna jest też witamina D. U mężczyzn jest ona potrzebna do utrzymania erekcji, a jej niedobór może skutkować problemami ze wzwodem. Natomiast u kobiet uzupełnianie niedoboru tej witaminy pomaga przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia pochwy. Z racji tego, że witamina D głównie dostarczana jest poprzez syntezę słoneczną w sezonie letnim, w miesiącach jesienno-zimowych należy stosować odpowiednią suplementację.

Bardzo dobrym rozwiązaniem może też być wizyta u seksuologa, choć trzeba przyznać, że wiele osób może mieć opory przed tym, aby otworzyć się przed obcym człowiekiem na tak intymne tematy. Należy jednak pamiętać, że problemy seksualne mogą wynikać nie tylko z braku szczerości i otwartości z partnerem, ale przede wszystkim z braku szczerości wobec siebie samego. Warto więc skorzystać z każdej dostępnej metody, która na nowo pozwoli odkryć przyjemność z seksu. Seniorzy aktywni seksualnie zgodnie przyznają, że czują się zdrowiej i młodziej, czują większą radość i zadowolenie z życia, więc szkoda z tego rezygnować!

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Rekomendowane produkty
Maxon Forte x 2 tabletki

Maxon Forte x 2 tabletki

29,90 zł
Maxon Forte x 4 tabletki

Maxon Forte x 4 tabletki

35,90 zł
Maxigra Max x 2 tabletki

Maxigra Max x 2 tabletki

22,99 zł
Maxigra Max x 4 tabletki

Maxigra Max x 4 tabletki

29,90 zł
Mensil Max 0,05g x 2 tabletki

Mensil Max 0,05g x 2 tabletki

20,99 zł
Inventum Max 50mg x 2 tabletki

Inventum Max 50mg x 2 tabletki

19,90 zł
Mensil Max 0,05g x 4 tabletki

Mensil Max 0,05g x 4 tabletki

29,90 zł
Inventum Max 50mg x 4 tabletki

Inventum Max 50mg x 4 tabletki

26,99 zł
ActiGra Forte 50mg x 2 tabletki

ActiGra Forte 50mg x 2 tabletki

22,96 zł
pixel